Przejdź do treści

Glinka kaolinowa – właściwości i zastosowanie w kosmetyce i kuchni

Glinka kaolinowa – właściwości i zastosowanie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zastosowanie glinek w kosmetyce znane jest od tysięcy lat. Jednym z tego rodzaju naturalnych kosmetyków jest glinka kaolinowa. Jakie ma właściwości? Jak ją stosować? Jak zrobić maseczkę z białej glinki?

Co to jest glinka kaolinowa?

Glinka kaolinowa to skała osadowa wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu (m.in. w papierniczym jako kredki z glinki kaolinowej), a także w kosmetyce. Z racji swojego koloru glinka kaolinowa nazywana jest białą glinką. To właśnie z gliny kaolinowej powstaje porcelana. Glinka kaolinowa dla psa („kaolin dla psa”) to z kolei suplement, który skutecznie uzupełnia niedobory krzemu, potasu i magnezu u zwierzęcia.

Biała glinka – właściwości

Biała glinka ma delikatną konsystencję i wyjątkowe właściwości kosmetyczne.  W jej skład wchodzi ponad 20 cennych mikroelementów. Działa antybakteryjnie i odkażająco. Pomaga usuwać z organizmu toksyny (zalecana jest zwłaszcza w problemach z jelitami), sprzyja regeneracji tkanek. Wzmacnia i przyspiesza wzrost włosów i paznokci. W medycynie naturalnej stosowano okłady z glinki na gojenie ran.

Kosmetyki mineralne

Glinka kaolinowa do picia

Białą glinkę można stosować na kilka sposobów. Podobnie jak glinkę zieloną można ją pić. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę glinki białej spożywczej w szklance wody. Białą glinkę należy pić 3 razy dziennie – rano na czczo, w południe i wieczorem przed snem. Glinkę kaolinową należy stosować przez 3 tygodnie, a następnie zrobić tydzień przerwy. W ten sposób można ją suplementować nawet kilka miesięcy. Ważne, by przy mieszaniu roztworu z glinką nie używać metalowych sztućców i naczyń.

Glinka kaolinowa w kosmetyce

Biała glinka ma szerokie zastosowanie w kosmetyce naturalnej. Kosmetyki z białej glinki mogą być stosowane do każdego rodzaju cery. Glinka odżywia skórę, regeneruje i nawilża, przez co będzie dobrym kosmetykiem do skóry suchej. Jednocześnie sprzyja gojeniu się stanów zapalnych, zwęża pory, zmniejsza widoczność blizn. Zapobiega też powstawaniu zaskórników, pozostawia skórę świeżą i odtłuszczoną.

Jak zrobić maseczkę z białej glinki?

Aby przygotować maskę z białej glinki, wystarczy wymieszać ją z wodą w stosunku 1:1. Wodę można zastąpić naparem ziołowym lub maślanką i jogurtem (w przypadku cery wrażliwej). Po uzyskaniu jednolitej konsystencji maseczkę należy nałożyć na twarz i pozostawić na około 10 minut. Kiedy wyschnie i zacznie pękać, spłucz ją letnią wodą.

Innym sposobem na wykorzystanie dobroczynnych właściwości glinki kaolinowej jest kąpiel w białej glince. Do wanny z wodą wystarczy wsypać kilka łyżek glinki i zanurzyć się w tak przygotowanej wodzie.

Glinka bentonitowa

W kosmetyce stosowana jest też glinka bentonitowa. Bentonit to skała osadowa powstała w wyniku przeobrażeń popiołu wulkanicznego. Jest to glinka również bogata w krzem i inne minerały. Ma właściwości podobne do glinki kaolinowej –  ją także można stosować jako składnik maseczki i kąpieli czy pić.

Ziemia okrzemkowa

Gdzie kupić glinkę kaolinową?

Glinkę kaolinową i bentonitową można kupić w sklepach BIO oraz w niektórych aptekach.

Alternatywa dla glinki – ziemia okrzemkowa

Dużą zawartość krzemu ma także stosowana w kosmetyce i medycynie naturalnej ziemia okrzemkowa (ziemia krzemionkowa), czyli diatomit. To naturalny minerał, w którego skład wchodzi wiele cennych mikroelementów. Pozyskana na bazie ziemi krzemionkowej woda krzemionkowa to suplement diety do picia. Można ją stosować w celu wzmocnienia odporności i zaburzeń układu pokarmowego. Ziemia okrzemkowa, podobnie jak kaolin, pomaga na skórę, włosy i paznokcie.

Źródła:

  1. Hossam Elden Galal Morsy Mohamed Bakr. Diatomite: Its characterization, modifications and applications. Asian Journal of Materials Science, 2010, 2(3), 121-136.
  2. López-Galindo, A., Viseras, C., & Cerezo, P. (2007). Compositional, technical and safety specifications of clays to be used as pharmaceutical and cosmetic products. Applied Clay Science36(1-3), 51-63.
  3. Prasad, M. S., Reid, K. J., & Murray, H. H. (1991). Kaolin: processing, properties and applications. Applied clay science6(2), 87-119.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: