6 min.
Jeden kosmetyk – wiele funkcji. Czasem warto spróbować innego zastosowania niż sugeruje producent

Jeden kosmetyk – wiele funkcji Istock.com
27.05.2022
Te tłuszcze mają moc! Top 7 olejów
25.05.2022
PMS, ciężki dzień w pracy, zły nastrój? Zaopiekuj się sobą z Rytuałem relaksu od WIMIN!
24.05.2022
Jeździsz samochodem i nie stosujesz kremu z filtrem? Te zdjęcia sprawią, że już nigdy nie zapomnisz o ochronie skóry
21.05.2022
Zastanawiasz się nad założeniem aparatu ortodontycznego? Opowiem ci, jak to jest
21.05.2022
Czego nie powinien zawierać szampon? Sprawdź, zanim pójdziesz do sklepu
Są takie kosmetyki, które wcale nie są tym, czym się wydają. A przynajmniej nie tylko tym! Mydło, które może stać się maseczką do twarzy. Balsam do ciała w roli odżywki do włosów. Lubimy takich specjalistów, bo za cenę jednego kosmetyku załatwiamy kilka spraw. Ekologicznie i ekonomicznie!
Spis treści
- Masło shea ‒ znane jako krem do rąk i stóp
- Woda różana ‒ znana jako tonik do twarzy
- Marokańskie czarne mydło savon noir
- Aloesowy balsam do ciała
- Oliwka dla dzieci
- Zasypka dla dzieci
- Żel do higieny intymnej
- Olejek do demakijażu
- Glinka kosmetyczna
- Olejek do pielęgnacji brody
- Krem do golenia dla mężczyzn
- Serum do twarzy
- Balsam piękności beauty balm
- Emulsja lecznicza do wrażliwej skóry
Masło shea ‒ znane jako krem do rąk i stóp
Jest dodatkiem do ekologicznych balsamów do ciała, samo, choć nie ma powalającego zapachu, świetnie się sprawdza jako balsam do suchej skóry. Ponieważ działa antybakteryjnie i gojąco, można nim także posmarować drobne rany.
Woda różana ‒ znana jako tonik do twarzy
Doskonale oczyszcza i odświeża, rozjaśnia przebarwienia i działa przeciwzmarszczkowo. Na tym nie koniec. Można z niej zrobić płukankę do włosów ‒ dodajemy wodę różaną do ostatniego płukania, a włosy będą elastyczne i z połyskiem. To także naturalny produkt do stylizacji ‒ spryskujemy włosy wodą różaną i układamy fryzurę. Przy okazji mamy piękne perfumy do włosów, bo różany zapach na włosach utrzymuje się dłużej niż na skórze.
Marokańskie czarne mydło savon noir
To więcej niż tylko mydło, które doskonale myje i oczyszcza skórę. Odrobina czarnego mydła wymieszana z wodą do uzyskania emulsji to maska oczyszczająca do twarzy. Wystarczy pozostawić na mniej więcej 20 minut i dokładnie spłukać. Można je również stosować jako krem do golenia oraz preparat zmiękczający zrogowaciały naskórek na stopach.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Aloesowy balsam do ciała
Gdy denerwują nas puszące się włosy i przesuszone końcówki, zamiast szukać regeneracyjnego preparatu do włosów o wątpliwym składzie, sięgnijmy po… balsam do ciała. Naturalny balsam z aloesem to świetna odżywka przed myciem włosów. Nakładamy od połowy długości po końce, trzymamy co najmniej pół godziny (można także zostawić na noc) i myjemy włosy. Efekt nawilżenia natychmiastowy.
Oliwka dla dzieci
Nie sugerujmy się napisem „dla dzieci”. Zasada jest taka: to, co dla dzieci, zawsze nadaje się dla dorosłych, nie odwrotnie. O ile nie jest to oliwka oparta na parafinie (takiej unikamy, bo nie uczyni z naszą skórą nic dobrego), lecz na olejach roślinnych (olej sojowy, olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy), to mamy kosmetyk wielofunkcyjny. Sprawdzi się jako balsam nawilżający do ciała oraz jako serum na suche końcówki. Taką oliwką możemy zmyć najbardziej trwały makijaż, nawet oczu, bez ryzyka podrażnień. Jeżeli oliwka jest za gęsta, nakładamy odrobinę na wacik, rozcieńczamy nieco wodą i mamy dwufazowy preparat do demakijażu oczu.
Zasypka dla dzieci
Znów nie tylko dla dzieci. To doskonały puder matujący do twarzy. Przede wszystkim ekologiczna zasypka nie zawiera rakotwórczego talku, który wciąż jest obecny w wielu kosmetykach kolorowych. Zasypka oparta na skrobi kukurydzianej i tlenku cynku to matujący puder, który dodatkowo łagodzi podrażnienia. To również dezodorant do stosowania na skórę po depilacji pod pachami.
Żel do higieny intymnej
Kilka lat temu dermatolog poleciła mi mycie twarzy żelem do higieny intymnej, bo jest delikatniejszy niż większość preparatów do mycia twarzy lub ciała. A gdy ma naprawdę dobry skład, to mamy delikatny preparat, który nadaje się do mycia cery wrażliwej i problematycznej.
Olejek do demakijażu
Aby był multikosmetykiem, musi zawierać wysokiej jakości oleje roślinne, jak olej abisyński, olej lniany, olej manuka i olej z pestek winogron. Mamy olejową odżywkę do włosów ‒ wiele kobiet nakłada sam olej kokosowy, ale mieszanina olejów da bardziej odżywczy efekt, zwłaszcza dla zniszczonych włosów. To także dodatek do maseczki do twarzy ‒ wzmocni jej działanie i łatwiej się ją zmyje. Jeśli dodamy do olejku cukier, otrzymamy nawilżający peeling do ciała.
Glinka kosmetyczna
To nie jest tylko maseczka na trądzik. Glinkę w postaci proszku możemy dodać do szamponu do włosów ‒ otrzymamy szampon oczyszczający i zwalczający łupież. Świetnie nadaje się do tłustych włosów!
Olejek do pielęgnacji brody
wiele współczesnych kobiet posiada w domu drwala, hipstera bądź innego ekskluzywnego menela. Łączy ich jedno ‒ broda, o którą panowie lubią dbać. Ale nie sugerujmy się napisem, że to „dla mężczyzn” i „do pielęgnacji brody”. Można im podebrać ten pielęgnacyjny olejek i wetrzeć w końcówki włosów. To także wspaniała odżywka do włosów przed ich umyciem.
Krem do golenia dla mężczyzn
Kto powiedział, że tylko dla mężczyzn? Krem nada się idealnie do golenia nóg i pod pachami. Ekologiczny krem do golenia bez chemicznych detergentów nie będzie się pienić, ale koi, nawilża i odżywia skórę. Zawarta w nim szałwia ma działanie odkażające, a więc przyda się na podrażnione po goleniu nogi.
Serum do twarzy
To nie jest tylko wzmocnienie działania kremu, to o wiele więcej. Serum jest preparatem skoncentrowanym, zawierającym więcej dobroczynnych składników niż kremy. A jeśli te dobroczynne składniki to mieszanka naturalnych olejków i ekstraktów, jak np. olej arganowy, ekstrakt z imbiru i kwas hialuronowy, to takie serum zastąpi nam krem pod oczy albo krem na noc. Będzie też świetnym odżywczym preparatem do pielęgnacji szyi i dekoltu. Resztkę serum możemy wsmarować w skórki wokół paznokci ‒ nie będą suche i zadarte.
Balsam piękności beauty balm
Na pierwszy rzut oka to bogaty krem do twarzy na dzień i na noc. Jednak to nie jest zwykły krem. Nie jest oparty na wodzie, ale na mieszance oleju ze słonecznika, jojoba, masła shea i ekstraktu z prawoślazu i dziewanny. Dzięki temu balsam poprawi stan skóry. To kosmetyk do zadań specjalnych ‒ uratuje twarz przed niespodziewanym wypryskiem i skórki przed zadarciem, może być stosowany jako maseczka odżywcza do twarzy, krem pod oczy, balsam do ust czy preparat na podrażnioną lub odparzoną skórę (także niemowląt).
Emulsja lecznicza do wrażliwej skóry
Coś pomiędzy kosmetykiem a preparatem aptecznym, tyle że z dużo lepszym i prostszym składem niż zalegające w aptekach kosmetyki z parafiną i niepotrzebnymi szkodliwymi konserwantami. Połączenie oliwy z oliwek i wody wapiennej regeneruje warstwę hydrolipidową skóry, leczy odparzenia i odleżyny. Ale to także świetna łagodna emulsja do mycia ciała. Na rynku jest sporo „ultrałagodnych” olejków do mycia i „superdelikatnych” emulsji myjących, ale żadna z nich nie ma tak prostego i naprawdę łagodnego składu.
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

01.04.2022
„Kiedy zaczyna się sezon, mam napięty grafik. Rośliny na mnie nie poczekają” — mówi Natalia Załęska-Pyć, Warmiaczka, która zakochała się w chwastach i ziołach

31.03.2022
Dr Agnes Frankel: Z trądzikiem nie idziemy do drogerii, a umawiamy się do psychodermatologa. Ryzykować można z kupnem sukienki, nie z kosmetykiem do twarzy

09.01.2022