Palec wskazujący i serdeczny. Co może powiedzieć ich długość?
Z długości palców wskazującego i serdecznego da się wiele wyczytać na temat cech organizmu i kondycji zdrowotnej. Zawarta jest w nich informacja o rozwoju płodowym. Brzmi nieprawdopodobnie, jednak w wielu badaniach poświęconych tej tematyce naukowcy potwierdzili, że dzięki indeksowi długości palca drugiego i czwartego możliwe jest oszacowanie m.in. ryzyka zapadalności na wiele chorób oraz ocena potencjału rozrodczego mężczyzn
Wskaźnik 2D:4D – palec wskazujący i serdeczny
Wskaźnik 2D:4D określa stosunek palca drugiego (2D: wskazującego) do czwartego (4D: serdecznego). Przyjęte zostało, że wartość ta ustalona zostaje na etapie życia płodowego i po narodzinach nie ulega zmianom. Jeśli mężczyzna ma krótszy palec wskazujący (2D) od serdecznego (4D), w okresie płodowym poddany był wyższemu stężeniu testosteronu.
U kobiet długość palca serdecznego i wskazującego jest zazwyczaj zbliżona. W niektórych przypadkach palec wskazujący jest nieco dłuższy od serdecznego. Związane jest to z różnicami w stężeniu hormonów, a dokładniej z wyższym działaniem estrogenów.
Długość palców a wyniki sportowe i wykorzystanie tlenu
W badaniu przeprowadzonym w Swansea University wzięło udział ponad 100. zawodowych piłkarzy. Sportowcy poddawani byli rosnącemu wysiłkowi, a brytyjski zespół naukowców stale obserwował poszczególne parametry organizmu wraz z analizą ich cech anatomicznych. Okazało się, że długość palców wskazuje na poziom wykorzystania tlenu. Wykazano, że zawodnicy, u których palec serdeczny był dłuższy od wskazującego, cechowali się znacznie wyższym metabolizmem tlenowym i osiągali lepsze wyniki sportowe.
Palec serdeczny dłuższy od wskazującego
Badacze z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z University of New Mexico w USA przebadali blisko 700. mężczyzn w różnym wieku, zamieszkałych na terenie Beskidu Wyspowego. Odkryli oni, że chłopcy, którzy mają dłuższy palec serdeczny, przychodzą na świat z wyższą masą urodzeniową i przeważnie też cechują się większą wagą w okresie dzieciństwa i dorastania.
Jako dorośli bardzo często wykazują wyższe stężenie testosteronu we krwi i mają liczniejsze potomstwo. Większemu stosunkowi długości palca serdecznego od wskazującego towarzyszy także większa wytrzymałość na wysiłek fizyczny. Z wysokim poziomem testosteronu wiążą się jednak nie tylko pozytywne następstwa. Nadmiar tego hormonu może skutkować także problemami zdrowotnymi. Mężczyźni mający dłuższy palec serdeczny, częściej zapadają na autyzm, raka prostaty oraz choroby układu krążenia.
W przypadku kobiet niektóre badania sugerują, że wyższy wskaźnik 2D:4D może być powiązany z wyższą płodnością. Ponadto panie te narażone są na wystąpienie depresji i zaburzeń lękowych. Z kolei kobiety mające niski wskaźnik 2D:4D stosunkowo częściej cierpią na choroby serca.
Bibliografia:
- Fusar-Poli L. i in., Second-to-Fourth Digit Ratio (2D:4D) in Psychiatric Disorders: A Systematic Review of Case-control Studies, Clinical Psychopharmacology and Neuroscience 2021, 19(1): 26-45.
- Jeevanandam S., Muthy P. K., 2D:4D Ratio and its Implications in Medicine, Journal of Clinical & Diagnostic Research 2016, 10(12): CM01-CM03.
- Klimek M. i in., Digit ratio (2D:4D) as an indicator of body size, testosterone concentration and number of children in human males, Annals of Human Biology 2014, 41(6): 518-523.
- Kasielska-Trojan A., Manning J.T, M. Jabłkowski i in, Digit ratios and their asymmetries as risk factors of developmental instability and hospitalization for COVID-19, Raporty naukowe 2022, 12, 1-10.
Polecamy
Karboksyterapia, czyli skuteczny sposób na poprawę kondycji skóry
Mocne paznokcie są twoim marzeniem? Sprawdź, co na nie wpływa
Zielona bakteria na paznokciu – jak sobie z nią poradzić?
Jak objawia się egzema i jak skutecznie pozbyć się plamek, wyprysków i nadżerek?
się ten artykuł?