5 min.
Pękające naczynka na udach i łydkach – jak się ich pozbyć

dlaczego pekaja naczynka na nogach? Istock.com
Najnowsze
20.01.2021
Badania, które warto wykonać w diagnostyce trądziku. Chodzi nie tylko o hormony – zwracają uwagę kosmetolożki
19.01.2021
Pielęgnacja skóry – rób to dobrze! Skin ekspert Agnieszka Zielińska wylicza największe błędy, które popełniamy [WIDEO]
18.01.2021
Babyboomer nie tylko na ślub. Gorący trend w stylizacji paznokci
17.01.2021
Kaya Szulczewska: wiele osób neguje, że PMS w ogóle istnieje. Ja pokazuję, że to jest normalne [WIDEO]
17.01.2021
Mycie skóry głowy i włosów wcale nie jest łatwym procesem. Trycholożka wyjaśnia, gdzie popełniamy błąd
– Popękane naczynka na udach, inaczej teleangjektazje, to sieć drobnych śród- i podskórnych naczyń koloru fioletowego lub brunatno-czerwonego. Pojawiają się najczęściej na zewnętrznej powierzchni ud i łydkach – pisze Dermatolook na Instagramie. I podpowiada, jak się ich pozbyć.
Spis treści
Dermatolook to trójka dermatolożek: Julia Lanckorońska, Aleksandra Malewska i Marta Wieczorek. Specjalistki prowadzą wspólnie bloga poświęconego dermatologii. Na blogu oraz w mediach społecznościowych chętnie dzielą się swoją wiedzą medyczną, udzielając cennych rad, w kwestiach pielęgnacji skóry, wyznając przy tym holistyczne podejście do ciała i organizmu człowieka. Tym razem na swoim koncie na Instagramie @dermatolook poruszyły temat tego, co stosować na pękające naczynka na nogach.
Czym są pękające naczynka?
„Pierwsze pajączki pojawiają się zazwyczaj w okresie dojrzewania i w czasie ciąży, kiedy jeszcze hormony osłabiają ścianę naczyń i krążenie jest gorsze. Dużą rolę odgrywa tu predyspozycja genetyczna – jeśli mama lub babcia mają pajączki to szansa, że i u nas się pojawią jest duża.
Jeśli się już raz pojawią, same nie znikną. Generalnie drobne pajączki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia mogą natomiast sygnalizować nieprawidłowości w układzie żył głębokich kończyn dolnych i za jakiś czas może dojść do przewlekłej niewydolności żylnej.
Jak się ich pozbyć pękających naczynek?
Popularny sposób to laserowe zamknięcie naczyń. Najczęściej wykorzystuje się laser Nd:Yag, taki który punktowo zamyka naczynka. Niestety, efekt nie jest długotrwały. Nawet przy regularnych zabiegach szybko pojawiają się nowe naczynka wokół już zamkniętych.
Skleroterapia? To wstrzykiwanie substancji zamykających naczynie. Jest to dosyć skuteczna metoda, którą niestety też należy powtarzać. Ciśnienie hydrostatyczne oraz niewydolność większych, głębiej położonych żył sprawia, że pajączki się ponownie pojawiają” – pisze Dermatolook.
Jak zapobiegać pękającym naczynkom?
Dermatolożki z Dermatolook proponują kilka rozwiązań.
-
nogi w górę: staraj się odciążyć nogi, kiedy to tylko możliwe;
-
nie siadaj z nogą na nogę – utrudnia to odpływ krwi i powoduje zastój;
-
noś wygodne obuwie – szpilki są piękne, ale niestety nie wpływają dobrze na krążenie – zmieniamy je na trampki;
-
szczotkuj się – szczotkowanie pobudza odpływ chłonki i likwiduje obrzęki;
-
w kosmetykach szukaj takich składników jak: kasztanowiec, arnika, oczar – stymulują one przepływ krwi;
-
możesz suplementować m.in. rutynę, escynę (z nasion kasztanowca) i ruskogeninę (z ruszczyka kolczastego), które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych;
-
stosuj letnie lub chłodne prysznice – zrezygnuj w okresie letnim z długich i gorących kąpieli;
-
arnika oraz zioła tj. skrzyp i pokrzywa, które zawierają krzemiączkę, także wpływają pozytywnie na ściany naczyń uelastyczniając je i zapobiegając powstaniu zatorów; w okresie letnim bądźmy jednak ostrożniejsi ze stosowaniem ziół, gdyż po ekspozycji na słońce mogą wywołać reakcje skórne
– pisze Dermatolook na Instagramie.
Walka z nieestetycznie wyglądającymi pajączkami może być trudna i trwać wiele miesięcy. Gdy jednak zauważycie pierwsze pozytywne efekty, będziecie zadowolone z pracy, jakiej się podjęłyście. Wygodne obuwie, szczotkowanie nóg czy stosowanie odpowiednich kosmetyków może zdziałać cuda!
Zobacz także
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go przyjaciółce
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

19.12.2020
Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

17.11.2020
„Czas już wyrzucić z głowy kanon, według którego jedyne dobre piersi to sterczące kulki” – mówi Kasia Kulpa ze Stanikomanii

14.11.2020