Przejdź do treści

Olejek lawendowy – właściwości i zastosowanie

Olejek lawendowy - właściwości i zastosowanie Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olejek lawendowy często stosuje się w aromaterapii. Ma on jednak wiele innych właściwości. Działa uspokajająco, ale również łagodzi ból głowy, przyspiesza  gojenie się ran i zmniejsza skutki ukąszeń owadów. Sprawdź, jak możesz używać olejku lawendowego i jak zrobić go samodzielnie w domu.

Olejek lawendowy – właściwości

Olejek lawendowy ma działanie uspokajające, odprężające i ułatwiające zasypianie. Bardzo korzystnie wpływa też na kondycję włosów i skóry.

Lawenda jest środkiem anksjolitycznym, sedatywnym i uspokajającym. Potwierdzają to liczne badania kliniczne na ludziach i zwierzętach. W badaniach z udziałem zwierząt wykazano, że linalol znajdujący się w olejku lawendowym może mieć wpływ na receptory GABA-A. To natomiast powoduje, że zostaje zahamowana aktywność neuronów. Wykazano, że olejek lawendowy działa bardzo podobnie do silnych leków uspokajających, czyli na przykład benzodiazepiny.

Olejek lawendowy – testy farmakologiczne

Działanie sedatywne i anksjolityczne olejku lawendowego oceniano w bardzo wielu testach farmakologicznych. Olejek podawano między innymi w postaci inhalacji. Ciekawe wyniki dały testy laboratoryjne przeprowadzone na myszach. Zastosowano u nich inhalacje olejkiem lawendowym i jego głównymi składnikami, czyli linalolem i octanem linalolu. Okazało się, że pod wpływem tych substancji myszy wykazywały mniejszą ruchliwość. Była ona związana z czasem inhalacji. Im dłużej mysz była jej poddawana, tym była mniej aktywna. Natomiast, gdy wstrzyknięto myszom kofeinę, to zaobserwowano, że stały się one o wiele bardziej aktywne i ich ruchliwość niemal wróciła do stanu sprzed inhalacji.

Olejek lawendowy – zastosowania

W olejku lawendowym znajdują się antyoksydanty, które mają działanie ochronne i przeciwstarzeniowe. Ten olejek często występuje między innymi w kremach przeciwzmarszczkowych dla kobiet dojrzałych.

Olejek lawendowy na twarz – jakie ma działanie?

Olejek lawendowy wpływa pozytywnie nie tylko na ośrodkowy układ nerwowy, ale również na cerę. Możesz go stosować w postaci okładów na trudno gojące się rany, oparzenia. Olejek ten może być również pomocny w przypadku ukąszeń owadów. Wykazuje działanie antyseptyczne, co wykazały badania naukowe.

Zgodnie z nimi, olejek lawendowy najlepiej działa w połączeniu z innymi olejkami oraz z konserwantami spożywczymi. Najlepiej stosować go z następującymi olejkami eterycznymi: gorzkiej pomarańczy, kminkowym, cedrowym, rumiankowym, grejpfrutowym, szałwiowym, czy cytrynowym. Gdy połączy się go w proporcji 1:1 z jednym z wymienionych olejków eterycznych, to skutecznie hamuje on działanie bakterii  Staphylococcus aureus. Olejek z kwiatów lawendy bez syntetycznych środków konserwujących działa tak jak aktywny system konserwujący przeciwko tym bakteriom. Niewskazane jest natomiast mieszanie olejku lawendowego z olejkiem z trawy cytrynowej, ponieważ wykazują one przeciwne właściwości.

Olejek lawendowy posiada działanie przeciwtrądzikowe. Bardzo dobrze radzi sobie z niedoskonałościami skóry, wygładza pory i reguluje produkcję sebum. Olejek przyspiesza gojenie ran, można go więc stosować przy egzemie i łuszczycy. Dobrze wpływa również na skórę z owrzodzeniami.

kobieta włosy

Olejek lawendowy na ciało – jak go wykorzystać?

Olejek lawendowy często możesz spotkać w spa podczas zabiegów masażu. Do tego celu możesz go także wykorzystać samodzielnie w domu. Olejek lawendowy często dodawany jest również do preparatów antycellulitowych, ponieważ pobudza krążenie krwi i limfy. Olejek z lawendy może być dodatkiem do twojego ulubionego balsamu do ciała, który stosujesz na co dzień.

Natomiast za działanie przeciwgrzybicze olejku lawendowego mogą być odpowiedzialne monoterpeny. Skutecznie zwalczają one drożdżaki i grzyby nitkowate. Olejek lawendowy działa najlepiej w połączeniu z olejkiem z drzewa herbacianego. Dlatego tego rodzaju olejek eteryczny możesz spotkać na przykład w kremach do stóp albo w preparatach na trądzik.

Czy olejek lawendowy działa jak diazepam?

Przeprowadzono kolejne testy, które polegały na podawaniu myszom wyciągu z kwiatów lawendy. Okazało się, że miał on tak samo silne działanie nasenne jak diazepam. Natomiast inhalacje olejkiem lawendowym zmniejszało u myszy poczucie lęku, miały także działanie przeciwdepresyjne. Gdy wstrzyknięto zwierzętom nikotynę w połączeniu z olejkiem lawendowym, zaobserwowano, że te dwie substancje hamują drgawki równie skutecznie, jak o wiele silniejszy środek farmaceutyczny o nazwie diazepam.  Taka mieszanka najlepiej działała w okresie od 30 do 60 minut po poddaniu. Wyniki tych badań laboratoryjnych są niezwykle istotne, ponieważ mogą w przyszłości pomóc osobom, które cierpią na epilepsję. Niestety do dzisiaj nie powstały żadne leki naturalne, które mogłyby leczyć tę dolegliwość i jednocześnie były bezpieczne dla ludzkiego organizmu.

W latach 2011-2012 przeprowadzano ciekawe badania, których celem było określenie wpływu olejku lawendowego na ośrodkowy układ nerwowy. Badania wykazały, że wyciąg wodny z lawendy u szczurów ze sztucznie wywołaną chorobą Alzheimera zmniejszał deficyt pamięci przestrzennej i w bardzo dużym stopniu skracał czas poszukiwania przez nie platformy w labiryncie wodnym. Dodatkowo te przeprowadzone na zwierzętach badania wykazały, że olejek lawendowy ma działanie uspokajające, przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe.

Jak samodzielnie zrobić olejek lawendowy?

  1. Do słoika należy włożyć świeże, umyte i osuszone kwiaty lawendy lub szklankę suszonych.
  2. Następnie trzeba podgrzać olejek migdałowy i wlać go do słoika do kwiatów lawendy.
  3. Słoik powinien stać w zacienionym miejscu, co najmniej przez miesiąc.
  4. Po miesiącu płyn należy odcedzić z kwiatów i przelać do osobnej buteleczki – najlepiej z przyciemnionym szkłem.

 

Źródła:

  1. M. Adaszyńska-Skwirzyńska, M. Swarcewicz, Skład chemiczny i aktywność biologiczna lawendy lekarskiej, Wiadomości Chemiczne 2014, 68, 11-12. file:///C:/Users/mola8/AppData/Local/Temp/Adaszy%20ska_WCh_11-12_2014-1.pdf
  2. B. Nartowska, Lawenda – nie tylko pachnidło, Panacea Nr 3 (40), lipiec – wrzesień 2012 strony: 5-7 https://panacea.pl/articles.php?id=4001

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: