Przejdź do treści

Ektoina – do nosa, oczu i inhalacji. Czy krople z ektoiną pomagają na zapalenie spojówek?

Ektoina – do nosa, oczu i inhalacji. Co to jest? Właściwości Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ma właściwości ochronne, przeciwzapalne oraz nawilżające. Wykorzystuje się ją m.in. przy zapaleniu spojówek oraz atopowym zapaleniu skóry. Ektoina to substancja o wspaniałym działaniu terapeutycznym, która – zdaniem wielu – stanowi przełom w leczeniu alergii. Jakie jest jej zastosowanie? Kto może i powinien z niej skorzystać, a kto zrezygnować? Odpowiadamy.

Ektoina – co to jest?

Ektoina to kwas 1,4,5,6-tetrahydro-2-metylo-4-pirymidynokarboksylowy. Jest to naturalna substancja, wytwarzana przez szczególne bakterie bytujące w trudnych warunkach środowiskowych – nie bez powodu określa się je mianem „ekstremofili”. Żyją one w wyjątkowo wysokich temperaturach, skrajnej suchości oraz ekspozycji na duże promieniowanie UV, a więc np. na pustyniach oraz w gejzerach. Ektoina nie występuje naturalnie w ludzkim organizmie.

Ektoina to relatywnie nowy produkt na rynku farmaceutycznym. Wiadomo jednak, że zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ jest pozbawiona barwników, konserwantów oraz substancji zapachowych. Jeśli chodzi o samo działanie, wykorzystuje ona mechanizm tzw. preferencyjnego wykluczenia oraz preferencyjnego nawodnienia. Przede wszystkim wyróżnia się jednak tym, że potrafi stabilizować cząsteczki białek oraz błon komórkowych. Buduje barierę ochronną, która chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wpływa również pozytywnie na układ immunologiczny. Co więcej, posiada właściwości przeciwzapalne, nawilżające oraz cytoprotekcyjne.

Układ immunologiczny, czyli tarcza chroniąca przed rozwojem chorób

Ektoina – zastosowanie

Ektoina stosowana jest m.in. w kosmetyce oraz dermatologii, gdzie dodaje ją się do różnego rodzaju maści i kremów. Co więcej, badania wykazały, że pomaga ona przy atopowym zapaleniu skóry (łagodnym i umiarkowanym), łagodzi bowiem objawy tej choroby. Wynika to z tego, że z jednej strony ma ona działanie przeciwzapalne, z drugiej natomiast – wspaniale natłuszcza skórę oraz wnika do jej głębszych warstw. Zapobiega tym samym odwodnieniu naskórka. Co więcej, skóra nabiera dzięki niej zdrowszego wyglądu oraz przestaje swędzieć.

Ektoinę warto wykorzystywać także w leczeniu chorób zapalnych górnych dróg oddechowych. Należy zaznaczyć, że skuteczna jest również ektoina do nosa, stosowana np. w postaci sprayu – pomaga ona przy długotrwałym katarze alergicznym, łagodząc kichanie oraz uczucie zatkanego nosa. Zmniejsza również symptomy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i efektywnie nawilża jego śluzówkę.

Smutny chłopiec z atopowym zapaleniem skóry

Krople do oczu z ektoiną pomagają przy alergicznym zapaleniu spojówek. Skutecznie nawilżają one gałkę oczną, dzięki czemu pieczenie i swędzenie oczu przestaje być tak dotkliwe. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu ektoiny przestają być one również zaczerwienione, o ile symptom ten jest wynikiem działania alergenu. Okazuje się, że ektoina zapewnia przy alergii tak dobre efekty jak niektóre środki farmakologiczne. Co więcej, jej stosowanie nie przynosi żadnych skutków ubocznych, a do jej atutów należy również łatwość użytkowania.

Czasem wykorzystuje się również ektoinę do inhalacji. W ten sposób można zminimalizować stany zapalne dróg oddechowych oraz ułatwić sobie odkrztuszanie wydzieliny. Jest ona w 100% bezpieczna, w przeciwieństwie np. do sterydowych leków do inhalacji, które wywołują skutki uboczne. Warto dodać, że niektórzy stosują ektoinę w postaci pastylek do ssania – łagodzi ona uczucie drapania i swędzenia w gardle, przy okazji je nawilżając. Co więcej, w aptekach można znaleźć również wodę morską oraz sól fizjologiczną z ektoiną.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek. Jak leczyć?

Wskazania i przeciwskazania do stosowania ektoiny

Ektoinę mogą przyjmować w różnych formach niemal wszyscy, w tym również dzieci i niemowlęta (od 2. roku życia), a także kobiety w ciąży i matki karmiące. Aby ją stosować, nie trzeba nawet konsultować się z lekarzem – chyba, że chodzi o dziecko. Jedyne przeciwskazania do stosowania tej substancji to:

  • stany pooperacyjne,
  • stany pourazowe okolic oczu.

Ektoiny w formie kropli do oczu nie należy też używać jednocześnie z innymi preparatami – w takim przypadku trzeba odczekać przynajmniej 15 minut po ich zastosowaniu.

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6732621/ (dostęp: 24.05.2022).
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7889333/ (dostęp: 24.05.2022).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?