4 min.
Co pod oko?

Zdjęcie: Agnieszka Celej
W jakim wieku powinnyśmy zacząć dbać o skórę pod oczami, aby uniknąć zmarszczek? Czy krem do twarzy nadaje się również pod oczy? Dziś będzie o tym, jak dbać o ten najdelikatniejszy fragment twarzy.
Dwudziestolatki są bardziej zainteresowane tym, co nałożą na powieki, niż tym, co wklepią pod oczy (zadowolą się kostkami lodu po nieprzespanej nocy). Trzydziestolatki zajmują się zarówno cieniami pod oczami, jak i cieniami na powieki. Czterdziestolatki porzucają makijaż oka na rzecz drogich preparatów przeznaczonych pod oczy. I to się raczej nie zmieni. Zmienić możemy jedynie krem pod oczy ‒ na taki, który będzie miał naprawdę nawilżające i odżywcze składniki, a nie tylko obiecywał lifting w tydzień.
Najlepszym kosmetykiem przeciwzmarszczkowym pod oczy jest sen. I zarazem jest to największy banał, bo płeć piękna wysypia się do woli, tylko zanim zacznie edukację w szkole podstawowej. Nie widziałam jeszcze kobiety, która byłaby permanentnie wyspana. Pozostaje nam więc właściwa pielęgnacja (zakładam, że z kostek lodu wyrosłyśmy). Pierwszym krokiem do dbania o skórę pod oczami jest oczyszczanie i demakijaż. Żaden krem nie będzie działał, jeśli musi się przebijać przez resztki podkładu i tuszu do rzęs. Po oczyszczeniu twarzy często aplikujemy tonik. Wokół oczu możemy go sobie odpuścić, zwłaszcza jeżeli zawiera alkohol, bo wówczas może niepotrzebnie podrażniać.
Skupmy się na samym kremie pod oczy. Możemy go nakładać wokół oczu, zaczynając wklepywać opuszkami palców pod brwiami nad wewnętrznymi kącikami oczu, dalej na zewnątrz, zataczając koło aż do wewnętrznego kącika pod oczami. Delikatne wklepywanie kremu jest znacznie lepsze, bo nie rozciągamy skóry pod oczami. Nie nakładajmy też kremu zbyt blisko oka (omijamy górną ruchomą powiekę), bo może on wtedy przedostać się do oczu, co skończy się łzawieniem, podrażnieniami i trzeba będzie wszystko zmyć wodą. Wklepywanie kremu dookoła oczu to także bardzo dobry masaż poprawiający krążenie i napinający skórę. Kosmetyk stosujemy dwa razy dziennie. Dobrze kupić specjalny krem tylko pod oczy, bo skóra w tym miejscu jest znacznie delikatniejsza niż na reszcie twarzy. Stąd kremy przeznaczone do delikatnych okolic oczu mają inny skład i konsystencję. Tu warto zaufać producentowi, że dostajemy kosmetyk do zadań specjalnych. Ale w ramach zasady „ufaj i kontroluj” sprawdzamy oczywiście listę składników.
Rzut oka na skład
Nie ma kosmetyku, który będzie działał jak lifting, ale wierzę, że żel z odpowiednim składem pomoże zmniejszyć obrzęki wokół oczu, szczególnie gdy zawiera liposomy zapobiegające niszczącemu działaniu wolnych rodników oraz orzechy Gotu Kola i wyciąg z drożdży o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Składnikami aktywnymi działającymi na skórę wokół oczu jest również wyciąg z granatu, sok z aloesu, olej z ziaren bawełny, masło mango, wyciąg z gryki i z zielonej herbaty (ten ostatni lepiej mieć w kremie, niż przykładać zużyte torebki po herbacie i leżeć po ciemku ze spływającymi po bokach strużkami).
Znanym składnikiem kremów pod oczy jest wyciąg ze świetlika, ale pod warunkiem, że znajdziemy go wysoko w składzie, a nie na szarym końcu, co wskazuje na jego śladowe ilości. Podobnie jak chaber bławatek świetlik łąkowy to znana w medycynie ludowej roślina o dobroczynnym działaniu na oczy. Zamknięta w kremie zapewnia długotrwałą ochronę i ukojenie, usuwa objawy zmęczenia i poprawia sprężystość skóry.
A zamiast przykładać rano kostki lodu na poprawę krążenia, możemy ulubiony krem pod oczy trzymać w lodówce. Schłodzony będzie dodatkowo redukował obrzęki i usuwał sińce pod oczami.
Produkty na zdjęciu (od lewej):
1. John Masters Organics: wzmacniający żel pod oczy, poj. 15 ml, cena 139 zł
2. Dr. organic: organiczny krem pod oczy owoc granatu, poj. 15 ml, cena 47,45 zł
3. Santaverde: aloe vera krem pod oczy, poj. 10 ml, cena 129 zł
4. Pat&Rub: krem pod oczy, poj. 30ml, cena 150 zł
5. Sylveco: łagodzący krem pod oczy, poj. 30 ml, cena 27,43 zł
Beauty, Verdelab
Verdelab Garisell Eye - Krem na worki pod oczami – poprawia napięcie skóry, nawilża i odżywia, 15 ml
149,00 zł
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.12.2022
Zamiast się myć, zmieniano bieliznę, smród skrapiano perfumami, a brudne włosy chowano pod peruką – jak kiedyś dbano o czystość

26.12.2022
„Dobry seks to taki w kontakcie z własnym ciałem, emocjami i drugim człowiekiem. Nawet jeżeli miedzy kochankami nie ma miłości” – mówi Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach

30.11.2022
„Zapalenie osierdzia mięśnia sercowego czy reumatyczne zapalenie stawów to tylko niektóre choroby, które mogą mieć początek w jamie ustnej” – alarmuje lek. dent. Bartosz Leończak

26.11.2022