3 min.
Starzejemy się po kawałku

Najwcześniej zaczyna starzeć się niestety... biust. Zdjęcie: shutterstock
Najnowsze
19.04.2021
Jak przedłużyć życie kosmetyków? Ekspertki z „Czytamy etykiety” mają kilka rad
14.04.2021
Wyciskanie wągrów – czy można wyciskać i jak to robić?
13.04.2021
Proteza szkieletowa – cena, rodzaje, refundacja NFZ
12.04.2021
Peeling kawowy na twarz, na cellulit. Jak zrobić peeling kawowy?
12.04.2021
Jak pozbyć się wody z organizmu? Sposoby i przyczyny dolegliwości
Podobno mamy tyle lat, na ile się czujemy. Jak więc jest z tą metryką? Badania pokazują, że czas płynie zupełnie inaczej dla każdej części naszego ciała. Upływowi lat pierwszy poddaje się… biust.
Podczas gdy my dmuchamy kolejne świeczki na torcie, struktura naszych genów ulega ciągłej zmianie. Naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu odkryli, że nasz zegar biologiczny tyka na poziomie DNA. Specjalnie opracowana metoda badawcza pomogła zbadać, w jakim wieku są oceniane tkanki.
Odkryto, że ich znaczna większość pokrywa się z wiekiem metrykalnym. Wyjątkiem była tkanka pobrana z kobiecych piersi, która okazała się starsza o średnio dwa-trzy lata. To właśnie sprawia, że ta część kobiecego ciała jest tak podatna na zmiany nowotworowe – im starsza tkanka, tym łatwiej o zmiany kancerogenne. Według badaczy tkanka pobrana z piersi, w których rozwijał się nowotwór, miała nawet 12 lat więcej niż zdrowa. Kiedy więc tak naprawdę rozpoczyna się proces starzenia? Okazuje się, że dla każdego z naszych organów czas płynie w innym tempie.
Mózg – 20 plus
Mózg zaczyna zwalniać już w wieku 24 lat. Ostatnie badania przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców wykazały, że w tym właśnie wieku zmniejszają się nasze zdolności kognitywne, czyli zdolność do reakcji na to, co dzieje się wokół, a także pamięć i logiczne myślenie. Poziom możliwości poznawczych zmierzono, gdy badani grali w popularną grę „Starcraft 2”. Według Joe Thompsona, koordynatora eksperymentu, przypomina ona szachy rozgrywane w przyspieszonym tempie. Nie miały znaczenia umiejętności graczy. Bez względu na doświadczenie, na każde 15 lat dzielące od wieku 24-latka przypadał 15-procentowy spadek zdolności poznawczych. Dla zmartwionych mamy coś na pocieszenie – badacze udowodnili, że z wiekiem w mózgu zachodzą zmiany, które pozwalają na pełniejsze postrzeganie rzeczywistości i zwiększają kontrolę nad emocjami. Coś za coś.
Oczy – 40 plus
Kiedy przekraczamy czwartą dekadę, naszym oczom zaczyna doskwierać coraz więcej dolegliwości. Na skutek twardnienia soczewki zaczynają się problemy z ostrością widzenia przedmiotów znajdujących się w zbyt bliskiej lub zbyt dalekiej odległości. Proces ten jest nieodwracalny, dlatego o oczy warto zadbać wcześniej. Prawdziwą zmorą dla naszych oczu jest nieustanny kontakt z promieniowaniem monitorów i wyświetlaczy. Pamiętaj, aby na każde 20 minut, które spędzasz przed ekranem, robić co najmniej 20-sekundowe przerwy.
Wątroba – 70 plus
Wątroba to wyjątkowo odporny organ. U zdrowego człowieka zachowuje młodość aż do ukończenia 70. roku życia. To jedna z niewielu części naszego ciała, które mają zdolność do całkowitej regeneracji. Kiedy podczas przeszczepu od dawcy pobrana zostanie część wątroby, w ciągu kilku miesięcy utracona część zostanie odbudowana przez organizm. Istnieje jeden warunek. Jeżeli chcemy utrzymać zdolności regeneracyjne wątroby, musimy kontrolować weekendowe poczynania. Według badań aż 37 proc. śmiertelnych chorób związanych z niewydolnością wątroby spowodowane jest przez nadużycie alkoholu.
Jesteś ciekawy, ile tak naprawdę lat ma twój organizm? Odwiedź Centrum Stworzone dla Zdrowia w Gdańsku. W specjalnej tubie sprawdzisz ponad 25 parametrów organizmu, dzięki czemu będziesz mógł poznać swój wiek biologiczny. Być może okaże się, że do tortu możesz włożyć kilka świeczek mniej?
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

07.02.2021
„Nawet bardzo wprawieni w czytaniu składów odbiorcy mogą dać się złapać”. Dziewczyny z Piggypeg o (nie)etycznej reklamie kosmetyków

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

19.12.2020
Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

17.11.2020