Most adhezyjny – co to jest, zastosowanie, wady i zalety
Mimo wysokiej świadomości tego, jak ważna jest właściwa higiena jamy ustnej dla zdrowia i kondycji zębów, pacjenci gabinetów dentystycznych wciąż stają przed koniecznością ekstrakcji naturalnych zębów. Aby braki w uzębieniu nie wpływały negatywnie na estetykę jamy ustnej i tym samym samopoczucie pacjenta często stosuje się czasowe uzupełniania w formie mostów adhezyjnych.
Most adhezyjny kompozytowy i z włókna szklanego – co to jest?
Most adhezyjny to konstrukcja protetyczna wykorzystywana do uzupełniania braków zębowych. Obecnie wykonuje się ją w technologii FRC (ang. Fiber-Reinforced Composite), czyli kompozytów wzmacnianych włóknami szklanymi.
Konstrukcję przytwierdza się do sąsiadujących zębów bez konieczności stosowania metalowych wzmocnień. Ma to duże znaczenie dla estetyki jamy ustnej. Dla zapewnienia stabilności mostu adhezyjnego wykorzystuje się wypustki (skrzydełka) z włókna szklanego cementowane najczęściej poprzez doklejenie do zębów sąsiadujących albo ich umieszczenie w wykonanych szczelinach w sąsiednich zębach.
Zastosowanie mostów kompozytowych
Most kompozytowy na włóknie szklanym stosuje się przede wszystkim u pacjentów, którzy wymagają natychmiastowego uzupełniania braków zębowych, np. po ekstrakcji ze wskazań periodontologicznych. Most ten ma również zastosowanie podczas odbudowy implantoprotetycznej. Pozwala ukształtować miękkie tkanki, zanim zastosowane zostanie uzupełnienie stałe. Most adhezyjny u dorosłych jest wykorzystywany ponadto przez stomatologów jako element ogólnej terapii ortodontycznej i podczas wygajania się implantów po przeprowadzeniu zabiegu ich wszczepienia.
Zalety i wady mostku adhezyjnego
Do głównych zalet stosowania mostów adhezyjnych należą:
- możliwość wykonania zabiegu w czasie jednej wizyty,
- nie wymaga szlifowania naturalnych zębów sąsiadujących z miejscem ubytku,
- bezbolesność,
- szybkość wykonania uzupełnienia,
- niska inwazyjność zabiegu,
- niska cena (w porównaniu do stałych uzupełnień protetycznych).
Warto również dodać, że uzupełnienie tymczasowe dzięki zastosowaniu mostów adhezyjnych przywraca prawidłowe funkcje żucia i wymowy. Jest to również element profilaktyki przeciw powstawaniu zmian patologicznych. Wszystko to dzięki przywróceniu równomiernego obciążenia zębów podczas gryzienia i żucia.
Niestety most adhezyjny jest rozwiązaniem podatnym na uszkodzenia mechaniczne. Oklejają się również od zębów filarowych wskutek zastosowania niewłaściwych cementów czy nadmiernego obciążania konstrukcji przez pacjenta. Wymagają przez to wymiany co trzy do sześciu miesięcy.
Ponadto mosty adhezyjne są stosowane wyłącznie jako uzupełnienie tymczasowe, co oznacza, że finalnie i tak konieczne będzie rozważenie zastosowanie trwałego implantu czy mostu protetycznego.
Most adhezyjny na włóknie szklanym – przeciwwskazania do stosowania
Zabieg w technologii FRC przeprowadza się przede wszystkim u młodych osób w celu uzupełnienia braków w przednim odcinku łuku zębowego. Wynika to z większego prawdopodobieństwa, że w grupie osób starszych zęby sąsiadujące, na których ma opierać się konstrukcja mostu adhezyjnego, będą w złej kondycji i tym samym nie zapewnią odpowiedniego oparcia dla tymczasowego uzupełnienia.
Rozwiązanie to nie sprawdzi się też w przypadku większych ubytków. Most adhezyjny może zostać zastosowany tylko do pojedynczych braków zębowych.
Ponadto ze względu na niską trwałość tego rozwiązania nie może być stosowane u osób z bruksizmem i wadą zgryzu, ponieważ mostek zostanie wówczas uszkodzony przez niekontrolowane tarcie zębów. Nie wykonuje się zabiegu także u osób poniżej 16 roku życia.
Rozważenia wymaga ponadto wstawienie mostku adhezyjnego u osób z mocno rozwiniętą próchnicą. Bakterie będą bowiem osadzać się także na sztucznej konstrukcji i wnikać w szczeliny sąsiadujących zębów filarowych. W efekcie tego próchnicą mogą zostać dotknięte zęby dotychczas zdrowe.
Most adhezyjny – cena
To ile kosztuje most adhezyjny, zależne jest od materiału, z jakiego ma być wykonany i renomy klinki, w której ma być przeprowadzony zabieg.
Ceny wahają się od 500 zł do 1500 zł za wykonanie jednego uzupełnienia tymczasowego. Warto przy tym pamiętać, że choć wstawienie mostu adhezyjnego wykonywane jest podczas jednej wizyty, to konieczna jest również wcześniejsza konsultacja ze stomatologiem. Ma to na celu zakwalifikowanie do zabiegu i pobranie wycisku zębów, na podstawie którego przygotowane zostanie uzupełnienie.
Źródła:
- D. Janas, A. Nitecka-Buchta, S. Baron, Wykorzystanie włókna poliaramidowego przy odbudowie korony zęba siecznego w trudnych warunkach zwarciowych, Twój Przegląd Stomatologiczny, 2018, nr 4, s. 69–72.
- P. Bohater, H. Panek, T. Dąbrowa, R. Małysa, Mosty kompozytowe wzmocnione włóknem szklanym zakotwiczone na wkładach koronowych – 2−letnie obserwacje kliniczne, Dental And Medical Problems, 2007, nr 44, s. 366–372.
- Ł. Pupkiewicz, R. Grądzki, Modelowanie numeryczne stomatologicznych mostów adhezyjnych, Fizjoterapia, 2008, nr 16, s. 58–62.
Polecamy
Jaki irygator do zębów wybrać i dlaczego warto w niego zainwestować?
Jakie zabiegi oferuje współczesna stomatologia estetyczna?
Prawidłowe mycie zębów. Jakie są aktualne zalecenia?
Pasta do zębów w galaretce? Stomatolożka poleca, ale zwraca uwagę na kilka minusów
się ten artykuł?