Nos siodełkowaty – wygląd i korekcja chirurgiczna. Kiedy można poddać się rynoplastyce?
Twarz jest tym fragmentem naszego ciała, który w kontaktach z innymi ludźmi jest widoczny jako pierwszy. To sprawia, że kształt nosa, znajdującego się w centrum twarzy, często jest powodem kompleksów. Jednym z medycznych wskazań do operacji plastycznej nosa jest nos siodełkowaty. Czym się charakteryzuje i jak wygląda jego operacja korekcyjna?
Jak wygląda nos siodełkowaty?
Nos siodełkowaty, inaczej nos zapadnięty, to nos, który charakteryzuje się widocznym wgłębieniem w środkowej części grzbietu. Wgłębienie to powstaje w wyniku ubytku kości nosowej. To zniekształcenie nosa jest widoczne głównie z profilu.
Nos siodełkowaty – przyczyny
Nos siodełkowaty po nieudanej operacji plastycznej
Nos siodełkowaty występuje niekiedy jako powikłanie operacji plastycznej nosa, czyli rynoplastyce. Do tego rodzaju powikłania dochodzi podczas operacji, której celem było usunięcie garbka na nosie. Może się zdarzyć, że garbek zostanie zbyt mocno ścięty. Wówczas dochodzi do powstania nosa siodełkowatego.
Nos siodełkowaty po urazach
Nos siodełkowaty może także utworzyć się w wyniku przebytych urazów. Dzieje się tak, gdy w wyniku urazu doszło do zniekształcenia przegrody nosa. W wyniku operacji przegrody nosowej po pewnym czasie narząd może uzyskać „siodełkowaty” kształt.
Także niektóre choroby sprzyjają powstaniu nosa siodełkowatego, np. kiła wrodzona czy ziarniniakowatość Wegenera (ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń).
Korekcja nosa siodełkowatego
Skutecznym sposobem korekcji nosa siodełkowatego jest operacja plastyczna. Zabieg korekcji nosa siodełkowatego polega na wypełnieniu zapadniętego grzbietu odpowiednim materiałem, naturalnym bądź syntetycznym. W tym celu stosowane są następujące rodzaje wypełnień:
- sztuczne, np. implanty silikonowe;
- fragment kości pacjenta (np. z kości biodrowej);
- fragment chrząstki (np. z małżowiny usznej).
Uważa się, że lepsze efekty przynosi wypełnienie ubytku fragmentem kości pacjenta, ponieważ przeszczepiony fragment kości zrasta się z kośćmi grzbietu nosa. W przypadku wszczepienia implantu silikonowego nie jest to możliwe, a tym samym efekty są mniej trwałe. Może też dojść do obniżenia się implantu, co z kolei wiąże się z koniecznością jego usunięcia.
Przebieg chirurgicznej korekcji nosa siodełkowatego
Operacje plastyczne nosa przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu pacjent pozbawiony jest całkowicie świadomości i budzi się dopiero po założeniu opatrunku. Po operacji należy zostać w szpitalu przez dobę.
Sam zabieg trwa od 1 do 3 godzin.
Rekonwalescencja po korekcji nosa siodełkowatego
Rekonwalescencja po każdym zabiegu z zakresu rynoplastyki jest długa, bolesna i niekomfortowa. Bezpośrednio po operacji do nozdrzy są aplikowane setony, czyli gazowe opatrunki, które tamują krwawienie. Przez pierwsze dni na twarzy utrzymuje się silny obrzęk, a nos pozostaje ukryty pod opatrunkiem, przez co pacjent musi poczekać, by zobaczyć efekt operacji.
Efekt widoczny po zdjęciu opatrunku nie jest ostateczny. To, jaki kształt nosa udało się uzyskać w trakcie operacji, okaże się dopiero po kilku miesiącach.
Korekcja nosa siodełkowatego – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do operacji nosa siodełkowatego są:
- ciąża i miesiączka,
- infekcje wirusowe i bakteryjne,
- choroby przewlekłe,
- nowotwory,
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
Możliwe powikłania po operacji nosa siodełkowatego
Do najczęstszych powikłań po operacji nosa należą:
- krwawienie z nosa,
- krwiak lub ropień,
- przebarwienia skóry i pajączki żylne,
- nieregularność kształtu nosa,
- brak satysfakcji z zabiegu (np. wówczas, gdy pacjent miał nierealistyczne oczekiwania wobec zabiegu).
Operacja nosa siodełkowatego – co warto wiedzieć?
Operacje plastyczne nosa są jednymi z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych, a jednocześnie – jednymi z najtrudniejszych. Korekta nosa jest skomplikowanym i trudnym zabiegiem, który wymaga od chirurga ogromnego doświadczenia i wiedzy. Przed zdecydowaniem się na operację dobrze wybrać polecaną klinikę zajmującą się medycyną estetyczną i specjalistę o pozytywnych rekomendacjach.
Warto też pamiętać, że jedynie lekarz (w tym przypadku chirurg plastyk) jest w stanie postawić prawidłowe rozpoznanie i stwierdzić, czy dany defekt nosa to faktycznie nos siodełkowaty. W przypadku operacji nosa siodełkowatego bardzo ważny jest wybór właściwego materiału uzupełniającego. To kolejny powód, dla którego najlepiej zdecydować się na współpracę z chirurgiem plastykiem, który specjalizuje się w korektach tego konkretnego defektu nosa.
Podczas pierwszej wizyty u wybranego lekarza należy dokładnie przedstawić mu swoje oczekiwania co do efektów zabiegu, aby uniknąć nieporozumień i rozczarowań. Należy też przygotować się na pytania dotyczące przebytych urazów, wcześniejszych operacji nosa czy częstotliwości infekcji dróg oddechowych.
W jakim wieku można poddać się rynoplastyce?
Biorąc pod uwagę fakt, że całe ciało przestaje rosnąć około 18. roku życia, nie powinno się przeprowadzać operacji plastycznych nosa wcześniej. Wyjątek stanowią urazy.
Cena zabiegu korekcji nosa siodełkowatego
Decydując się na operacyjną korekcję nosa siodełkowatego, należy liczyć się z kosztem ok. 7 tys. zł.
Nieoperacyjna korekta nosa siodełkowatego
Nos siodełkowaty można także wymodelować nieoperacyjnie poprzez wypełnienie zagłębienia pod skórą kwasem hialuronowym. Zabieg jest szybki (ok. 20-30 minut) i nie wymaga znieczulenia ogólnego. Ze względu na konieczność precyzyjnego podania kwasu w tym przypadku także ważne jest, by zabieg wykonał profesjonalista – lekarz. Podstawową zaletą tego zabiegu jest natychmiastowość efektu i jego odwracalność. Można go jednak zastosować jedynie przy niewielkich zmianach (niewielkim zagłębieniu nosa), a efekt nie jest trwały (6-12 miesięcy).
Źródło:
Noszczyk, Maria. Medycyna piękności, wydawca: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2016.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Jedna z bliźniaczek przez 20 lat stosowała botoks, druga nie. Tak różnią się ich twarze
Lekarz pokazał na TikToku rezonans twarzy z wypełniaczami. „To smutne” – komentują internauci
Meg Ryan o samoakceptacji: „Doceniam swój wiek, mówię to poważnie”
Na czym polega medycyna estetyczna? Specyfika zawodu i zabiegi
się ten artykuł?