10 min.
Rozstępy na łydkach – kiedy powstają, jak je zamaskować?

rozstępy na łydkach/ iStock
Najnowsze
19.01.2021
Pielęgnacja skóry – rób to dobrze! Skin ekspert Agnieszka Zielińska wylicza największe błędy, które popełniamy [WIDEO]
18.01.2021
Babyboomer nie tylko na ślub. Gorący trend w stylizacji paznokci
17.01.2021
Kaya Szulczewska: wiele osób neguje, że PMS w ogóle istnieje. Ja pokazuję, że to jest normalne [WIDEO]
17.01.2021
Mycie skóry głowy i włosów wcale nie jest łatwym procesem. Trycholożka wyjaśnia, gdzie popełniamy błąd
15.01.2021
Aceton – czy jest szkodliwy? Jak działa na paznokcie i organizm?
Rozstępy na łydkach i udach to powszechnie występujący defekt estetyczny. Za ich sprawą kobiety rezygnują z eksponowania nóg nawet w gorące lato. Nie wybierają długich sukienek czy spódnic z chęci, ale z przymusu. Wstyd i obrzydzenie sprawiają, że krótkie spodenki są znienawidzoną przez nie częścią damskiej garderoby. Rozstępy na łydkach czy udach nie należą do rzadkości. Zmagają się z nimi matki, ale również kobiety, które nigdy nie były w ciąży. Jak wpływają na postrzeganie samej siebie, jak zatuszować rozstępy na łydkach i co począć z nimi letnią porą – dzielą się na forach internetowych i grupach społecznościowych.
Spis treści
Rozstępy na łydkach – przyczyny powstawania
Rozstępy na łydkach, pośladkach i udach to nieestetyczne pręgi, będące wynikiem zbyt powolnej produkcji kolagenu w stosunku do wzrostu bądź spadku masy ciała. Kiedy masa ciała zaczyna się diametralnie zmieniać, włókna ulegają rozciągnięciu, które na widocznych partiach skóry jawi się, jako ciemnoczerwony, czasem fioletowy pasek, linia. Wśród najczęstszych przyczyn rozstępów na łydkach wymienić należy zatem:
- przytycie
- odchudzanie
- nadmierna aktywność fizyczna
- predyspozycje genetyczne
- zaburzenia hormonalne
Trudno uchwycić moment, kiedy rozstępy zaczynają się tworzyć. Jedyną oznaką powstawania rozstępów jest delikatne swędzenie i pieczenie skóry w miejscach, w których włókna kolagenowe są przeciążone.
„Od kilku już lat mam duże i bardzo widoczne rozstępy po wewnętrznej stronie ud. Jest to dość spory problem, bo mam dopiero 19 lat.”- wyznaje na jednym z for Brooklynne_accola. Dermatolog dr Michał Rogowski-Tylman wyjaśnia, że rozstępy mogą pojawić się już u nastolatek – Zdarzają się pacjentki, które z rozstępami zgłaszają się, jako dwunasto- czy czternastolatki. To doskonały przykład, by obalić tezę, że to kosmetyczny defekt, z którym borykają się głównie kobiety w ciąży. Trudno jest określić jednoznacznie, co jest przyczyną powstawania rozstępów w tak młodym wieku – mówi lekarz.
Rozstępy na łydkach – dlaczego stanowią tak duży problem?
Umiejscowienie rozstępów jest bardzo różne, jak podają internautki. Jedne zauważają rozstępy pod kolanami bruzdowate kreski na udach, szczególnie po wewnętrznej stronie. Odczuwają wówczas dyskomfort, szczególnie podczas zbliżeń seksualnych, kiedy ta część nóg jest wyraźnie widoczna. „Najwięcej mam ich na wewnętrznej stronie ud (dość głębokie) i na łydkach. Krępuję się przed facetem w sytuacji intymnej. Przed zbliżeniem ciągle myślę, że jak mnie dotyka czuje je i widzi”- zdradza Ankazranka88. Chociaż skóra pod kolanami wydaje się być mało widoczna podczas seksu, wiele forumowiczek skłonnych jest wybierać tylko takie pozycje, podczas których nie będą musiały pokazywać swoich defektów. Przez rozstępy na łydkach kobiety rezygnują z niektórych ćwiczeń na siłowni lub ubierają się w taki strój sportowy, który zakryje szpecące bruzdy. „Nie wchodzę na rowerek bez długich spodni. Moje uda i łydki nie są super smukłe, ale kiedy widzę te pasy, to mnie to obrzydza. Nie chcę straszyć innych, bo rowerki są ustawione tak, że inni będąc po przeciwnej stronie widzą te rozstępy” – pisze Eliw22.
Rozstępy nie omijają łydek. Problem częściej dotyka kobiet, ale nierzadko na tę przypadłość cierpią też mężczyźni, którzy wykonują ćwiczenia na rozbudowę muskulatury ciała. Takie umiejscowienie dla wielu kobiet wyklucza zakładanie spodenek, spódniczek czy krótkich sukienek. Łydki, na których widnieją bruzdowate linie zdaniem internautek trudniej się depiluje, bo pozbywanie się włosków utrudniają pręgi. Mogą być one przyczyną podrażnień i stanów zapalnych, kiedy zostaną nadcięte maszynką.
Nie wchodzę na rowerek bez długich spodni. Moje uda nie są super smukłe, ale kiedy widzę te pasy, to mnie to obrzydza. Nie chcę straszyć innych, bo rowerki są ustawione tak, że inni będąc po przeciwnej stronie widzą te rozstępy
Jak zamaskować rozstępy na łydkach?
Kobiety zmagające się z rozstępami na łydkach poszukują skutecznych sposobów na to, jak ukryć rozstępy. Kobiety często sięgają po popularne kosmetyki i reklamowane olejki. Chcąc rozjaśnić swoje rozstępy używają również preparatów aptecznych. Szczególnie polecane na uda i łydki są preparaty na bazie rokitnika oraz aloesu. Wiele kobiet zauważa znaczącą poprawę wyglądu skóry, niektóre nawet pozbywają się rozstępów z tych okolic. Jak ukryć rozstępy na nogach? Popularnością cieszy się opalanie nóg, na które decydują się internautki z nadzieją na przykrycie linii. Korzystając z solarium próbują przygotować niejako swoje nogi na lato, zatuszować wizualnie rozstępy poprzez balsamy brązujące czy preparaty przyspieszające opalanie naturalne. Metody te, jak wyjaśnia dr Michał Rogowski-Tylman przynoszą jednak odwrotny efekt. – Opalanie miejsc z rozstępami przynosi najczęściej odwrotny skutek. Rozstępy, podobnie jak blizny przyjmują promienie słoneczne w sposób odmienny niż zdrowa skóra. Rozstępy mogą być ciemniejsze w stosunku do koloru pozostałej skóry, lub nie opalić się w ogóle. Obie te sytuacje sprawiają, że rozstępy zamiast być mniej widoczne, staja się wyraźniejsze przez powstały kontrast kolorystyczny – uczula dermatolog.
Jak zatuszować rozstępy na łydkach? Zmniejszeniu widoczności rozstępów sprzyja wykonywanie masażu skóry, który pobudza krążenie krwi i pobudza syntezę włókien kolagenowych. Należy jednak pamiętać, że wszelkie metody walki z rozstępami są najskuteczniejsze na wczesnych etapów powstania rozstępów, gdy mają one postać żyworóżowych blizn. Znacznie bardziej skomplikowana jest odpowiedź na pytanie, jak zamaskować białe rozstępy. takie utrwalone zmiany skórne poddają się jedynie zabiegom kosmetologicznym, natomiast domowe metody walko z rozstępami okazują się być nieskuteczne.
Kiedy zawodzą kosmetyki czy opalanie, kobiety decydują się na noszenie bielizny modelującej. Do kupienia w wielu sklepach internetowych są rajstopy czy spodnie mające przywrócić elastyczność skóry i sprawić, że rozstępy znikną lub staną się mniej widoczne. Z nadzieją i ufnością kobiety korzystają z takiej bielizny, często nosząc ją pod ubraniem przez długi okres. Czy może to być skuteczny sposób na walkę z rozstępami? – Nie ma medycznego powiązania pomiędzy rodzajem bielizny a rozstępami. Co prawda zaleca się noszenie dobrze dobranego biustonosza by zachować jędrność piersi, ale noszenie modelujących majtek czy spodenek nie ma wpływu na rozstępy na nogach – wyjaśnia dr Rogowski-Tylman.
Jak pozbyć się rozstępów pod kolanami?
Wśród popularnych metod walki z rozstępami na nogach forumowiczki wymieniają zabiegi medycyny estetycznej. Skutecznymi sposobami na usuwanie rozstępów na łydkach są: światłolecznictwo LED, terapia medycznym CO2 (karboksyterapia), stosowanie osocza bogatopłytkowego czy też mezoterapia igłowa. Najlepsze efekty zabiegów na rozstępy zdaniem internautek daje terapia światłem lasera (frakcyjnego, Discovery Pico czy Mosaic), co potwierdza dr Michał Rogowski-Tylman. – Wiązka laserowa stymuluje produkcję włókien kolagenowych, które uległy atrofii, co przyspieszyło tworzenie się różowych, a następnie białych pęknięć. Laser działa też leczniczo na rozszerzone naczynia krwionośne. Wskazane jest łączenie tej metody z kuracją dermokosmetyczną i ujędrniającymi skórę masażami – wyjaśnia dermatolog. Ceny tych usług wahają się w zależności od gabinetów, jednak jak podkreślają forumowiczki, są to metody, które pomogły im pozbyć się rozstępów na łydkach i cieszyć się znowu szortami.
Rozstępy na łydkach – jak im zapobiegać?
Zamiast zastanawiać się, jak zamaskować rozstępy na nogach, lepiej jest zapobiegać ich powstaniu. Aby zminimalizować ryzyko powstania rozstępów na łydkach, należy unikać nagłych wahań wagi czy intensywnych ćwiczeń fizycznych sprzyjających rozbudowie mięśni łydek. Ponadto należy dbać o utrzymanie elastyczności skóry, czemu pomoże odpowiednia jej pielęgnacja, stosowanie kosmetyków nawilżających i odżywiających skórę, masaże. Nie bez znaczenia jest także nawodnienie skóry od wewnątrz oraz odpowiednia dieta, bogata w białko, kwasy omega 3 czy witaminę C wspomagającą syntezę kolagenu.
Nie wiesz, jak ukryć rozstępy? Zaakceptuj je!
Do walki z rozstępami ruszyła artystka z Pakistanu Sarah Shakeel, która za najlepszą metodę uznała… akceptację. Na swoim Instagramie zamieściła przerobione zdjęcia, na których rozstępy pokryte są złotym brokatem. Czyniąc z blizn dzieła sztuki zachęciła kobiety, by potraktowały swoje ciało jak płótno, na którym pojawiają się różne elementy, czasem niechciane, ale wszystkie razem tworzą piękną całość. Bo kto powiedział, że rozstępy nie mogą być piękne i opowiadać historii?
Wiele zagranicznych modelek i blogerek włączyło się w akcję #LoveYourLines, która miała na celu pokochanie i celebrowanie swoich rozstępów, przekonanie, że nie są czymś, czego trzeba się wstydzić i ukrywać za wszelką cenę. W mediach społecznościowych kobiety zamieszczały zdjęcia z hashtagiem #LoveYourLines, na których pokazują ciało pokryte rozstępami. Akcja spotkała się z entuzjazmem wśród internautek, które nie kryły swoich emocji w komentarzach.
Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na rozstępy bez względu na to, gdzie się pojawiają. Pewne skłonności są dziedziczne. Możemy jednak pomagać skórze radzić sobie z bardzo szybkim rozciąganiem poprzez masaże czy nawilżanie. Rozstępy nie są może powodem do dumy i nie każda kobieta zacznie się nimi chwalić, ale może dla każdej jest szansa, by z czasem przestać pilnować, czy nie wyjrzały spod krótkich spodenek.
Dr n. med. Michal Rogowski Tylman, specjalista dermatolog, Aesthetic.pl
https://m.facebook.com/mrogowskitylman
Poleć ten artykuł koleżance
Zobacz także

„Ile razy w ciągu tygodnia zakładasz szpilki lub obcisłe spodnie? To może być odpowiedź na to, dlaczego masz rozstępy, cellulit lub żylaki”. Rozmawiamy z dermatologiem o żylakach

„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?

Z rozstępami, cellulitem i fałdkami. Mamy na Instagramie przeciwstawiają się nierealistycznemu wizerunkowi brzucha kobiety po porodzie
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

19.12.2020
Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

17.11.2020
„Czas już wyrzucić z głowy kanon, według którego jedyne dobre piersi to sterczące kulki” – mówi Kasia Kulpa ze Stanikomanii

14.11.2020