Przejdź do treści

Oczyszczanie szałwią białą – właściwości lecznicze kadzidła

Oczyszczanie szałwią białą
Oczyszczanie szałwią białą - właściwości lecznicze kadzidła Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szałwia biała jest stosowana w aromaterapii do łagodzeniu bólu, a także do oczyszczania pomieszczeń ze złej energii. Według tradycyjnych wierzeń rytuał z wykorzystaniem szałwi ma na celu  poprawę samopoczucia i zdrowia. W tym artykule wyjaśniamy, jak stosować kadzidła z białej szałwii i czy faktycznie przynosi to korzyści w kontekście naszego zdrowia.

Na czym polega oczyszczanie szałwią?

Oczyszczanie szałwią to rytuał od wieków praktykowany przez wiele plemion amerykańskich. Polega na okadzaniu pomieszczeń lub obiektów przez podpalenie kadzidła i szybkie jego zgaszenie. Unoszący się dym o intensywnym zapachu następnie rozprowadza się w wybranej przestrzeni.

Plemiona indiańskie okadzaniu szałwią białą przypisują właściwości magiczne, związane przede wszystkim z pozbywaniem się negatywnej energii, oczyszczaniem aury i uzdrawianiem. Stosowanie kadzideł z tej rośliny ma także przynosić mądrość i długowieczność.

Szałwia biała stosowana do rytuałów oczyszczania jest gatunkiem, który na stanowiskach naturalnych rośnie tylko w Kalifornii i Meksyku. Nazwa rodzajowa „szałwia” pochodzi od łacińskiego słowa salvere oznaczającego „uzdrawiać”. Liście szałwii białej wykorzystywane jako kadzidło zawierają olejki eteryczne, które uwalniają się podczas palenia. Z punktu widzenia współczesnej medycyny, to przede wszystkim tym substancjom roślina zawdzięcza potencjalne właściwości lecznicze.

Ruta Kowalska

Właściwości szałwii białej

Wśród rdzennych Amerykanów szałwia biała miała bardzo szerokie zastosowanie. Wierzono, że działa uspokajająco, moczopędnie, a także przeciwdziała nieprzyjemnemu zapachowi. Wykorzystywano ją jako remedium na wiele chorób, głównie związanych z objawami ze strony układu oddechowego (np. przeziębienie).

Niektóre z właściwości leczniczych szałwii białej zostały potwierdzone w badaniach naukowych. Udokumentowano, że roślina wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne. Z tego powodu wydaje się, że faktycznie może przyczyniać się do wspomagania procesów powrotu do zdrowia w przypadku chorób bakteryjnych i wirusowych (choć należy wspomnieć, że faktyczna skuteczność okadzania mieszkania białą szałwią w tym kontekście nie została dotychczas zbadana).

Ze względu na właściwości antyoksydacyjne uważa się, że roślina potencjalnie może również przynosić korzyści w profilaktyce chorób układu krążenia, cukrzycy, nowotworów, a także schorzeń neurodegeneracyjnych. Nie dysponujemy jednak na razie dowodami, które potwierdzałyby te właściwości szałwii białej w badaniach przeprowadzanych na ludziach.

Szałwia biała jako roślina stosowana w aromaterapii może również pomóc w łagodzeniu bólu i mdłości, a także redukować stres i poprawiać samopoczucie.

Szałwia

Oczyszczanie domu białą szałwią

Zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami białą szałwię stosuje się do oczyszczania dowolnych obiektów (a nawet osób), które roznoszą negatywną energię, wywołując np. uczucie niepokoju, drażliwości czy braku motywacji. Najbardziej popularnym wykorzystaniem kadzideł z liści białej szałwii jest jednak oczyszczanie domu lub mieszkania.

Jak przeprowadza się taki rytuał?

Oczyszczanie szałwią – przygotowanie

Do przeprowadzenia rytuału okadzania domu lub mieszkania szałwią potrzebujesz:

  • kadzidła z białej szałwii;
  • naczynia żaroodpornego, na którym można umieścić kadzidło;
  • narzędzia do podpalenia kadzidła (np. zapałek);
  • opcjonalnie: wachlarza, który pomoże rozprowadzić dym po pomieszczeniu.

Po przygotowaniu wszystkich potrzebnych przedmiotów jesteś gotowa do działania.

aromaterapia Nabea

Jak okadzać dom białą szałwią?

Poniżej zamieszczamy instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi cię przez rytuał oczyszczania białą szałwią.

  1. Otwórz okna w pomieszczeniach, w których będziesz palić kadzidło, by zapewnić dostęp świeżego powietrza. Zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami, negatywna energia opuszcza dom razem z dymem.
  2. Niektórzy rekomendują, by przed przystąpieniem do oczyszczania domu białą szałwią wybrać pozytywną intencję, której ma przyświecać ten rytuał.
  3. Podpal górną część kadzidła. Od razu zdmuchnij ogień, by pozostawić tylko tlący się dym.
  4. Powoli przejdź po domu z kadzidłem, by dym rozszedł się po pomieszczeniach. Możesz wspomóc się przy tym wachlarzem. Propagatorzy rytuałów oczyszczania energetycznego zalecają, by pamiętać o okadzaniu dymem z palonej białej szałwii miejsca takie jak korytarze i okolice drzwi, a także wybrane obiekty wywołujące negatywne uczucia. Podczas okadzania w jednej ręce trzymaj naczynie żaroodporne, na które możesz odłożyć szałwię lub obsypać popiół z kadzidła.
  5. Przy paleniu kadzidła zachowaj zasady bezpieczeństwa: nie pozostawiaj kadziła poza zasięgiem swojego wzroku; uważaj, by rozżarzony popiół nie spadał na podłogę; kadzidła nie odkładaj w wietrzne miejsca. Uważaj także, by nie wdychać zbyt dużej ilości dymu podczas jednej sesji.
  6. Po zakończeniu okadzania domu pamiętaj o całkowitym zgaszeniu szałwii. Możesz to zrobić przyciskając kadzidło do ścianki naczynia żaroodpornego lub naczynia z piaskiem – aż przestanie dymić. Pamiętaj, by nie gasić białej szałwii wodą, ponieważ znacznie utrudni to ponowne zapalenie kadzidła. Oczywiście wyjątkiem są sytuacje awaryjne, gdy musisz szybko podjąć działanie, by zgasić ogień.

Oczyszczanie szałwią – negatywne aspekty

Rosnąca w ostatnich latach popularność kadzidełek z białek szałwii doprowadziła do stanu komercyjnej eksploatacji tej rośliny – często nielegalnej, prowadzonej na terenach chronionych. Co więcej, to zjawisko utrudnia rdzennym mieszkańcom Stanów Zjednoczonych pozyskiwanie tej rośliny ważnej dla nich z punktu widzenia tradycji i kultury.

Przed decyzją o zakupie białej szałwii do okadzania warto rozważyć również inne względy ekologiczne, choćby te związane z koniecznością transportu rośliny z Ameryki Północnej – podczas, gdy kadzidła można przygotować również z wielu rodzimych, powszechnie występujących roślin o pozytywnych właściwościach. Do wyboru mamy cały wachlarz opcji, w tym: szałwię lekarską, rozmaryn, miętę, tymianek, lawendę czy liść laurowy.

Bibliografia:

  1. Krol A., Kokotkiewicz A., Luczkiewicz M. (2021) White Sage (Salvia apiana) – a Riual and Medicinal Plant of the Chaparral: Plant Characteristics in Comparison with Other Salvia Species, Planta Medica, doi: 10.1055/a-1453-0964.
  2. Farrar A. J., Farrar F. C. (2020) Clinical Aromatherapy, Nursing Clinics of North America, 55(4): 489-504.
  3. Fessler K. (2021) Commercialization as Conservation: Developing a Crop Production Guide for At-Risk Salvia apiana, dostęp z: https://conservancy.umn.edu/bitstream/handle/11299/225177/Salvia%20apiana%20by%20Kate%20Fessler.pdf?sequence=1.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?