Olej z dziurawca – właściwości i zastosowanie. Jak przygotować olej świętojański?
Olejek z dziurawca, nazywany też olejem świętojańskim, coraz powszechniej wykorzystywany jest przez zwolenniczki naturalnej pielęgnacji. Fitokosmetyki, czyli kosmetyki oparte na surowcach pochodzenia roślinnego, a także zioła i oleje z nich pozyskiwane są bowiem źródłem wielu aktywnych substancji o dobroczynnym działaniu na naszą skórę. Sprawdź, jakie są właściwości ziela dziurawca i jak stosować olej dziurawcowy.
Olejek z dziurawca – ziele Świętego Jana
Olejek z dziurawca pozyskiwany jest z dziurawca zwyczajnego, czyli rośliny porastającej polskie łąki, pola, tereny podmiejskie, czy wzgórza. Słowem – rosnącej niemal wszędzie. Dziurawiec zwyczajny jest niezbyt wymagającą rośliną, szczególnie korzystnie na jego kwitnienie wpływa jednak słońce – najlepiej czuje się on na dobrze nasłonecznionych stanowiskach.
Dziurawiec to roślina znana i ceniona już w starożytności. Wykorzystywali go Grecy, Rzymianie, a także plemiona przedchrześcijańskiej Anglii. Ówcześni medycy polecali ziele na ukąszenia przez węże, rany powierzchniowe, bóle menstruacyjne, zaburzenia trawienia, czy wrzody. W polskiej tradycji, według wierzeń ludowych, uznawany był od wieków za wyjątkową roślinę. Przede wszystkim zakwita on w szczególnym okresie, tj. około 24. czerwca, czyli w chwili przesilenia letniego, na święto św. Jana. To dlatego dziurawiec często nazywany był zielem Świętego Jana. Jego niepozorne żółte kwiaty po roztarciu w palcach wydzielają czerwony sok, przez co dziurawiec zyskał też nazwę krewki Matki Boskiej i dzwonka Matki Boskiej. Wierzono nie tylko w jego lecznicze działanie, ale także w moc odpędzania czarta i złych duchów. To właśnie z tego powodu dziurawca wplatano we wianki przygotowywane na święto Bożego Ciała i Matki Boskiej Zielnej.
Olejek z dziurawca – właściwości i skład
Olejek z dziurawca to bladożółty olej o charakterystycznym ziołowym zapachu. W jego składzie znaleźć można wiele składników, dzięki którym wykorzystywany może być w celach leczniczych, a także pielęgnacyjnych.
W olejku świętojańskim wyróżnić można:
- flawonoidy, w tym hyperycynę i kwercetynę,
- witaminę B4,
- witaminę C,
- witaminę A,
- rutynę,
- pektynę.
Olejek z dziurawca – zastosowanie w pielęgnacji
Właściwości i bogactwo składników olejku dziurawcowego powodują, że poza zastosowaniem jako remedium na wiele dolegliwości, coraz chętniej sięga się po niego w celach pielęgnacyjnych.
Olejek z dziurawca, dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym, doskonale sprawdzi się w przypadku cery trądzikowej i problematycznej. Dodatkowo ukoi on i zregeneruje podrażniony naskórek. Pobudzając procesy regeneracyjne w skórze, działa przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco. Z powodzeniem możesz wykorzystać go nawet jako krem pod oczy.
Badania wskazują również na pozytywne działanie oleju z dziurawca w łagodzeniu uciążliwych objawów łuszczycy, a nawet jej leczeniu.
Olejek świętojański na włosy? Właściwości antybakteryjne oleju z dziurawca sprawdzą się w walce z łupieżem. Zastosuj olejową wcierkę, dodaj olejek dziurawcowy do maski do włosów lub przygotuj na jego bazie domowe produkty. Nie tylko pozbędziesz się nieestetycznego problemu, ale też wzmocnisz cebulki, dzięki czemu włosy będą zdrowsze, lśniące i o wiele mocniejsze.
Olej z dziurawca – zastosowanie w lecznictwie
Przez setki lat olej z dziurawca ceniony był przede wszystkim za swoje właściwości lecznicze. Także i w dzisiejszych czasach chętnie stosowany jest jako remedium na wiele dolegliwości. Olej z dziurawca używany zewnętrznie oraz jako olej z dziurawca do picia wykorzystywany jest w przypadku następujących problemów zdrowotnych:
- nerwobóle – skutecznie pomaga je złagodzić;
- trudno gojące się rany, w tym także te wywołane poparzeniami słonecznymi;
- bóle kręgosłupa i stawów – olej z dziurawca koi ból, nawet w przypadku zmian zwyrodnieniowych;
- podwyższony poziom cholesterolu i cukru we krwi – olej obniża ich stężenie;
- depresja, brak koncentracji.
Jak zrobić olej z dziurawca?
Olejek z dziurawca pozyskiwany może być podczas destylacji parą wodną. Charakterystyczne dziurki w listkach ziela są w rzeczywistości maleńkimi zbiorniczkami olejków eterycznych. Olej z dziurawca, a dokładnie macerat, można z łatwością przygotować jednak w domu. Oto sprawdzony przepis:
- kwiaty dziurawca,
- oliwa z oliwek.
Kwiaty z dziurawca, najlepiej świeżo zebrane, włóż do słoika i zalej je oliwą z oliwek, tak aby były one przykryte w całości. Zamknij szczelnie mieszaninę i odłóż do ciepłego, nasłonecznionego miejsca. Po upływie około dwóch do trzech tygodni przecedź mieszankę przez gazę. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.
Można znaleźć także przepisy, które zalecają dodatkowo spryskanie kwiatów alkoholem, nawet 70. proc. Olej lub oliwa, którą zalewa się kwiaty powinna być według innych źródeł podgrzana do nawet 70. st. Celsjusza lub cała mieszanka – kwiatów, alkoholu i oleju – podgrzewana w ciepłej kąpieli wodnej.
Olej z dziurawca – cena
Ceny olejku z dziurawca są bardzo różne – wahają się od dwudziestu do nawet kilkuset złotych za 100 mililitrów. Wszystko zależy od sposobu jego pozyskiwania.
Źródła:
- K. Głowniak, J. Widelski, Dziurawiec i jego wszechstronne zastosowanie, Panacea, 2017.
- W. Jankowiak, Surowce roślinne w kosmetyce – fitokosmetyki, Kosmetologia Estetyczna 4/2013.
- A. Nowak, M. Popko, A. Klimowicz, Preparaty pochodzenia roślinnego w pielęgnacji skóry u chorych na łuszczycę, Postępy Fitoterapii 4/2016.
Zobacz także
„Każda roślina jest cenna i użyteczna. Dotyczy to również tych uznawanych za niepożądane na trawnikach czy w ogrodach”
„Mam wrażenie, że nowocześni ludzie widzą w olejkach coś czarodziejskiego i nie mogą się z tym pogodzić. A one mają moc! I to jaką!”
„Jestem za tym, żeby aromaterapia była przedmiotem szkolnym”. Katarzyna Kochańska opowiada, jak zapach może pomóc w nauce i pracy
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Płynne złoto, ziele fasolowe i błotne kąpiele
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
się ten artykuł?