Przejdź do treści

Olej z ogórecznika lekarskiego – właściwości, zastosowanie

Ogórecznik lekarski
Olej z ogórecznika lekarskiego – właściwości, zastosowanie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olej z ogórecznika lekarskiego jest polecany głównie jako bogate źródło kwasu gamma-linolenowego, któremu przypisuje się korzystne właściwości przeciwdziałania chorobom takim jak np. RZS czy atopowe zapalenie skóry. Spożywanie kapsułek lub nakładanie olejku z ogórecznika na twarz może również pomóc w zwalczaniu trądziku.

Co to jest olej z ogórecznika lekarskiego?

Olej z ogórecznika lekarskiego to tłuszcz wytwarzany w procesie tłoczenia na zimno nasion rośliny należącej do gatunku Borago officinalis, występującej w Europie i Ameryce Północnej. Olej doceniany jest przede wszystkim jako źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (a konkretnie rzadko spożywanego w ramach „typowej” diety kwasu gamma-linolenowego, należącego do grupy omega-6).

W zielarstwie olej z ogórecznika lekarskiego tradycyjnie stosuje się w zarówno w przypadku niegroźnych dolegliwości (np. kaszlu), jak i we wspomaganiu leczenia chorób przewlekłych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy depresja. Tłuszcz pochodzący z nasion ogórecznika lekarskiego bywa również wykorzystywany w ramach terapii wypadania włosów, egzemy czy trądziku.

Badania dotyczące skuteczności tej rośliny w leczeniu osób z różnymi stanami chorobowymi są jednak ograniczone. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie właściwości prozdrowotne tej rośliny zostały dotychczas udokumentowane naukowo.

Kwiat dziewanny

Właściwości oleju z ogórecznika lekarskiego

Na co pomaga olej z ogórecznika, zgodnie z aktualnymi danymi naukowymi?

  • atopowe zapalenie skóry – przy zastosowaniu miejscowym olej z ogórecznika wspomaga odbudowę bariery lipidowej skóry oraz zmniejsza objawy w postaci rumienia i swędzenia skóry,
  • trądzik – w badaniach wykazano, że u pacjentów otrzymujących przez 10 tygodni kapsułki zawierające kwas gamma-linolenowy z oleju z ogórecznika istotnie poprawił się stan skóry; olej z ogórecznika nie jest olejem komedogennym, a więc również jego użycie zewnętrzne na skórę twarzy nie prowadzi do zatykania porów i powstawania wyprysków (jak może się dziać w przypadku niektórych innych olejów, np. oleju kokosowego czy oliwy z oliwek),
  • reumatoidalne zapalenie stawów – istnieją dane wskazujące na to, że olej z ogórecznika lekarskiego może pomagać w redukowaniu stanu zapalnego oraz łagodzeniu objawów RZS.
Twarz kobiety

Jak stosować olej z ogórecznika lekarskiego?

Olej z ogórecznika lekarskiego można stosować na różne sposoby:

  • jako kosmetyk (na twarz, skórę innych obszarów ciała, włosy),
  • jako dodatek do posiłków (żeby zachować korzystne właściwości oleju z ogórecznika należy unikać jego podgrzewania, najlepiej więc stosować go na zimno np. do przygotowania dressingu sałatkowego),
  • w postaci suplementu diety (kapsułek z olejem z ogórecznika).

Przeciwwskazania do stosowania oleju z ogórecznika

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania oleju z ogórecznika jest alergia na nasiona, z których wytwarzany jest olej. Uczulenie objawia się:

  • wysypką,
  • obrzękiem,
  • trudnościami w oddychaniu,
  • zawrotami głowy,
  • nagłym uczuciem zmęczenia.

Ze względu na możliwe interakcje, oleju nie powinni spożywać pacjenci przyjmujący leki przeciwzapalne oraz przeciwkrzepliwe.

Dla pozostałych osób jedzenie lub użycie zewnętrzne tego tłuszczu powinno być bezpieczne. Po doustnym zastosowaniu oleju odnotowuje się bardzo rzadkie przypadki występowania skutków ubocznych w postaci problemów żołądkowo-jelitowych i bólów głowy.

Bibliografia:

  1. Jung J. Y., Kwon H. H., Hong J. S. i in., Effect of dietary supplementation with omega-3 fatty acid and gamma-linolenic acid on acne vulgaris: a randomized, double-blind controlled trial, Acta Dermato-Venereologica, 2014/94(5): 521-525.
  2. Reed G. W., Leung K., Rossetti R. G., Treatment of Rheumatoid Arthritis with Marine and Botanical Oils: An 18-Month, Randomized, and Double-Blind Trial, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2014/857456.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?