Przejdź do treści

Manicure tytanowy – trwały i bezpieczny, ale nie bez wad

Manicure tytanowy / unsplash Bryony Elena
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Manicure tytanowy to bezpieczna i delikatna dla paznokci alternatywa dla tradycyjnych hybryd. Tytanowe paznokcie można zrobić w domu, są trwałe i wyglądają atrakcyjnie. Poznaj tajniki manicure tytanowego.

Co to jest manicure tytanowy?

Manicure tytanowy słusznie możesz kojarzyć z nazwą „tytanu” – szczególnie wytrzymałego pierwiastka chemicznego. To fakt, że manicure tytanowy zapewnia kolorowi na paznokciach niemal tytaniczną trwałość. Manicure tytanowy może utrzymywać się na paznokciach przez miesiąc. Zarazem jest to estetyczne zdobienie, ponieważ płytka paznokcia nie jest sztucznie pogrubiona.

Nie istnieje „lakier tytanowy”. Manicure tytanowy wykonuje się za pomocą proszków, które przyklejają się do paznokci na specjalnej bazie. Jak zrobić manicure tytanowy, wyjaśnimy poniżej.

Tytanowe paznokcie – zalety

 • Manicure tytanowy to doskonały pomysł dla osób, których płytka paznokcia jest słaba, cienka, łamliwa.
 • Manicure tytanowy nie niszczy paznokci, jest bezpieczny dla płytki.
 • Podczas wykonywania manicure tytanowego nie trzeba używać odtłuszczaczy.
 • Podczas wykonywania manicure tytanowego nie trzeba używać lampy UV.
 • Manicure tytanowy może być wykorzystywany do przedłużenia naturalnej płytki (formą lub tipsem).
 • Manicure tytanowy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.
 • Manicure tytanowy jest prosty do wykonania w domu.
 • Manicure tytanowy bardzo rzadko uczula.
Paznokcie

Manicure tytanowy – wady

Jak każdy zabieg kosmetyczny, także manicure tytanowy ma wady. Proszek może ulegać ścieraniu, osadzać się na skórkach, a kontakt z warstwami tytanu może być nieprzyjemny dla niektórych użytkowniczek. Ten ostatni argument można jednak śmiało zastosować również do innych metod manicure. Dlatego tak ważny jest indywidualny dobór, zgodnie z preferencjami.

Manicure tytanowy budzi mieszane opinie. W praktyce proponowany jest w niewielu salonach. Dlaczego?

– Prawdę mówiąc, nie polecam manicure tytanowego – mówi Agnieszka, która od 10 lat prowadzi swój gabinet stylizacji paznokci. Prosi jednak o anonimowość, bo jak mówi, takie opinie mogłyby być źle widziane w jej branży. Większość zapytanych przeze mnie specjalistek manicure przyznaje, że zamiast manicure tytanowego wykonują zwykle klasyczną hybrydę.

Chociaż manicure tytanowy wzmacnia płytkę paznokcia, ale po zdjęciu (czyli spiłowaniu) można niekiedy znowu borykać się z osłabioną płytką. Manicure tytanowy jest również droższy, co rzutuje także na wybór klientek. To niejedyna przyczyna, dla której tytanowe paznokcie nie zawsze są chwalone.

– W manicure tytanowym nie możemy wypracować fajnych wzorków, które dla wielu kobiet są bardzo ważnym elementem zdobienia paznokci – zwraca uwagę stylistka paznokci. – Zdejmowanie jest naprawdę trudne i długotrwałe. Jeśli do tego dodamy cenę kilka razy wyższą niż hybrydy, to wybór wydaje się oczywisty.

Niektóre użytkowniczki na forach zwracają uwagę, że manicure tytanowy zwyczajnie się… starł. Wynika to jednak z niewłaściwej aplikacji proszku lub kolejnych warstw zabezpieczających. Dobrze zrobiony manicure tytanowy powinien być niezniszczalny!

Jak zrobić manicure tytanowy – krok po kroku

Jak zrobić manicure tytanowy? To proste zadanie. Na początek uzbrój się w cierpliwość. Nakładanie manicure tytanowego może trwać nawet 2 godziny. Z czasem, gdy zyskasz praktykę, czas skróci się do nawet mniej niż godziny. Specjalistki stylizacji paznokci mówią o ok. 45 minutach, których potrzebują na wykonanie tytanowych paznokci.

Przed wykonaniem manicure tytanowego warto zadbać o swoje skórki wokół paznokci. Zapobiegnie to osadzaniu na nich proszku, który wykorzystuje się do wykonania tego rodzaju manicure.

Na początek należy zmatowić płytki paznokci i je odtłuścić. Następnie trzeba je pokryć bazą w żelu. Ta substancja ma właściwości klejące, dzięki czemu proszek z dwutlenkiem tytanu przywiera do płytki paznokciowej. Gdy aktywator znajdzie się na paznokciach, możesz przystąpić do „malowania” proszkiem.

Wtedy możesz zanurzyć paznokieć w specjalnym tytanowym kolorowym pudrze. Po wyschnięciu powtórz czynność, aby cały paznokieć pokryć proszkiem. Jeśli pyłku będzie za dużo, trzeba go delikatnie strząsnąć. Kolejnym krokiem jest nałożenie utrwalającej warstwy lakieru i płynu, który utwardza i wysusza wszystkie warstwy. Finalnie posmaruj swoje tytanowe paznokcie oliwką.

Tytanowe paznokcie mogą mieć dowolny wybrany przez ciebie kolor. Ta technika pielęgnowania i zdobień, chociaż nie bazuje na klasycznie rozumianym lakierze, pozwala na zabarwienie paznokci zgodnie z preferencjami.

aceton, paznokcie

Paznokcie tytanowe – wzory

Czy w przypadku manicure tytanowego możliwe jest tylko barwienie całej płytki jednym kolorem? Czy da się wykonać na tytanowych paznokciach rysunki, wzorki lub modne ombre? Są one bardziej ograniczone niż w przypadku hybryd, ale nie niemożliwe. Wymaga to pewnych umiejętności i warto w tym celu odwiedzić gabinet kosmetyczny.

Jakie wzory są możliwe na tytanowych paznokciach?

 • Można uzyskać modne ombre przez posypywanie pudrami w różnych przechodzących w siebie kolorach.
 • Można domalować wzory z pomocą farb akrylowych.
 • Można wykorzystać stempelki – blaszki z wyciętymi wzorkami.
 • Można użyć gotowych do zatopienia i przyklejenia wraz z pudrem drobnych dodatków, cyrkonii, cekinów.

Paznokcie tytanowe – zestaw

Manicure tytanowy w domu wykonasz bez trudu, korzystając z gotowych pakietów. Zestaw do manicure tytanowego – co zawiera? Oczywiście znajdziemy tam pudry z dwutlenkiem tytanu. Ponadto często w zestawach są narzędzia do aplikacji oraz pielęgnacji: pilniki, pędzelki itd. Sednem są specjalne środki, które należy nakładać w określonej kolejności:

 • bond (warstwa odtłuszczająca),
 • baza (warstwa klejąca),
 • aktywator (warstwa nakładana na puder),
 • top (warstwa utrwalająca),
 • saver (warstwa utwardzająca i wysuszająca).

Żadna z wymienionych substancji to nie jest „lakier tytanowy”. Pochodne tytanu zawierają tylko załączone pudry. Manicure tytanowy nie wymaga używania lamp UV.

Manicure japoński / istock

Jak zdjąć paznokcie tytanowe?

Usuwanie manicure tytanowego można przeprowadzić:

Mechanicznie:

 • przy pomocy pilnika, poprzez spiłowanie lakieru z powierzchni paznokci
 • frezarką, której działanie jest znacznie szybsze.

Chemicznie:

 • Możesz użyć także acetonu do usuwania manicure tytanowego. Waciki z acetonem pozostaw na powierzchni paznokci co najmniej kilka minut. Niekiedy sam aceton nie wystarcza, aby usunąć tytan z paznokci. Niezbędne będzie „poprawienie” frezarką.

UWAGA: Manicure tytanowy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, lecz aceton, a szczególnie jego zapach, może działać drażniąco. W ciąży mogą pojawiać się również alergie lub nadwrażliwość na substancje, z którymi przed ciążą nie zachodziły interakcje. Pamiętaj również, żeby w miarę zbliżania się terminu porodu zrezygnować z manicure. Naturalny kolor płytki paznokciowej jest bardzo ważny dla medyków. Na tej podstawie mogą ocenić stan pacjentki np. w trakcie cesarskiego cięcia.

Manicure tytanowy – cena

Gotowe kompletne zestawy do manicure tytanowego znajdziesz w sklepach kosmetycznych i internetowych. Ceny pakietów zaczynają się od ok. 80 zł. Najdroższe zestawy do manicure tytanowego kosztują ok. 300 zł – w przypadku zestawów do indywidualnego wykorzystania. Profesjonalne zestawy dla stylistek mogą mieć wyższą cenę.

W salonie zapłacisz za manicure tytanowy ok. 100-200 zł. Zdjęcie manicure tytanowego kosztować może ok. 50 zł. Przy okazji wykonywany jest podstawowy manicure (przypiłowanie paznokci, cofnięcie skórek). Jeśli to początek twojej przygody z manicure tytanowym, warto oddać swoje dłonie w ręce profesjonalistki.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: