Przejdź do treści

Jak chodzić w szpilkach, by nie stracić zdrowia?

Chodzenie w szpilkach może szkodzić twojemu zdrowiu Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Buty na obcasach są dla wielu osób symbolem kobiecej atrakcyjności. W takim obuwiu stopa wygląda smuklej, noga wydaje się dłuższa, a mięśnie nóg i ud są napięte. Z tego powodu wiele kobiet decyduje się na noszenie szpilek, aby zyskać pewność siebie. Jednak długotrwałe chodzenie w butach na wysokim obcasie nie jest korzystne dla zdrowia. Jak więc chodzić w szpilkach bez ryzyka urazu? Jaka wysokość obcasa jest najlepsza dla zdrowia? 

Jak chodzić w szpilkach bez bólu? 

W Internecie można znaleźć szereg porad dotyczących tego, jak chodzić w szpilkach bez odczuwania bólu. Jedną z dziwniejszy rad, jest sklejenie ze sobą 3. i 4. palca stopy za pomocą taśmy medycznej. Rzekomo ma to ukoić ból wywołany naciskiem na nerw śródstopia. 

Aby zwiększyć komfort noszenia szpilek, można użyć specjalnych akcesoriów do butów takich jak: 

  • wkładki,  
  • zapiętki, 
  • żelowe podkładki 

Oprócz tego warto zastosować spray do rozciągania obuwia. Oprószenie stopy talkiem w miejscach, gdzie ciało styka się z obuwiem, pozwoli ograniczyć potliwość stopy, a tym samym uchronić ją przed podrażnieniami i otarciami. 

Jak we wszystkim, tak i w noszeniu szpilek warto zachować umiar. Założenie butów na wysokim obcasie okazjonalnie, na „wielkie wyjścia”, takie jak Sylwester czy wesele nie powinno wpłynąć niekorzystnie na zdrowie, choć nosząc szpilki, trzeba szczególnie uważać, by nie skręcić kostki – o co w tego typu obuwiu nietrudno. Jednak noszenie tego obuwia na co dzień, przez wiele godzin, może skończyć się powikłaniami zdrowotnymi jak bóle kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe stawów czy haluksy.

Stopy kobiety na plaży

Zdrowotne konsekwencje noszenia szpilek 

Często można usłyszeć, że noszenie szpilek jest niezdrowe. Co właściwie kryje się pod tym określeniem? 

Ból kręgosłupa 

Buty szpilki kojarzone są z bólem kręgosłupa. Czy rzeczywiście buty na obcasie wpływają negatywnie na kręgosłup? Chodzenie w szpilkach zwiększa obciążenie części lędźwiowej kręgosłupa. Dzieje się to poprzez przyjmowanie określonej postawy ciała przy noszeniu tego typu obuwia – wysuwania bioder do przodu.  Stąd długotrwałe chodzenie na szpilkach wywołuje ból pleców. 

Większe ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów 

Podczas chodzenia w szpilkach zmienia się praca stawu kolanowego i biodrowego. Regularne chodzenie w butach na wysokim obcasie może więc wpłynąć na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów. Niestety, ryzyko powstania zmian zwyrodnieniowych zależy jedynie od wysokości obcasa, a nie jego szerokości, dlatego nawet chodzenie w butach na wysokim, ale szerokim obcasie, może przynieść podobne negatywne konsekwencje. 

Powstanie haluksów 

Długotrwałe i częste chodzenie w szpilkach może przyczynić się także do deformacji stawu śródstopno-paliczkowego, czyli powstania palucha koślawego, zwanego potocznie haluksem. Chodzenie w butach na wysokim obcasie obciąża przednią część stopy, a wąski czubek buta ustawia paluch w nieprawidłowej pozycji. 

Urazy kostki 

Buty na wysokim, wąskim obcasie utrudniają zachowanie równowagi i ograniczają stabilność nogi. Łatwo wtedy o skręcenie lub zwichnięcie kostki czy inne urazy. Jeśli nigdy nie nosiłaś butów na wysokim obcasie, zacznij od niższego obcasa i dopiero stopniowo przyzwyczajają się do coraz wyższej szpilki.  

Unikaj też zakładania szpilek w miejsca, gdzie nie ma równej nawierzchni, np. tam, gdzie wyłożona jest kostka brukowa. Nawet osoby „doświadczone” w noszeniu obcasów narażone są na tego rodzaju kontuzje. 

haluks na kobiecej stopie

Jaka wysokość obcasa jest zdrowa? 

Uważa się, że bezpieczna dla zdrowia wysokość obcasa to maksymalnie 4-7 cm. Im wyższy obcas buta, tym większą szkodę może przynieść jego noszenie. Wyjątkowo szkodliwe jest noszenie butów o obcasie powyżej 7 cm – takie modele powinny być noszone krótko (maksymalnie cztery godziny), jedynie na wyjątkowe okazje i też przez osoby, które opanowały już umiejętność noszenia butów na nieco niższym obcasie. 

Pewnym rozwiązaniem, które pozwala dosyć wygodnie chodzić w butach nawet na bardzo wysokim obcasie, jest sięganie po szpilki z wysoką platformą pod palcami. Dzięki temu ciężar ciała rozkłada się bardziej równomiernie, nie spoczywa jedynie na palcach, co ułatwia przyjęcie prawidłowej postawy i pozwala ograniczyć negatywne konsekwencje noszenia szpilek. 

Zaskakującym faktem może wydać się to, że dla zdrowia nóg są także niekorzystne… zbyt płaskie buty, np. baleriny czy „japonki”. Podłoże w mieście ma niewiele wspólnego z tym, z jakim stykali się nasi przodkowie chodzący na bosy. Buty, które zapewniają odpowiednią amortyzację i optymalny środek ciężkości, to te na grubszej podeszwie lub z 2-3 cm obcasem. 

Bibliografia: 

  1. Nguyen U., Hillstrom H., Li W. i inni, Factors associated with hallux valgus in a population –based study of older women and men: the MOBILIZE Boston Study, Osteoarthritis and Cartilage 2010; 18(1): 41-46.  
  2. Titchenal M., Asay J., Favre J., Andriacchi T., Chu C., Effects of high heel wear and increased weight on the knee during walking, Journal of Orthopaedic Research 2014, 33(3): 405-411. 
  3. Wiedemeijer M. M.,  Otten E., Effects of high heeled shoes on gait. A review. Gait Posture 2018, 61: 423-430. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?