Przejdź do treści

Operacja plastyczna nosa – metody, przebieg, cena

Operacja plastyczna nosa – na czym polega, cena, powikłania Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Operacja plastyczna nosa, czyli rhinoplastyka, jest zabiegiem, który cieszy się największą popularnością wśród osób chcących poprawić estetykę swojej twarzy. Nos może być zbyt szeroki, o nieregularnym profilu, zbyt duży lub asymetryczny, a także wadliwy anatomicznie, co utrudnia prawidłową wentylację. Medycyna estetyczna może wyeliminować te mankamenty. Nie zawsze jednak efekt jest zgodny z oczekiwaniami, nawet jeśli operację wykonuje doświadczony chirurg.

Chirurgia plastyczna nosa  – kiedy warto skorygować nos?

Operacja nosa przeprowadzana jest zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Zabieg pozwala nos zmniejszyć, zwiększyć, zwęzić, poprawić symetrię i proporcje względem twarzy, wyrównać (usunąć tzw. garb), a także zmodyfikować czubek.

Dzięki nowoczesnej chirurgii realne jest także usunięcie wad (wrodzonych i nabytych), które utrudniają prawidłową wentylację, a przez to wpływają na kondycję i funkcjonowanie całego organizmu.

Metody operacji plastycznych nosa

Podstawowy podział operacji plastycznych nosa uwzględnia metodę otwartą i zamkniętą. Pierwsza wymaga wykonania nacięcia w kształcie litry „V” na słupku nosa. Dzięki temu lekarz wykonuje zabieg pod kontrolą wzroku i ma większe możliwości modelowania. W przypadku drugiej metody nacięcia wykonuje się wewnątrz przez dziurki (np. przy operacji zmniejszenia czubka nosa), dzięki czemu blizny są niewidoczne.

wstrzyknięcie kwasu hialuronowego

Dzięki dostępności wypełniaczy tkankowych korekcję nosa można wykonywać także metodami niechirurgicznymi – przez iniekcję kwasu hialuronowego. Przeprowadza się ją bez narkozy. Nie ma również konieczności zakładania szwów, a dzięki temu, że jest nieinwazyjna, natychmiast po zabiegu można wrócić do codziennych obowiązków. Niestety metody niechirurgiczne są nietrwałe i konieczne jest regularne powtarzanie zabiegów co 12-18 miesięcy, by utrzymać efekty.

Operacje plastyczne nosa – jak wykonuje się zabiegi?

Każda operacja plastyczna nosa wymaga uprzedniej konsultacji lekarskiej. Ma ona celu ustalenie oczekiwań względem planowanego wykonania zabiegu oraz wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych. Z tego względu konieczne jest również wcześniejsze wykonanie m.in. badań krwi.

Decydując się na prostowanie, zwężanie czy zmniejszenie nosa musisz mieć świadomość, że twoje oczekiwania co do efektów zabiegu mogą być rozbieżne z realnymi do osiągnięcia rezultatami. Zanim więc rozpocznie się operacja, musisz zaakceptować propozycję korekty przedstawionej przez lekarza.

Operację, która trwa zwykle około dwóch godzin, wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Nadanie nosowi właściwego kształtu wiąże się z usunięciem bądź formowaniem kształtu kości lub chrząstek.

Jak wygląda przebieg i leczenie po operacji plastycznej?

Na zakończenie nos jest stabilizowany opatrunkiem z szyną, który zdjąć można po około 10 dniach na kontroli po operacji.

Rekonwalescencja trwa zwykle od jednego do dwóch tygodni. W tym czasie niezwykle istotne jest przestrzeganie zaleceń medycznych wydanych przez chirurga wykonującego zabieg.

Operacja nosa – rekonwalescencja i przygotowanie

Przed wykonaniem operacji plastycznej nosa konieczne jest wykonanie badań zleconych przez specjalistę i odbycie konsultacji. Ponadto na siedem dni przed zabiegiem nie zażywaj aspiryny, ponieważ wpływa na krzepliwość krwi.

Ze względu na inwazyjny charakter operacji bardzo ważna jest wiedza jak dbać o nos po operacji plastycznej. W okresie rekonwalescencji bezwzględnie przestrzega zaleceń po zabiegu:

  • stosuj chłodne okłady w celu zredukowania obrzęku bezpośrednio po operacji,
  • do kilku dni po operacji zrezygnuj z alkoholu,
  • śpij z głową uniesioną powyżej poziomu tułowia,
  • zrezygnuj z opalania przez czas czterech tygodni,
  • nie korzystaj z sauny przez cztery tygodnie,
  • unikaj wysiłku fizycznego, dźwigania i schylania,
  • do oczyszczania nosa stosuj wodę morską zamiast wydmuchiwania wydzieliny w chusteczkę higieniczną,
  • regularnie masuj nos (delikatny ucisk),
  • unikaj sytuacji, mogących doprowadzić do urazu.
Marek Pitucha

Operacja plastyczna nosa – czy jest bezpieczna?

Operacja plastyczna nosa jest najbardziej skomplikowanym zabiegiem w chirurgii estetycznej, z czego mało kto zdaje sobie sprawę. Mogą wystąpić niespodziewane powikłania, jak choćby powstanie wyraźnych blizn, czy deformacja nosa (np. asymetria, nadmierne skrócenie, opadający czubek).

Choć nieudane operacje plastyczne się zdarzają, to pamiętaj, że na sukces zabiegu największy wpływ ma specjalista, który operację wykonuje. Jeśli klinika, którą wybierzesz, oferuje wykonywanie korekcji tylko jedną metodą – w głowie powinna zapalić ci się czerwona lampka. Dobór formy zabiegu do rodzaju wady jest bowiem niezwykle istotny i decyduje o efektach.

Dla osób, u których ze względów zdrowotnych metody inwazyjne nie mogą zostać zastosowane, alternatywą jest iniekcja kwasu hialuronowego. Choć jest to zabieg bezpieczniejszy, nie oznacza to jednak, że nie niesie za sobą ryzyka powikłań. Może dojść do martwicy skóry, reakcji alergicznej w postaci ziarniaków zapalnych, czy zakrzepowego zakażenia naczyń krwionośnych.

ciałopozytywnośc a operacje plastyczne

Ile kosztuje operacja nosa?

To ile kosztuje operacja plastyczna nosa, zależne jest od wybranej metody. Inna jest bowiem cena za wykonanie zabiegu chirurgicznego niż wstrzyknięcie kwasu hialuronowego.

Metoda nieinwazyjna wiąże się zwykle z kosztem nieco ponad tysiąca złotych.

Ile kosztuje operacja nosa? W tym wypadku cena będzie dużo wyższa, ponieważ wiąże się z koniecznością zaangażowania większej liczby personelu i skorzystania z sali operacyjnej. Za zabieg zapłacisz od czterech do nawet dwudziestu tysięcy. Przeciętnie jest to koszt czternastu tysięcy złotych.

Na tak dużą rozpiętość cen wpływ mają m.in. kwalifikacje lekarza operującego, miejsce wykonywania zabiegu, zakres operacji (tylko część chrzęstna lub w połączeniu z częścią kostną).

 

Bibliografia:

  1. A. Przylipiak, Korekcja nosa – rhinoplastyka, [w:] A. Przylipiak (red.), Podstawy medycyny Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok 2014.
  2. W. Weiss, Rynoplastyka, Art Of Beauty, 2020, nr 4, s. 28–29.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: