Przejdź do treści

Masaż gorącymi kamieniami – cena, przeciwwskazania, na co wpływa

Tekst o masażu gorącymi kamieniami, jego zaletach i przeciwwskazaniach. Na zdjęciu: Kobieta otrzymująca masaż - HelloZdrowie
Masaż gorącymi kamieniami - cena, przeciwwskazania, na co wpływa Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masaż gorącymi kamieniami to technika, która ma już kilka tysięcy lat i sięga korzeniami Dalekiego Wschodu. Wiąże się z holistycznym postrzeganiem zdrowia – oddziałując na ciało podczas masażu jesteśmy w stanie wpływać na psychikę, niwelując stres, stany lękowe czy niepokoje. Na czym polega masaż gorącymi kamieniami i czy można go każdemu polecić?

Na co wpływa masaż gorącymi kamieniami?

Masaż gorącymi kamieniami poprawia cyrkulację krwi, a tym samym wpływa na szybszą przemianę materii i lepsze wypłukiwanie toksyn z organizmu. Ponadto relaksuje mięśnie, zmniejsza bóle, ujędrnia skórę (jest pomocny w walce z cellulitem). Ma także bardzo korzystne działanie na ludzką psychikę – działa odprężająco, relaksująco i wyciszająco.

Twórcy tej techniki masażu wierzyli, że zabieg gorącymi kamieniami wpływa na przepływ energii w organizmie w kanałach energetycznych (tzw. meridanach) i odblokowuje czakry (ośrodki energetyczne). Sam układ kamieni na ciele i kolejność ich przesuwania ma odpowiadać  rozmieszczonym na ciele punktom energetycznym. Niezależnie jednak od naszej wiary w medycynę alternatywną i stosunek do ezoteryki, z pewnością masaż z użyciem gorących kamieni odpręża, relaksuje i poprawia krążenie.

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Wskazania do masażu gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami zalecany jest przy dolegliwościach takich, jak:

  • bóle kręgosłupa,
  • bóle mięśniowe,
  • zmęczenie psychofizyczne,
  • chroniczny stres,
  • problemy z układem limfatycznym i krwionośnym,
  • bóle głowy,
  • powolna przemiana materii.

Przygotowanie do masażu gorącymi kamieniami

Zarówno przed, jak i po zabiegu, należy pić dużo wody, unikać gorących kąpieli i spożywania ciężkostrawnych posiłków.

Już w gabinecie ciało przygotowywane jest do masażu przez nałożenie na skórę oliwki czy olejku do masażu, które mają ułatwić poślizg kamieni. W salonach SPA masaż gorącymi kamieniami łączony jest często z aromaterapią, do której wykorzystywane są zapachowe olejki eteryczne. Olejki te nie tylko dodatkowo umilą doznania płynące z masażu, ale w przypadku niektórych nut zapachowych (np. cynamonowych), dodatkowo rozgrzeją ciało. Kamienie do masażu wykonane są z bazaltu (umożliwia długie magazynowanie ciepła), mają gładką, miłą w dotyku powierzchnię. Kiedy pacjent przygotowywany jest do zabiegu, kamienie są podgrzewane w wodzie do temperatury 50 st. C.

Masaż tajski

Masaż gorącymi kamieniami krok po kroku

  1. Masażysta wybiera gorący, wilgotny kamień i zaczyna nim głaskać ciało. Dotyk gorącego kamienia nie może sprawiać bólu ani dyskomfortu! Masażysta musi kontrolować temperaturę kamieni i reakcje pacjenta na ciepło.
  2. W trakcie masażu używana jest nie tylko gładka strona kamienia, ale też jego brzegi, które umożliwiają mocniejszy nacisk na skórę.
  3. W zależności od masowanej części ciała używa się kamieni różnej wielkości – największych do masażu tułowia, a mniejszych do palców dłoni, stopy i twarzy.
  4. W momencie gdy ciało pacjenta przyzwyczai się do temperatury, masaż wykonywany jest szybszymi i bardziej zdecydowanymi ruchami.
  5. Kiedy kamień się ochłodzi, masażysta odkłada go w odpowiednim miejscu na ciele pacjenta. Cały cykl trwa 60-90 minut.

Przeciwwskazania do masażu gorącymi kamieniami

W przypadku masażu gorącymi kamieniami istnieje dość długa lista przeciwwskazań.

Do najważniejszych zaliczane są:

  • ciąża,
  • gorączka (przy infekcjach bakteryjnych czy wirusowych),
  • nadciśnienie,
  • ciężkie wady serca,
  • problemy z układem krążenia,
  • skłonność do powstawania zakrzepów i żylaków,
  • nadczynność tarczycy,
  • cukrzyca,
  • uszkodzenia skóry (rany, skaleczenia),
  • nadwrażliwość skóry, skłonność do występowania alergii,
  • brak tolerancji na podwyższone temperatury,
  • stany zapalne,
  • choroby nowotworowe,
  • zaburzenia czucia.

Zawsze w przypadku wątpliwości, czy nasz stan zdrowia pozwala  na skorzystanie z tego rodzaju zabiegu, powinnyśmy skonsultować się z lekarzem. Z kolei wykwalifikowany masażysta (jedynie z usług takiego korzystajmy!) powinien przeprowadzić z nami wywiad, który wykluczy przeciwwskazania i pozwoli nam uniknąć powikłań.

Ile zapłacimy za masaż gorącymi kamieniami?

Cena masażu gorącymi kamieniami to z reguły około 200 zł. Koszt uzależniony jest m.in. od czasu trwania zabiegu – za krótszy, trwający 30-45 minut masaż, zapłacimy mniej (około 100 zł). Oczywiście na cenę ma także wpływ doświadczenie osoby, która będzie nas masowała, a i miejsce w którym zdecydujemy się wykonać masaż.

Masaż gorącymi kamieniami – czy jest możliwy w domu?

Przy odpowiednim przygotowaniu, masaż gorącymi kamieniami możemy samodzielnie wykonać w domu. Zestawy kamieni do masażu można kupić w sklepach ze sprzętem medycznym czy rehabilitacyjnym, jak również w serwisach aukcyjnych. W zależności od potrzeb możemy kupić małe zestawy (około 10 sztuk), w tych większych znajdziemy nawet 64 kamieni różnej wielkości. Najtańszy zestaw dostaniemy za kilkadziesiąt złotych, natomiast za zestaw najbardziej zbliżony do stosowanego w SPA zapłacimy ok. 350 zł. Niekiedy zestawy kamieni sprzedawane są wraz z podgrzewaczem (co zwiększa cenę zestawu), jednak w warunkach domowych możemy zastąpić podgrzewacz miską z gorącą wodą.

Przed przystąpieniem do masażu z użyciem akcesoriów pamiętajmy o zachowaniu zasad higieny. Kamienie przed każdym użyciem powinny być umyte (najlepiej przeciwbakteryjnym mydłem) i dokładnie opłukane.

 

Źródła:

  1. Leszczyński, Bartłomiej, 2014. Masaż kamieniami. Ośrodek Doskonalenia Masażu

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?