Olejek miętowy – właściwości, jak go zrobić samemu i gdzie kupić?
Olejek miętowy jest najbardziej znany z tego, że pomaga na katar. Równie dobrze możesz go jednak stosować na włosy lub na skórę głowy. Olejek z mięty pieprzowej jest dostępny w aptekach, ale w prosty sposób możesz go również zrobić samemu. Sprawdź, jak samodzielnie przyrządzić olejek eteryczny z dodatkiem mięty i jakie są jego najważniejsze właściwości.
Czym jest olejek z mięty pieprzowej?
Mięta pieprzowa to ziele o bardzo szerokim zastosowaniu. Pewnie właśnie stąd bierze się jej wyjątkowa popularność. Z mięty pieprzowej wytwarza się olejki eteryczne i spożywcze. Można je wykorzystywać również w celach leczniczych. Czasami ten olejek występuje również w kosmetykach, na przykład w dezodorantach lub w kremach do stóp. Olejek z mięty pieprzowej jest wykorzystywany też w przemyśle spożywczym. Najczęściej występuje w postaci ziołowych herbatek.
Olejek miętowy – właściwości
Olejek mięty pieprzowej jest znany na świecie od setek lat. Często stosuje się go w celach leczniczych, na przykład na ból głowy. Olejek miętowy ma działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwbólowe,
- znieczulające,
- przeciwświądowe,
- chłodzące,
- kojące,
- łagodzące,
- rozkurczowe,
- odświeżające,
- wykrztuśne,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwgrzybicze,
- poprawiające pamięć i koncentrację.
Jak zrobić olejek miętowy?
Samodzielne sporządzenie olejku miętowego jest stosunkowo proste. Wystarczy, że wypełnisz w dwóch trzecich naczynie suchymi liśćmi mięty, a następnie zalejesz je olejkiem lub oliwą. Może to być zwykły olej słonecznikowy lub oliwa z oliwek. Następnie miksturę należy odstawić na kilkanaście dni w chłodne miejsce. Przez ten czas, co kilka dni naczynie trzeba na chwilę wkładać do gorącej wody.
Olejek miętowy na skórę głowy i włosy
Głównym składnikiem olejku miętowego jest mentol. Wpływa on korzystnie na skórę głowy oraz na kondycję włosów. Mentol poprawia stan skóry głowy. Dodatkowo stymuluje mikrocyrkulację w kapilarach krwionośnych oplatających mieszki włosowe. Dzięki temu włosy szybciej rosną, a ich wypadanie jest w dużym stopniu zmniejszone. Olejek z mięty pieprzowej wykazuje również właściwości przeciwświądowe oraz przeciwgrzybicze.
Jaki olejek na katar?
Olejek mięty pieprzowej ma tę zaletę, że jest bardzo pomocny w walce z katarem. Inhalacje z dodatkiem olejku eterycznego pozwalają złagodzić objawy przeziębienia i kaszel. Można go stosować przy takich dolegliwościach jak: astma, zapalenie oskrzeli, czy grypa. Aby przeprowadzić taką inhalację, wystarczy do miski z gorącą wodą dodać kilka kropel olejku eterycznego z mięty pieprzowej. Następnie należy pochylić głowę nad miską z gorącą wodą i okryć się ręcznikiem. Wdychanie pary wodnej z dodatkiem olejku z mięty pieprzowej nie powinno trwać dłużej niż 10 minut. Warto zamknąć oczy, aby uniknąć ich podrażnienia. Po inhalacji najlepiej jest położyć się do łóżka, wygrzać i odpocząć.
Na katar bardzo dobrze działa również olejek eukaliptusowy. Wzmacnia on odporność organizmu oraz wykazuje właściwości antybakteryjne.
Jaki olejek na ból głowy będzie odpowiedni?
Olejek z mięty pieprzowej bardzo skutecznie działa na bóle głowy. Zarówno te spowodowane stresem, jak i zmęczeniem. Możesz go używać do masażu, do kąpieli albo do inhalacji. Pomocna może być również ziołowa herbatka z mięty pieprzowej. Olejek eteryczny miętowy swoje przeciwbólowe właściwości zawdzięcza dużej ilości mentolu (aż 40 procent).
Jaki olejek odstraszający komary wybrać?
Wbrew pozorom bardzo wiele olejków eterycznych wykazuje właściwości odstraszające różnego rodzaju insekty, w tym komary i kleszcze. Tego typu działanie mają między innymi następujące rośliny: tymianek, bazylia, rozmaryn, lawenda, sosna, bergamotka, drzewo herbaciane, eukaliptus, trawa cytrynowa oraz oczywiście mięta pieprzowa.
Mięta pieprzowa to naturalny środek owadobójczy. Może zarówno zabijać, jak i odstraszać komary. Aby przegonić komary, wystarczy rozpylić lub rozsmarować olejek na odsłoniętych częściach ciała. Natomiast olejek eteryczny eukaliptusowy (najlepiej z odmiany cytrusowej) doskonale sprawdzi się jako remedium na komary, pchły oraz kleszcze.
Czy lawenda odstrasza pająki?
Lawendowy olejek eteryczny ma przepiękny, kwiatowy zapach oraz wykazuje właściwości uspokajające. Jest z nich również doskonale znany. Niewiele osób wie o tym, że lawenda może również pomóc w walce z owadami. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim komary, pchły oraz muchy. Olejek lawendowy możesz rozpylić w powietrzu albo wlać kilka jego kropel do otwartego naczynia z wodą.
Gdzie kupić olejek miętowy?
Olejek miętowy możesz znaleźć w każdej aptece oraz w wielu sklepach internetowych z kosmetykami lub ze zdrową żywnością. Olejek z mięty pieprzowej nie jest drogi. Zazwyczaj kosztuje od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od pojemności oraz od zastosowanych w nim składników.
Bibliografia:
- https://trychologia.edu.pl/mentol-wlasciwosci/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0960852499000796
- https://malariajournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2875-10-S1-S11
- https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2018/08/13/olejek-eukaliptusowy.aspx
Polecamy
Płynne złoto, ziele fasolowe i błotne kąpiele
Olej marula – doskonała pielęgnacja skóry i włosów prosto z Afryki
Olej z kiełków pszenicy – cenne źródło witaminy młodości
Geraniol – właściwości i zastosowanie w olejkach eterycznych i kosmetykach
się ten artykuł?