Zaczerwieniona skóra – przyczyny, jak pozbyć się zaczerwienień?
Zaczerwieniona skóra twarzy to jeden z najbardziej kłopotliwych problemów. Objawy są widoczne, krępujące, a zmienione miejsca trudno zamaskować ze względu na wyjątkową nadwrażliwość. Jak sobie więc radzić z problemem czerwonej skóry?
Zaczerwieniona skóra – przyczyny
Zaczerwienienia na skórze pojawiają się zwykle na: policzkach, nosie, czole i brodzie. Kiedy jednak zaburzona zostaje naturalna bariera ochronna skóry, może dochodzić do zmian w wyglądzie i kolorze skóry, skutkujących poważnymi dolegliwościami. Zaczerwieniona skóra okazuje się być wówczas poważnym problemem. Najczęstsze jej przyczyny to:
- przyjmowane leki,
- duży stres,
- temperatura otoczenia,
- promieniowanie UV,
- ostre przyprawy,
- kawa,
- zanieczyszczenie środowiska,
- czynniki genetyczne,
- starzenie się skóry.
Kiedy zaczerwieniona skóra nie powinna nas niepokoić?
Miejscowe zaczerwienienie skóry i sporadyczne rumieńce nie muszą nas niepokoić. Mogą być wywołane przez nagłą stresową sytuację lub być reakcją na niekorzystną temperaturę otoczenia. Są jednak świadectwem tego, że zaczerwieniona skóra jest niezwykle wrażliwa, a naczynia krwionośne – podatne na różne czynniki zewnętrzne.
Zaczerwieniona skóra – kiedy staje się problemem?
Rumień i pajączki – stałe zaczerwienienia na skórze
Jeśli skóra zaczerwieniona jest stale, oznacza to, że liczne mikrozapalenia, będące skutkiem zaburzonej bariery ochronnej, przeszły w fazę utrwalonego rumienia. Skóra staje się wówczas również napięta, swędząca, wyraźnie nadwrażliwa. Często widoczne są także naczynka krwionośne, potocznie zwane „pajączkami”.
Grudki i krostki – poważne zaczerwienienie skóry
Na rumieniu mogą się pojawić grudki i krostki. Wówczas zmiana koloru skóry jest już najmniejszym problemem. Wykwity, wyglądające jak trądzik, nie znikają z twarzy, a dodatkowo mogą pojawić się zapalenia w okolicach oczu w pakiecie z pieczeniem, łzawieniem, obrzękiem powiek.
Trądzik różowaty z naciekami – bardzo poważne zaczerwienienie skóry
W ostatnim stadium zaczerwienienia skóry, trądzik różowaty objawia się naciekami, miękkimi guzowatymi wykwitami, mocno czerwoną skórą z widocznymi rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Dlatego działać należy już na początku, gdy tylko na skórze pojawiają się zaczerwienienia.
Jak pozbyć się zaczerwienień na twarzy?
Kiedy zauważymy tendencję do zaczerwienień skóry, zwróćmy szczególną uwagę na dobór odpowiednich kosmetyków. Na rynku są dostępne preparaty o działaniu emoliencyjnym (natłuszczają i zapobiegają odwodnieniu skóry), a dodatkowo przeciwzapalnym czy przeciwświądowym. Unikajmy za to zdecydowanie sterydów, parabenów, substancji zapachowych i barwiących. Wybierzmy preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry podatnej na zapalenia i reakcje alergiczne. W kosmetykach szukajmy ekstraktów roślinnych, które w naturalny sposób będą łagodzić stany zapalne i swędzenie. Zwróćmy też uwagę na właściwości nawilżające, które pomogą odbudować barierę ochronną i uzupełnią niedobory lipidów.
Zmiany w kolorze skóry zdecydowanie nie powinny być lekceważone. Niezauważone objawy i nieleczone zmiany doprowadzą niewątpliwie do postępowania choroby, aż do stadium, z którym ciężko będzie nam się uporać. A wtedy pozostanie nam już chyba tylko chowanie twarzy za toną pudru.
Oprócz odpowiednich kosmetyków na zaczerwienioną skórę, możemy:
- ograniczyć spożywanie kawy, pikantnego jedzenia i alkoholu,
- chronić skórę przed kaprysami pogody,
- skonsultować się z dermatologiem, który może zalecić stosowanie antybiotyku oraz terapię laserem.
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12406320/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31896409/
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
Boski nektar, owoc biblijnego drzewa i fenicka sól
Czarna słodycz, tajemnica włoskiej księżniczki i piemonckie złoto
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
się ten artykuł?