Mięśnie dna miednicy. Po czym poznać, że ich trening jest niepoprawny? Tłumaczy fizjoterapeutka
Mięśnie dna miednicy to jedne z najważniejszych w organizmie kobiety. Ćwiczone poprawiają funkcje niemalże całego organizmu. Czy jednak można przesadzić z ich treningiem? Tak! I dadzą ci o tym doskonale znać! Co poczujesz? Wyjaśnia fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener.
Mięśnie dna miednicy podtrzymują narządy jamy brzusznej, pęcherz, narządy rozrodcze, odbyt oraz zapewniają odpowiednie ciśnienie śródbrzuszne i stabilizację kompleksu biodrowo-lędźwiowo-miedniczego. Odpowiadają m.in za trzymanie moczu i kału oraz utrzymywanie w prawidłowej pozycji narządów znajdujących się w miednicy, a także oddziałują na poprawną postawę ciała. Dlatego warto je ćwiczyć, by nie doprowadzić do ich osłabienia. Uwagę tym mięśniom w szczególności powinny poświęcić kobiety po ciąży, ponieważ poród i sama ciąża najbardziej je nadwyrężają. Po czym jednak poznać, że ich trening jest zbyt intensywny lub nieodpowiedni? Wyjaśnia to na swoim profilu fizjoterapeutka Pani Fizjotrener.
Nieodpowiedni trening MDM – po czym poznać?
Po czym poznasz że twój trening dna miednicy jest niepoprawny? Nie dostosowany do potrzeb? Zbyt intensywny? Tak, można przesadzić z ćwiczeniami na dno miednicy – pisze Gosia Włodarczyk i wyjaśnia, na co zwrócić uwagę.
Rozwiń– ból w podbrzuszu – jeśli podczas lub po ćwiczeniach czujesz silny ból w podbrzuszu przypominający ból miesiączkowy lub bolą lędźwie – przesadziłaś,
– częstsze parcie na pęcherz lub pojawienie się wysiłkowego nietrzymania moczu / zaostrzenie objawów – zwróć uwagę czy poświęcasz dużo uwagi na relaks mięśni,
– czy podczas ćwiczeń czujesz napięcie pośladków, przywodzicieli, zaciskasz zęby lub podnosisz ramiona? Nie rób tego, trenuj krocze.
Zobacz także
Mięśnie dna miednicy – jaki trening wybrać? Tłumaczy Pani Fizjotrener
„Miednica to nasze kobiece centrum dowodzenia”. Mięśnie Kegla potrzebują treningu, fizjoterapeutka wyjaśnia jak to robić i w jaki sposób ciało nam się odwdzięczy
„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”
Polecamy
Olimpijska biegaczka w ramach treningu robi stretching języka. Wiemy dlaczego!
Fala uderzeniowa – zabieg niwelujący ból. Kto może z niego skorzystać?
Chiropraktyka – niekonwencjonalna terapia, która pomoże uśmierzyć ból
Bóle wzrostowe, czyli częsty objaw okresu intensywnego wzrostu
się ten artykuł?