Jennifer Garner zachęca do mammografii. Aktorka pokazała relację z własnej wizyty
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Wiele gwiazd z tej okazji porusza temat badania piersi, głośno mówiąc lub pisząc w social mediach o tym, dlaczego są tak ważne. Tym razem głos zabrała aktorka Jennifer Garner, która opublikowała krótki filmik, relacjonując swoją wizytę u lekarza.
Jennifer Garner, amerykańska aktorka i producentka, opublikowała na swoim profilu na Instagramie krótki filmik zachęcający do badań piersi.
„W październiku mam stałą datę ?. Na mammografię ?. Dla mnie spotkanie, które mam zapisane w kalendarzu sprawia, że jest jest rutyną tak, jak wizyta u dentysty. Wiem, że to przerażające, siostry, ale po prostu to zróbcie – najlepszą rzeczą jest wczesne wykrycie. ? Wszystkim w bitwie – szacunek, miłość i siła dla was” – napisała pod filmem Jennifer Garner.
Na filmie widzimy jak Garner przebiera się w oczekiwaniu na badanie i wyniki, rysuje przy tym śmieszne rzeczy i dmucha silikonową rękawiczkę. Aktorka pokazuje także, że choć mammografia nie jest zbytnio przyjemna, to warto wiedzieć, czy jest się zdrową.
RozwińCo to jest mammografia?
Mammografia to rodzaj badania z wykorzystaniem promieni rentgenowskich polegającego na wykonaniu serii zdjęć gruczołu piersiowego. Badanie mammograficzne pozwala na zobrazowanie wczesnych i zaawansowanych zmian nowotworowych oraz innych patologii sutka. Mammografia przesiewowa, czyli dobrowolne kontrolne badanie i mammografia diagnostyczna wykonywana w celu potwierdzenia lub wykluczenia zmian chorobowych po zaobserwowaniu niepokojących objawów uważane są za bezpieczne i skuteczne metody wykrywania raka piersi, choć badanie spotyka się również z opiniami krytycznymi. Mammografia boli ze względu na wywierany ucisk mechaniczny na piersi przez aparaturę. Odczuwany dyskomfort i dolegliwości można zminimalizować, wykonując prześwietlenie w odpowiednim czasie cyklu miesięcznego pacjentki, kiedy biust jest mniej wrażliwy na dotyk.
Badanie mammograficzne kobiet w grupie wiekowej 40–50 lat zaleca się wykonywać regularnie co 2 lata, paniom powyżej 50 roku życia raz w roku, z kolei dla kobiet młodszych zaleca się inny rodzaj badania obrazowego.
Zobacz także
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Olivia Munn pokazała blizny po mastektomii: „To dowód na to, jak ciężko walczyłam”
Matka i córka poddały się profilaktycznej podwójnej mastektomii po tym, jak ich dziadek zmarł na raka piersi
Stworzyła spot, w którym ponad 70 kobiet przekonuje do samobadania. „To dla mnie osobisty temat, moja mama zmarła na raka piersi”
„Przestańmy bawić się w półsłówka i w 'tego, którego imienia nie wolno wymawiać'”. Małgorzata Sajan o tym, jak szczerze i normalnie rozmawiać o raku
się ten artykuł?