Przejdź do treści

Płyn micelarny – jak działa i czy trzeba go zmywać?

Płyn micelarny - jak działa i czy trzeba go zmywać? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Płyn micelarny to specjalny preparat przeznaczony do demakijażu cery. Jest lekki i nie pozostawia na skórze tłustej warstwy ani uczucia ściągnięcia. Skutecznie usuwa z twarzy zanieczyszczenia i makijaż. Jak umiejętnie używać płynu micelarnego i czy można go zrobić samodzielnie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w artykule.

Płyn micelarny – co to znaczy?

Płyny micelarne to dostępne na rynku preparaty do oczyszczania skóry. W ich składzie znajdują się micele, które mają bardzo skuteczne właściwości myjące. Możesz je stosować w połączeniu z pozostałymi produktami kosmetycznymi do oczyszczania twarzy takimi jak pianki, żele, toniki czy mleczka.

Micele to inaczej koloid asocjacyjny. Jest to układ o stopniu rozdrobnienia rzędu nanometrów. Ten koloid powstał przez łączenie się w grupy pojedynczych cząstek. Stężenie substancji rośnie i przy pewnym stężeniu dochodzi do tworzenia miceli, a roztwór rzeczywisty zmienia się w koloidalny.

Jak działa płyn micelarny?

Micele to koliste cząsteczki, które mają jednocześnie skłonność do łączenia się z wodą i do odpychania od siebie cząsteczek wody oraz do przyciągania tłuszczów i zanieczyszczeń. Właśnie te właściwości miceli sprawiają, że płyny micelarne skutecznie oczyszczają cerę z sebum, silikonu i kurzu, nie wywołują podrażnień. Płyny micelarne służą do kompleksowego oczyszczania skóry bez pozostawiania tłustej warstwy. Te kosmetyki łączą w sobie właściwości kilku produktów do oczyszczania skóry twarzy. Jednocześnie usuwają makijaż, tonizują, koją skórę oraz przywracają prawidłowe pH. Najbardziej przyjazny dla skóry jest naturalny płyn micelarny, ponieważ tworzy się go na bazie hydrolatu. Powstaje on w wyniku destylacji z parą wodną całych roślin albo ich części.

kobieta przegląda się w lustrze w łazience

Do czego służy płyn micelarny?

W maksymalnym skrócie można powiedzieć, że do demakijażu, ale ma on wiele innych funkcji. Powinnaś go stosować regularnie w celu zmycia makijażu i oczyszczenia skóry z zanieczyszczeń i z nadmiaru sebum.

Aby oczyścić skórę, nałóż na wacik płyn micelarny i delikatnie przetrzyj nim cerę. Nie naciągaj jej, ani nie wykonuj innych ruchów, które mogłyby ją podrażnić. Gdy zmywasz makijaż z oczu, to przyłóż wacik nasączony płynem micelarnym do powieki i potrzymaj go przez chwilę. Kosmetyki kolorowe powinny się samoczynnie rozpuścić pod wpływem tego kosmetyku. Dopiero gdy płatek kosmetyczny będzie czysty, zyskasz pewność, że twoja skóra również jest oczyszczona.

Czy płyn micelarny trzeba zmywać?

To zależy od składu konkretnego produktu, a dokładniej od ilości zawartych w nim substancji myjących oraz ich rodzaju. Powinnaś zwrócić szczególną uwagę na występujący w danym płynie micelarnym surfaktant, czyli związek powierzchniowo-czynny i jednocześnie substancję myjącą. Dzięki tej substancji możesz oczyścić skórę z makijażu oraz z innych obecnych na jej powierzchni zanieczyszczeń. Im jest to silniejszy składnik, tym bardzo wysusza skórę. Na przykład gdy znajdziesz w składzie swojego ulubionego płynu micelarnego takie składniki jak SLS oraz SLES, konieczne będzie dodatkowe umycie twarzy. O wiele łagodniejsze działanie mają substancje myjące pochodzenia roślinnego takie jak na przykład: Cocamidopropyl Betaine. Generalna zasada mówi, że po użyciu płynu micelarnego, należy dokonać dalszych etapów oczyszczania twarzy, np. umyć ją delikatnym żelem lub pianką. 

Agnieszka Zielińska

Tonik czy płyn micelarny?

Zadaniem płynu micelarnego jest przede wszystkim oczyszczenie twarzy oraz demakijaż. Natomiast tonik nie powinien być wykorzystywany do usuwania makijażu. Powinnaś go stosować to tonizowania cery, czyli przywracania jej odpowiedniego poziomu pH. Gdy skóra ma właściwy odczyn, to lepiej wchłania składniki aktywne znajdujące się w kremach oraz innych preparatach do pielęgnacji twarzy.

Czy toniku można używać zamiast płynu micelarnego? To nie jest możliwe, ponieważ składniki znajdujące się w tonikach nie są w stanie usunąć makijażu. Nawet jeżeli uda ci się usunąć z twarzy podkład lub tusz do rzęs, to skóra i tak nie będzie prawidłowo oczyszczona. Gdy będziesz w ten sposób zmywała makijaż, to na twojej twarzy mogą powstać niedoskonałości spowodowane przez zatkane pory.

Agnieszka Zielińska

Jak zrobić płyn micelarny?

Do samodzielnego zrobienia płynu micelarnego w domu będą ci potrzebne zastępujące składniki:

  • 90 ml wody różanej,
  • 3 ml siarczanowanego oleju rycynowego,
  • 20 kropel witaminy E,
  • 5 ml olejku z róży rdzawej.

Z tych proporcji otrzymasz 100 ml płynu micelarnego. Możesz go trzymać w zamykanej buteleczce o pojemności 150 ml. Aby powstał domowy płyn do demakijażu, należy wlać wszystkie składniki do buteleczki i energicznie nią potrząsnąć. Ze względu na zawartość oleju rycynowego preparat będzie miał lekko żółtawy kolor. Taki produkt nadaje się do codziennego stosowania.

 

Źródła:

  1. M. Walters Russel, M. Guangru, T. Gunn Euen and H. Sidney, Cleansing Formulations That Respect Skin Barrier Integrity, Dermatol Res Pract. 2012: Dostęp: https://downloads.hindawi.com/journals/specialissues/696743.pdf
  2. A. Kuziar, S. Rymar, Płyny micelarne a bezpieczeństwo środowiska przyrodniczego, Dostęp: http://www.pogorzedynowskie.pl/data/referaty/XIIIBS/ref_7_XIIIBS.pdf

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: