Lateralizacja – dlaczego organizm ludzki nie jest symetryczny?
Lateralizacja to proces, którego doświadczamy na co dzień i jest związany z dominacją jednej ze stron organizmu.
Lateralizacja – czym jest?
Lateralizacja to innymi słowy brak symetrii w organizmie człowieka. Objawia się ona poprzez dominowanie jednej strony ciała człowieka względem drugiej. Lateralizacja kształtuje się stopniowo wraz z rozwojem organizmu. Organem odpowiedzialnym za kształtowanie się lateralizacji jest mózg. Dominacja jednej z półkul odpowiada za dominację przeciwległej strony ciała człowieka. Najlepszym przykładem tego procesu jest jednoręczność (prawo- lub leworęczność). Lateralizacja, głównie dotyczy prawej strony ciała. Organy objęte lateralizacją, to: ręka, noga, ucho czy oko.
Lateralizacja rozpoczyna się mniej więcej w. szóstym miesiącu życia (w tym czasie lateralizacja dotyczy najczęściej rąk i chwytów dziecka). Po 2 roku życia, kiedy dziecko uczy się chodzić a mózg angażuje do tego procesu dwie półkule, lateralizacja ustaje. Po zakończeniu nauki chodzenia — między 3 a 5 rokiem życia proces wznawia się. U dziecka, które rozwija się prawidłowo wyraźną dominację i podział konkretnych organów, możemy zaobserwować mniej – więcej w czwartym roku życia. Lateralizacja przebiega również wedle określonego schematu. W 3 miesiącu życia występuje asymetria złożeniowa. Od 3 do 6 miesiąca życia mamy do czynienia z asymetrią ruchów. Między 6 a 12 miesiącem zauważyć można pierwsze podziały odnośnie rąk dziecka. Rozwój dominacji przypada na lata 2 – 4, a zakończenie procesu ma miejsce w wieku 4 – 6 lat.
Lateralizacja – typy
Lateralizacja definiowana jest według różnych typów – pierwszym z nich jest lateralizacja jednorodna. Polega ona na dominowaniu jednej ze stron. Drugim typem lateralizacji jest lateralizacja niejednorodna. W tej opcji dominacji nie jest określona żadna ze stron. Osoba taka może być zarówno praworęczna, jak i lewooczna, czy prawonożna.. W tej wersji dominacji istnieje wiele zestawień i kombinacji. Ostatnim 3 typem jest lateralizacja nieustalona (polega ona na braku dominacji i wykorzystaniu obu stron ciała w równym stopniu).
Lateralizacja – skutki negatywne
Istnieją negatywne skutki każdego typu lateralizacji. Dzieci leworęczne mają trudność z nauką pisania. Często mylą litery o podobnym kształcie takie jak b i d. Leworęczność to także brak precyzji ręki podczas pisania, czy zmniejszone zdolności graficzne.
W przypadku lateralizacji nieustalonej, kiedy nie występuje dominacja żadnej ze stron, dziecko może posiadać problemy z orientacją przestrzenną oraz z czytaniem. Czasami, może wystąpić również trudność w nauce pisania.
W przypadku lateralizacji niejednorodnej występować mogą problemy ze współpracą między innymi prawej ręki i lewego oka oraz analogicznie innych narządów. Sama lateralizacja nie jest powodem do niepokoju, jeśli nie występują dodatkowe zaburzenia motoryczne czy emocjonalne. Rozpoznanie lateralizacji następuje na podstawie wywiadu z rodzicami czy przeprowadzania testów praktycznych. Obecnie, istnieją ćwiczenia mające na celu minimalizację negatywnych skutków lateralizacji.
Polecamy
HELLO PONIEDZIAŁEK: Triumfują w klinice Budzik. 17-letnia Daria wybudziła się ze śpiączki po siedmiu miesiącach
Pierwszy pacjent z implantem mózgowym gra w szachy za pomocą myśli. „To zmieniło moje życie”
Pierwszemu pacjentowi wszczepiono implant mózgowy od Elona Muska. „Umożliwia sterowanie telefonem lub komputerem za pomocą myśli”
Łyżka służy do jedzenia zupy, a nie do zatrzymania ataku padaczkowego. Ratownik medyczny pokazał mocne zdjęcie i apeluje
się ten artykuł?