Przejdź do treści

Fala akustyczna – działanie w medycynie i kosmetologii. Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Fala akustyczna - działanie w medycynie i kosmetologii. Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Fala akustyczna to nieinwazyjny zabieg umożliwiający modelowanie sylwetki – wyszczuplenie, wygładzenie cellulitu oraz ujędrnienie skóry. Tym, co wyróżnia tę procedurę, jest wysoka skuteczność, a także brak bólu towarzyszący jej wykonywaniu. Zalecane jest wykonanie serii zabiegów – wówczas efekty będą naprawdę dobre.

Co to jest fala akustyczna? 

Fala akustyczna (fala uderzeniowa) to fala cechująca się wysoką amplitudą oraz skokowymi zmianami ciśnienia. Znajduje zastosowanie w medycynie i kosmetologii. Wówczas fala ta generowana jest przez specjalne urządzenie elektromagnetyczne, a następnie impuls przekazywany jest w głąb ciała za pośrednictwem specjalnej głowicy. Biorąc pod uwagę sposób generowania fali oraz ilość emitowanej energii, wyróżnia się: 

  • zogniskowaną falę uderzeniową ESWT, 
  • promieniście rozchodzącą się radialną falę uderzeniową RSWT, 
  • rozchodzącą się płasko falę uderzeniową PSWT. 

Fala uderzeniowa rozchodzi się w tkankach miękkich, wprawiając je w drgania oraz wywołując zmiany ciśnienia. Efektem działania fali akustycznej jest rozpad błon komórkowych adipocytów (komórek tłuszczowych), a także pobudzenie syntezy włókien kolagenowych. Ponadto dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i usprawnienia przepływu krwi, co przekłada się na lepsze dotlenienie komórek ciała. Z kolei aktywowanie krążenia limfatycznego usprawnia redukcję obrzęków. I wreszcie – powstają mikrouszkodzenia stymulujące procesy regeneracyjne.

Noga z zaznaczonym na czerwono punktem pięty

Wskazania do zabiegu z falą akustyczną 

Jednym z pierwszych zastosowań fali akustycznej było nieinwazyjne rozbijanie kamieni nerkowych. Zabieg ten umożliwia wykruszenie złogów zalegających w drogach moczowych, bez wykonywania inwazyjnej interwencji chirurgicznej. Fala uderzeniowa znalazła także zastosowanie w medycynie sportowej. Wspomaga rekonwalescencję po urazach, a także uzupełnia terapię takich zmian w obrębie układu ruchu jak: 

W ostatnich latach fala uderzeniowa zaczęła być wykorzystywana także w gabinetach kosmetologicznych. Wówczas wskazaniem do wykonania zabiegu jest przede wszystkim cellulit, a także miejscowa kumulacja tkanki tłuszczowej. Zabieg może być wykonany także w celu ujędrnienia skóry. 

Jak przebiega odchudzanie falą akustyczną? 

Procedura rozpoczyna się od zaaplikowania na skórę specjalnego żelu kontaktowego, który ułatwia przekazywanie fali akustycznej z aparatury w głąb tkanki. Głowica przykładana jest do wybranych partii ciała i wykonywany jest masaż. Zabieg falą akustyczną trwa kilkadziesiąt minut, nie jest bolesny i nie pozostawia żadnych widocznych śladów na powierzchni skóry. Zalecane jest wykonanie kilku zabiegów, np. 4 do 10 zabiegów, powtarzanych co 3-4 dni. 

Zalecenia przed- i pozabiegowe 

Fala akustyczna to zabieg nie wymagający żadnego specjalnego przygotowania ani pozabiegowej pielęgnacji. Warto jedynie zwrócić uwagę na przyjmowanie większych ilości płynów zarówno przed zabiegiem, jak i po. Ponadto warto po zabiegu zadbać o regularną aktywność fizyczną oraz odpowiednio zbilansowaną dietę – pomoże to wymodelować sylwetkę. Nie jest wymagana żadna specjalna pielęgnacja skóry, gdyż podczas zabiegu nie dochodzi do naruszenia jej ciągłości. 

Gdzie zrobić zabieg, ile kosztuje fala akustyczna? 

Na zabieg z wykorzystaniem fali akustycznej można udać się do gabinetu kosmetologicznego lub rehabilitacyjnego. A ile kosztuje fala uderzeniowa? Cena waha się od 200 do 800 zł. Wpływ na koszt zabiegu ma obszar ciała poddawany procedurze. Najmniej zapłacimy za zabieg wykonywany na ramionach czy brzuchu, a najwięcej – za obie powierzchnie ud (przednią i tylną) oraz pośladki. 

Efekty zabiegu z falą akustyczną 

Zabieg z wykorzystaniem fali akustycznej w gabinecie kosmetologii umożliwia wygładzenie cellulitu, a także miejscową redukcję obwodów ciała. Efektem zabiegu jest także ujędrnienie skóry oraz zredukowanie obrzęków. Zabieg umożliwia przyspieszenie gojenia się urazów i przyspiesza rehabilitację kostno-stawową Rozluźnia napięte mięśnie oraz redukuje ból i stan zapalny towarzyszący kontuzjom.  

Przeciwwskazania do zabiegu 

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu falą akustyczną. Na pewno nie jest polecane wykonywanie zabiegu u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Kolejne czynniki wykluczające możliwość wykonania procedury to: 

  • problemy z krzepliwością krwi,  
  • posiadanie implantów lub rozrusznika serca, 
  • nowotwory, 
  • przepuklina w obszarze zabiegowym, 
  • stosowanie glikokortykosteroidów w okresie do 6 tygodni przed zabiegiem, 
  • niedawno przebyty zawał serca, 
  • infekcje w obrębie pola zabiegowego. 

Źródła:  

Król P, Franek A, Durmała J, Błaszczak E, Ficek K, Król B, Detko E, Wnuk B, Białek L, Taradaj J. Focused and Radial Shock Wave Therapy in the Treatment of Tennis Elbow: A Pilot Randomised Controlled Study. J Hum Kinet. 2015 Oct 14;47:127-35; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26557197/ (dostęp online 02.12.2022 r.) 

Schmitz C, Császár NB, Milz S, Schieker M, Maffulli N, Rompe JD, Furia JP. Efficacy and safety of extracorporeal shock wave therapy for orthopedic conditions: a systematic review on studies listed in the PEDro database. Br Med Bull. 2015;116(1):115-38; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4674007/ (dostęp online 02.12.2022 r.) 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?