4 min.
Karboksyterapia – co to jest, efekty, przeciwwskazania

Karboksyterapia - co to jest, efekty, przeciwwskazania IStock.com
02.07.2022
Poranny prysznic czy wieczorna kąpiel? Co jest dla nas lepsze?
28.06.2022
26-latka chora na hirsutyzm po kilkunastu latach przestała się golić i zapuściła brodę. „Trudno to wytłumaczyć, ale czuję się wolna”
24.06.2022
Zastanawiasz się nad masażem bańką chińską? Sprawdź, co na ten temat mówi flebolog
21.06.2022
Tiktokerka apeluje: Wyrzuć przeterminowany krem przeciwsłoneczny!
17.06.2022
Skóra gotowa na lato. Krem z filtrem to za mało!
Karboksyterapia nazwana została metodą wszechstronną, ponieważ wykorzystywana jest do leczenia różnych dolegliwości oraz usuwania wielu mankamentów urodowych. Z pomocą terapii dwutlenkiem węgla można poprawić wygląd ciała: usunąć cienie pod oczami, zniwelować zmarszczki, zlikwidować rozstępy i cellulit. Mimo szerokiego zastosowania metody istnieje wiele przeciwwskazań do jej wykorzystywania.
Spis treści
Karboksyterapia – co to jest?
Karboksyterapia to zabieg polegający na podskórnym wstrzyknięciu dwutlenku węgla, który rozszerza naczynia krwionośne, a w konsekwencji poprawia odżywienie komórek i stymuluje procesy naprawcze. Wstrzyknięty dwutlenek węgla wywołuje również stan zapalny, w efekcie którego uruchamia się produkcja kolagenu i elastyny. Oprócz poprawiania urody karboksyterapia znalazła zastosowanie w leczeniu problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia krążenia, skurcze kończyn, trudno gojące się rany czy owrzodzenia żylakowe.
Karboksyterapia – efekty
Jak długo utrzymuje się efekt? To, czy zabieg przyniesie trwałe efekty, oraz ile zabiegów karboksyterapii potrzeba, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, w jakim miejscu został podany dwutlenek węgla i jaki problem miał zostać usunięty. Istotnym czynnikiem jest również to, jaki tryb życia prowadzi pacjent. Czasem wystarczy jeden zabieg, niekiedy cała sesja składająca się z kilku iniekcji wykonanych w odpowiednich odstępach czasu. W przypadku redukcji blizn czy rozstępów rezultaty są trwałe, zabiegi usuwania zmarszczek i cellulitu należy natomiast powtarzać.
Kiedy pojawiają się efekty karboksyterapii przy likwidowaniu cellulitu? W tym przypadku należy na nie poczekać około 8–10 tygodni, podczas gdy cieni pod oczami można się pozbyć już po jednorazowej iniekcji. Czas jednego zabiegu uzależniony jest także od rodzaju problemu, dlatego sesja może trwać kilka, kilkanaście, nawet kilkadziesiąt minut.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Wskazania do stosowania karboksyterapii
Dwutlenek węgla okazał się niezwykle skutecznym narzędziem w walce z niedoskonałościami urody. Karboksyterapia twarzy i oczu najczęściej znajduje zastosowanie usuwaniu cieni pod oczami natomiast karboksyterapia ciała w zwalczaniu cellulitu w każdym stadium oraz rozstępów. To jednak nie wszystkie defekty urodowe, w niwelowaniu których pomaga terapia dwutlenkiem węgla. Karboksyterapia zastosowana na twarzy likwiduje zmarszczki, rozszerzone naczynka, zaś zabieg pod oczy nie tylko skutecznie zmniejszy cienie, ale może zostać zastosowany w celu podniesienia opadających powiek.
Zabieg karboksyterapii głowy przeprowadzony na skórze głowy wzmacnia cebulki włosów i zapobiega ich wypadaniu, dlatego stosowany jest w terapii łysienia. Kuracja dwutlenkiem węgla sprawdza się również w przypadku:
- nadmiaru tkanki tłuszczowej w newralgicznych miejscach (udach, brzuchu, pośladkach, ramionach),
- łuszczycy,
- blizn,
- utraty jędrności, elastyczności i sprężystości skóry (po porodzie, na skutek starzenia się skóry),
- podwójnego podbródka,
- w celu regeneracji skóry dłoni czy stóp.
Karboksyterapia bywa również przeprowadzana przez lekarzy różnych specjalizacji w celu leczenia pewnych schorzeń. Do najczęstszych należą: trudno gojące się rany, przewlekła niewydolność żylna, skurcze kończyn, zaburzenia krążenia czy zespół Raynauda.
Efekty uboczne i powikłania po karboksyterapii
Karboksyterapia wykonana poprawnie i po wykluczeniu przeciwwskazań jest zabiegiem bezpiecznym i niewymagającym rekonwalescencji. Nie istnieje ryzyko powstania trwałych uszkodzeń skóry czy wystąpienia reakcji alergicznej. Efektami ubocznymi karboksyterapii są siniaki i wybroczyny, a także rumień i bolesność w miejscu wykonania iniekcji. Powikłaniami po karboksyterapii mogą być stany zapalne, infekcje, krwiaki czy obrzęki. Pojawiają się one jednak bardzo rzadko. Aby uniknąć nieprzyjemnych komplikacji po zabiegu, należy przestrzegać zaleceń pozabiegowych – nie wcierać kosmetyków innych niż zalecone przez specjalistę, unikać sauny i basenu przez kilka dni po zabiegu oraz ograniczyć aktywność fizyczną.
Przeciwwskazania do karboksyterapii
Choć karboksyterapia jest skuteczną metodą na wiele problemów urodowych, nie każdy może sobie na nią pozwolić. Co ciekawe, przeszkodą nie jest jej niedostępność czy cena, ale liczne bariery i ograniczenia jej wykonania. Do najważniejszych przeciwwskazań do karboksyterapii należą problemy z ciśnieniem krwi, przebyty udar lub zawał serca, padaczka, choroby płuc, nowotwory i hemofilia. Z terapii dwutlenkiem węgla powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także osoby, które na stałe przyjmują leki przeciwzapalne lub aspirynę. Przeciwwskazaniem jest także trądzik różowaty, infekcje skórne oraz zaburzenia gojenia. Zabieg karboksyterapii nie zostanie wykonany u osób z opryszczką.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Zobacz także
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

23.06.2022
„Tatuaż dla niektórych nadal mentalnie bywa nie do przeskoczenia”. O mitach związanych z tatuowaniem mówi Kaja Karolina Chodorowska

04.06.2022
„Mówmy swoim córkom, że ciało jest dla nas źródłem przyjemności”. Dr Katarzyna Jasiewicz o ciałoterapii

30.05.2022
„Jedna aplikacja preparatu może wystarczyć na tygodniowy wyjazd!”. O nowatorskiej na skalę światową metodzie opalania mówi prof. Marcin Majka

17.05.2022