Przejdź do treści

Jakie zabiegi oferuje współczesna stomatologia estetyczna?

Jakie zabiegi oferuje współczesna stomatologia estetyczna?; na zdjęciu uśmiechająca się kobieta- Hello Zdrowie
Jakie zabiegi oferuje współczesna stomatologia estetyczna? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Regularny kształt zębów i biały uśmiech to cechy, które kojarzą się ze zdrowiem i atrakcyjnością. Stomatologia estetyczna jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów, którzy chcą mieć zdrowe i zadbane uzębienie. Czym dokładnie zajmuje się ten dział stomatologii? Jakie są ceny poszczególnych zabiegów dentystycznych? 

Stomatologia estetyczna – co to takiego? 

Stomatologia estetyczna (ang. aesthetic dentistry) to dziedzina stomatologii, która koncentruje się na poprawie wyglądu uzębienia, zgodnie ze współczesnymi kanonami piękna. Podobnie jak inne specjalizacje z przydomkiem „estetyczna” (np. „dermatologia estetyczna”, „chirurgia estetyczna”, „ginekologia estetyczna”) wykorzystuje metody, narzędzia i preparaty stosowane w swojej dziedzinie do poprawy wyglądu. 

Dentysta, który zajmuje się stomatologią estetyczną to stomatolog estetyczny. 

lek. dent. Romana Markiewicz-Piotrowska

Zabiegi oferowane przez stomatologię estetyczną 

W ramach stomatologii estetycznej oferowane są różne zabiegi, które mają nadać uzębieniu pożądany wygląd. Poniżej krótka charakterystyka poszczególnych usług z zakresu tej dziedziny stomatologii. 

Wybielanie zębów 

Wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Chętnie sięgają po niego pacjenci, którzy marzą o hollywoodzkim, nienagannym uśmiechu. Wybielanie pozwala rozjaśnić naturalny kolor zębów, a także pozbyć się przebarwień powstałych w wyniku zażywania nikotyny, kawy czy innych napojów barwiących.  

Generalnie mówi się o dwóch rodzajach zabiegu – wybielanie w gabinecie dentystycznym i wybielanie w domu. W obu przypadkach nakłada się na zęby specjalny preparat o właściwościach wybielających. Zazwyczaj jest to nadtlenek karbamidu lub nadtlenek wodoru (perhydrol).  

Podstawowa różnica między wybielaniem zębów w domu a w gabinecie polega na tym, że w przypadku wizyty u stomatologa naświetla się zęby lampą, która zwiększa działanie preparatu, wpływając tym samym na kolor uzębienia. To, co jest istotne, to fakt, że wspomniany środek ma więcej substancji aktywnych niż ten przeznaczony do domowego użytku.  

Wybielanie w domu wiąże się z zakładaniem na noc indywidualnie przygotowanej dla pacjenta nakładki, w której umieszcza się żel wybielający. 

Bonding 

Wyobrażenia o idealnym uśmiechu często opierają się na inspiracji z pierwszych okładek kolorowych magazynów. Zęby przedstawiane jako te idealne, mają kwadratowy i regularny kształt, a także są podobnej wielkości i doskonale przylegają do siebie. Jednak w rzeczywistości niewielu ludzi może pochwalić się takim wyglądem uzębienia. 

Prostym i nieinwazyjnym rozwiązaniem stomatologii estetycznej jest bonding, czyli korekta kształtu materiałami kompozytowymi. Zabieg pozwala: 

 • wyrównać sąsiadujące ze sobą zęby; 
 • zredukować przebarwienia; 
 • odbudować pęknięty lub ukruszony ząb; 
 • skorygować kształt zębów (zbyt małych, stożkowatych, o nieregularnym kształcie); 
 • zatuszować niewielkie szpary między zębami. 

Licówki 

Założenie licówek to znacznie droższa, ale trwalsza alternatywa dla bondingu. Pozwalają one na wyrównanie zębów i nadanie im śnieżnobiałego koloru. Licówka to sztuczna fasada zęba, wykonana z materiałów kompozytowych lub porcelany, która jest umieszczana na zewnętrznej, widocznej ścianie zęba. Może być przymocowana zarówno na pojedynczym zębie, jak i na całym łuku. 

Implanty 

Najdroższą i najbardziej skomplikowaną usługą w stomatologii estetycznej jest wstawienie implantów, czyli sztucznych korzeni zębów, na których odtwarza się koronę zęba. Ich założenie wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania. Konieczne jest wykonanie badań klinicznych (w tym badań laboratoryjnych i zdjęcia rentgenowskiego), a także leczenia ortodontycznego, protetycznego lub periodontycznego.  

Przeciwwskazania do wstawienia implantów to: 

 • ciąża; 
 • nowotwór; 
 • zaburzenia krzepnięcia krwi; 
 • niska odporność pacjenta. 
Kobieta po 30. z aparatem ortodontycznym na zębach /fot. Adobe Stock

Cennik za usługi stomatologii estetycznej 

Ceny zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej są zróżnicowane. W głównej mierze zależą od renomy gabinetu i wielkości miasta, stąd widełki za tego typu usługi są szerokie. Poniżej przykładowa wycena.  

 • wybielanie zębów w gabinecie z użyciem lampy – od 800 do 1900 zł; 
 • wybielanie nakładkowe – 500-1700 zł za oba łuki; 
 • bonding – 300-900 zł za ząb; 
 • licówki – kompozytowe: 400-1000 zł, z kolei porcelanowe: 1500-2500 zł. Podane kwoty są za jeden ząb. 
 • implanty – w zależności od rodzaju (implant dwufazowy czy jednofazowy) 2500-12000 zł za ząb.  

 

Bibliografia: 

 1. Lazzara J. R., Cechy systemu implantów stomatologicznych i ich potencjalny wpływ na uzyskanie i utrzymanie efektu estetycznego, Dental Forum 2012, 1/XLII: 111-118. 
 2. Małkiewicz K., Jodkowska E., Ocena trwałości efektu działania preparatu do profesjonalnego wybielania zębów, Dental and Medical Problems 2010, 47(2): 182-187. 
 3. Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Białystok 2014. 
 4. Śpiewak R., Estetologia medyczna, medycyna estetyczna, dermatologia estetyczna, chirurgia estetyczna, ginekologia estetyczna, stomatologia estetyczna – definicje i wzajemne relacje poszczególnych dziedzin, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2(3): 70-71. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: