Przejdź do treści

Karboksyterapia, czyli skuteczny sposób na poprawę kondycji skóry

Karboksyterapia - co to jest, efekty, przeciwwskazania Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nikogo nie dziwi rosnąca popularność małoinwazyjnych zabiegów poprawiających wygląd i kondycję skóry. Mało kto może i chce pozwolić sobie na długotrwałą rekonwalescencję. Jednym z takich zabiegów jest karboksyterapia, która jest doskonałym sposobem na ujędrnienie skóry, poprawę mikrokrążenia krwi, odżywienie tkanek, a także pozbycie się tkanki tłuszczowej. Na czym polega? Jakich efektów można się po niej spodziewać? 

Co to jest karboksyterapia? 

Karboksyterapia to zabieg, który polega na podaniu pod skórę sterylnego gazu medycznego tj. dwutlenku węgla. Mimo że jego wykorzystanie w medycynie nie jest nowością, to początki stosowania sięgają lat 30. minionego stulenia. Jednak dopiero XXI wiek przyniósł wzrost zainteresowania i zastosowanie gazu w medycynie estetycznej 

Na czym polega działanie dwutlenku węgla? Jego kontrolowane wstrzyknięcie w wybraną część ciała powoduje wejście w reakcję z cząsteczkami wody i wytworzenie cząsteczki kwasu węglowego, który obniża pH tkanki. Dochodzi ponadto do rozszerzenia naczyń włosowatych i zwiększenia przepływu krwi. Sam dwutlenek węgla zostaje zaś w sposób naturalny całkowicie wydalony z organizmu.  

Młoda kobieta poddawana jest zabiegowi medycyny estetycznej.

Wskazania do wykonania karboksyterapii 

Karboksyterapia zyskuje na popularności jako zabieg małoinwazyjny, ale pozwalający osiągnąć doskonałe efekty w walce z: 

  • rozstępami, cellulitem oraz bliznami, 
  • workami i cieniami pod oczami (niweluje ich widoczność), 
  • zmarszczkami (spłyca i ujędrnia skórę), 
  • wypadaniem włosów (dzięki karboksyterapii skóry głowy proces zanika). 

Warto zaznaczyć, że w trakcie zabiegu może dojść do iniekcji: 

  • podskórnej, 
  • śródskórnej. 

Różnią się one nie tylko głębokością wprowadzenia dwutlenku pod skórę, ale przede wszystkim efektem, który pozwalają osiągnąć. Podskórne podanie dwutlenku węgla swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w redukcji tkanki tłuszczowej oraz cellulitu. W taki sposób wykonuje się karboksyterapię brzucha, ud, okolic nad kolanami, tylnej części ramienia i karku.  

Iniekcja śródskórna wykorzystywana jest zaś do ujędrniania skóry na twarzy, szyi i rękach, a także do likwidacji rozstępów. Jest ona również stosowana w przypadku karboksyterapii skóry pod oczami. 

Kobieta pod zabiegu mikrodermabrazji

Efekty karboksyterapii 

Kiedy spodziewać się pierwszych efektów? Karboksyterapię należy wykonać w serii – najlepiej około 10 zabiegów w odstępach od 7 do 14 dni – a pierwsze rezultaty powinny być widoczne już po trzeciej lub czwartej iniekcji dwutlenku węgla. Warto jednak zaznaczyć, że dla podtrzymania efektów, zaleca się regularne powtarzanie karboksyterapii co kilka miesięcy. 

Należy podkreślić, że zabieg można wykonywać o każdej porze roku. 

Karboksyterapia – przeciwwskazania i skutki uboczne 

Karboksyterapia zaliczana jest do zabiegów bezpiecznych, choć należy pamiętać, że istnieją okoliczności stanowiące przeciwwskazani do jej wykonania. Są to m.in.: 

  • ciąża i karmienie piersią,  
  • choroby płuc lub serca, 
  • niewydolność nerek, 
  • cukrzyca, 
  • nieleczone nadciśnienie tętnicze, 
  • ostre infekcje, 
  • stany zapalne skóry na obszarze, który ma zostać poddany zabiegowi, 
  • epilepsja, 
  • nowotwory, 
  • stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi. 

Warto także zaznaczyć, że karboksyterapia niesie ze sobą ryzyko powstanie skutków ubocznych w postaci zaczerwienienia, zasinienia w miejscu iniekcji, obrzęku, a także tzw. efektu trzeszczenia tkanki podskórnej, co jest ściśle związane z właściwościami gazu. 

Cena karboksyterapii 

Nie sposób wskazać jednoznacznie ceny zabiegu. Wiele zależy od miasta, w którym ma zostać wykonana, a także od renomy gabinetu i doświadczenia specjalisty. Decydując się na karboksyterapię, należy liczyć się z kosztami od 100 zł do 300 zł za jeden zabieg, choć należy zaznaczyć, że gabinety oferują na ogół możliwość zakupu serii na dużo korzystniejszych warunkach. 

 

Bibliografia: 

  1. Kulhawik R., Karboksyterapia – renesans dwutlenku węgla, Zdrowie 2015, 05. 
  2. Ruprich M., Zastosowanie karboksyterapii w redukcji tkanki tłuszczowej oraz niwelowaniu rozstępów, Kosmetologia Estetyczna 2018, nr 2, vol. 7. 
  3. Zelenkova H, Karboksyterapia – nieinwazyjna metoda w medycynie estetycznej i dermatologii, Dermatologia Estetyczna 2010, nr 3, vol. 12. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.