„Manicure hybrydowy nie jest dla każdej z nas” – mówi mgr Joanna Skrzypczak, kosmetolog i szkoleniowiec
„Od kiedy pojawiły się lakiery hybrydowe, świat naszych paznokci zmienił się na lepsze. Nie trzeba było czekać aż lakier wyschnie, a manicure trzymał się nawet 2 tygodnie” – napisała na Instagramie mgr Joanna Skrzypczak, znana w mediach społecznościowych jako Ekspert Kosmetyczny. Specjalistka dodała jednak, że manicure hybrydowy bywa niebezpieczny. Teraz, w rozmowie z Hello Zdrowie, mówi dlaczego.
Magdalena Bury: Kilka miesięcy temu wrzuciłaś na swojego Instagrama mocny post o szkodliwym działaniu manicure hybrydowego. To właśnie na jego podstawie napisałam tekst, który bardzo poniósł się w internecie. Wyjaśnijmy. Czym jest manicure hybrydowy?
Joanna Skrzypczak, mgr kosmetolog, szkoleniowiec: Jesteśmy wygodni, cały czas brakuje nam czasu. Manicure hybrydowy idealnie wpasował się do naszego zabieganego stylu życia. Jego trwałość to ok. 2-3 tygodni. Polega na utwardzeniu specjalnego lakieru pod lampą, która emituje promieniowanie UV/ LED. Dzięki hybrydzie możemy również zapomnieć, co to znaczy odciśnięcie niewyschniętego lakieru, np. na odzieży.
Sama go stosujesz?
Moja przygoda z manicure hybrydowym trwała ok. 3 lat. Pół roku temu skóra wokół paznokci zaczęła się złuszczać, później pojawił się uciążliwy świąd palców. Niestety, musiałam się pożegnać z tym rodzajem manicure.
Tak właśnie objawia się alergia?
Pierwszym objawem alergii na manicure hybrydowy będzie świąd. I w większości przypadków dotyczy on palców. Ale alergia kontaktowa na hybrydy może się pojawić w każdym dowolnym miejscu na ciele!
Kolejnym z elementów będzie łuszcząca się skóra, pęcherze oraz onycholiza, która objawia się nieregularną granicą pomiędzy różową częścią płytki paznokciowej, a jej białym wolnym brzegiem w momencie jej odchylenia od łożyska paznokcia.
Co powinnam zrobić, gdy mam takie objawy?
Po pierwsze usunąć czynnik alergenny, czyli w tym przypadku lakier hybrydowy. Najlepiej, gdyby to zrobiła osoba wykwalifikowana. Jeśli nie ma możliwości umówienia się do stylistki, można w drogerii kupić preparat do ściągania lakieru hybrydowego. Wskazana jest również wizyta u dermatologa i wdrożenie ewentualnego leczenia. Im szybciej zareagujemy na pierwsze objawy, tym krócej będzie trwało leczenie.
Manicure hybrydowy jest dla każdej z nas?
Niestety nie. Jeśli nasza płytka jest zmieniona chorobowo, np. grzybicą, robienie manicure hybrydowego jest przeciwwskazane. Najważniejsze w przypadku chorób płytki paznokcia lub wału okołopaznokciowego jest wyleczenie. Objawy takie jak: obrzęk, bolesność palców, zniekształcenia paznokci czy każde inne zmiany powinny nas zaniepokoić i być skonsultowane z lekarzem dermatologiem.
Dla posiadaczek kruchych, łamliwych lub bardzo cienkich paznokci również nie jest to najlepsza metoda na piękny manicure. Zaleca się wtedy zabiegi wzmacniające paznokcie, np. manicure japoński, który polega na wcieraniu w płytkę paznokcia odżywczej pasty, a następnie zabezpieczanie jej pudrem.
Kolejnym z czynników eliminujących ten rodzaj manicure jest alergia na którykolwiek składnik produktów do jego wykonywania.
Joanna Skrzypczak / arch. prywatne
Co może uczulać?
Tak naprawdę wszystko. Nie ma na świecie substancji, która u 100 proc. populacji nie wywoła alergii. Możemy mieć uczulenie na primer, jak i na składniki lakierów hybrydowych. To głównie metakrylany są najsilniejszymi alergenami.
Jakie, oprócz możliwej alergii, są inne wady manicure hybrydowego?
Zabieg powinien być wykonywany przez osobę wykwalifikowaną. Wadą może być więc cena. Za bardzo dobry jakościowo manicure trzeba zapłacić ok. 80-120 zł. Tak samo jest ze zdejmowaniem hybrydy, nie jest wskazane, by robić to samodzielnie. Myślę, że wadą jest również to, że po ok. 2-3 tygodniach kolor nam się nudzi lub nie pasuje do stylizacji.
A co z opiniami, że promieniowanie jest rakotwórcze?
Lampy Led/UV emitują światło ultrafioletowe UVA i UVB. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie może powodować nowotwory skóry. Dlatego warto przed zabiegiem manicure hybrydowym ok. 15-20 min posmarować dłonie kremem z filtrem SPF50+. Powinnyśmy też regularnie sprawdzać nasze dłonie, jak i całe ciało, obserwować znamiona.
Polki mają świadomość, że mogą mieć alergię na manicure hybrydowy?
Świadomość jest coraz większa, ponieważ jest coraz więcej alergii. Brytyjskie Towarzystwo Dermatologiczne już w kwietniu 2018 roku wydało ostrzeżenie o epidemii na składniki lakierów hybrydowych. Uważam, że mamy bardzo dużą lukę w prawie.
Produkty profesjonalne, jakimi są lakiery hybrydowe, można kupić na wyspach w centrach handlowych, drogeriach, marketach czy już nawet w dyskontach. Oczywiście producent informuje na opakowaniu, że jest to produkt profesjonalny. Jeśli kobiety wykonują taki manicure same i ucierpi ich zdrowie, nie mogą więc mieć żadnych roszczeń do producentów czy dystrybutorów.
Kolejnym z czynników, po łatwym dostępie do produktów, są filmiki pokazujące, jak samodzielnie wykonać taki manicure. I nie chodzi już tutaj o blogerki, ale nawet firmy dystrybuujące produkty.
A gdzie są zawarte informacje o ryzyku, jakie niesie ze sobą nieprofesjonalnie wykonany manicure? Osoba bez wprawy zalewa skórki, nieutwardzony prawidłowo preparat jest toksyczny.
Po czym więc poznać, że jestem w dobrym, profesjonalnym gabinecie kosmetycznym?
W takim salonie powinno być czysto, a narzędzia powinny być wysterylizowane i otwarte przy klientce. Pilniczki jednorazowe. Warto popatrzeć na dyplomy, jakie szkolenia przeszła dana stylistka. Nie bez znaczenia będzie również jakość produktów.
Co powinno nas zaniepokoić?
Pierwszym takim sygnałem będzie brak rękawiczek. Jeśli stylistka nie dba o swoje zdrowie, myślę że nie dba również o nasze. Sama dezynfekcja sprzętu do manicure to także za mało. Zwracajmy też uwagę na pilniczek – np. jeżeli zostanie wzięty ze stosu innych, wcześniej używanych już pilniczków. Jeśli pojawi się któryś z tych elementów warto zwrócić uwagę kosmetyczce i nie kontynuować zabiegu.
Niedawno sama robiłam manicure hybrydowy. Kosmetyczka wyciągała sprzęt z papierowych torebek. Kiedy mogę mieć pewność, że to nowy pilniczek czy cążki do skórek, a nie po prostu włożone tam wcześniej i zaklejone na nowo? Da się to w jakiś sposób sprawdzić?
Przed uruchomieniem autoklawu (sprzętu do sterylizacji) należy uzupełnić zeszyt kontroli procesu sterylizacji. Powinna być wpisana tam data i godzina, numer sterylizacji, liczba poszczególnych narzędzi wkładanych do autoklawu. Powinna się też podpisać osoba, która wykonuje sterylizację. Wymagania Sanepidu odnośnie dokumentacji procesu sterylizacji mogą różnić się w zależności od województwa.
Taka torebka z narzędziami raz zaklejona nie zaklei się po raz kolejny. To osoba, która wykonuje zabieg, jest odpowiedzialna za zarażenie klienta chorobą zakaźną. Sterylizacja to podstawa dla zdrowia klienta, jak i stylistki paznokci.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
Boski nektar, owoc biblijnego drzewa i fenicka sól
Czarna słodycz, tajemnica włoskiej księżniczki i piemonckie złoto
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
się ten artykuł?