Przejdź do treści

Olej marula – doskonała pielęgnacja skóry i włosów prosto z Afryki

Olej marula – doskonała pielęgnacja skóry i włosów prosto z Afryki Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olej marula pozyskiwany jest z owoców drzewa marula występującego we wschodniej, środkowej i południowej Afryce. Owoce są żółte, mięsiste, z wyglądu przypominają śliwkę. Z pestek tłoczony jest olej, który wyróżnia się doskonałymi właściwościami pielęgnacyjnymi. Wykorzystywany jest w kosmetykach pielęgnujących skórę i włosy. Cechuje go wysoki stopień tolerancji przez skórę, a także doskonałe wchłanianie. 

Jakie składniki aktywne zawiera olejek marula? 

Olejek z maruli to olej o jasnym odcieniu i bardzo przyjemnym, delikatnym zapachu. Olej marula zawiera liczne związki czynne, w tym antyoksydanty i kwasy tłuszczowe. Profil tłuszczowy oleju marula prezentuje się następująco: 

  • najliczniej występują jednonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas oleinowy omega 9, który stanowi około 70-80%; 
  • nasycone kwasy tłuszczowe to przede wszystkim kwas palmitynowy, stanowiący około 10% oraz kwas stearynowy, którego zawartość to około 5-8%; 
  • najmniejsza jest zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas linolowy oraz alfa-linolenowy. 

Olej stanowi ponadto cenne źródło takich antyoksydantów jak witamina C, witamina E oraz związki fenolowe. W składzie olejku znajdziemy także aminokwasy: kwas glutaminowy i L-argininę. 

Właściwości pielęgnujące oleju marula 

Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, kwasów tłuszczowych, składników mineralnych oraz witamin, olej tłoczony z owoców marula może być wykorzystany jako składnik kosmetyków. Ten tłoczony na zimno olejek roślinny może być także samodzielnie stosowany na skórę lub włosy. Jak można wykorzystać olej marula w kosmetyce? Olej zaliczany jest do grupy suchych olejków, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustego filmu. Oznacza to, że preparat nie obciąża skóry czy włosów.  

Dostępność olejku jest coraz lepsza, można go znaleźć w składzie wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry oraz włosów. Można zakupić także czysty olejek z maruli. Gdzie kupić taki produkt? Można go szukać w drogeriach oraz aptekach. Cena olejku zaczyna się od kilkunastu złotych.  

Kwas oleinowy (OA)

Olej marula – zastosowanie na skórę 

Marula oil to preparat, który znajduje szerokie zastosowanie w pielęgnacji twarzy, w tym delikatnych okolic oczu. Olej z owoców drzewa marula nie zatyka porów, dlatego sprawdzi się w pielęgnacji skóry przetłuszczającej. Z racji właściwości antybakteryjnych, mogą sięgnąć po niego osoby dotknięte problemem trądziku. Co ciekawe, olejek sprawdza się także w pielęgnacji skóry suchej, wymagającej odżywienia i złagodzenia podrażnień. Doskonale na pielęgnację olejem marula reaguje także skóra dojrzała. Olejek wykazuje działanie odmładzające – ułatwia odbudowę ochronnej warstwy lipidowej, neutralizuje negatywny wpływ wolnych rodników. Dzięki temu aplikacji olejku towarzyszy spowolnienie degradacji włókien kolagenowych, co może przełożyć się na późniejsze pojawienie się zmarszczek.  Oznacza to, że jest to bardzo uniwersalny kosmetyk, dedykowany każdemu typowi skóry. Co więcej, olejek można aplikować na skórę pod oczami. Nie obciąży jej, za to doskonale nawilży i zmniejszy widoczność kurzych łapek.  

Olej marula może być wykorzystany do pielęgnacji skóry ciała. Można wówczas liczyć na jej nawilżenie, ujędrnienie oraz wygładzenie. Olejek chroni skórę przed utratą wilgoci, może wspomóc walkę z rozstępami oraz cellulitem, gdyż idealnie sprawdza się jako olejek do masażu. 

Jak stosować olejek marula do twarzy i na ciało? 

Olej marula można aplikować na skórę twarzy. Jeżeli olej stosowany jest w ciągu dnia, wystarczy zaaplikować jego niewielką ilość na skórę. Wówczas olejek może pełnić funkcję kremu, a także sprawdzić się jako kosmetyk pod makijaż. Stosując go na noc, można zaaplikować grubszą warstwę preparatu. Olejek może być ponadto aplikowany pod oczy – wówczas z powodzeniem zastąpi krem.  

Olejek marula świetnie sprawdzi się jako bardzo uniwersalny kosmetyk do pielęgnacji ciała. Dobrze jest wmasować go w lekko wilgotną skórę po kąpieli. Wówczas aplikację olejku można połączyć z wykonaniem masażu ciała. Olejek może być wykorzystany przez kobiety ciężarne jako kosmetyk ujędrniający, wmasowywany w skórę brzucha oraz biustu. Olejek na ciało może być stosowany samodzielnie lub jako dodatek do balsamu do ciała. Wówczas wystarczy dodać kilka kropelek olejku do ulubionego kosmetyku. 

Warto podkreślić, że olejek może być stosowany przez cały rok. Latem zapewnia skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV. Z kolei zimą skutecznie chroni przed niskimi temperaturami, wspomagając regenerację skóry. 

Olej marula do włosów 

Olejek marula doskonale sprawdza się w pielęgnacji włosów. Można dodać kilka kropli olejku do odżywki lub maski do włosów. Kolejnym zastosowaniem olejku jest zabieg olejowania włosów. Polega on na zaaplikowaniu większej ilości olejku na suche włosy i pozostawieniu go na co najmniej godzinę. W tym czasie olejek będzie penetrował w głąb włosa. Następnie włosy należy dwukrotnie umyć szamponem. 

Źródła:

  1. Komane B, Vermaak I, Summers B, Viljoen A. Safety and efficacy of Sclerocarya birrea (A.Rich.) Hochst (Marula) oil: A clinical perspective. J Ethnopharmacol. 2015 Dec 24;176:327-35; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26528587/ (dostęp online 10.12.2022 r.). 
  2. Shoko T, Maharaj VJ, Naidoo D, Tselanyane M, Nthambeleni R, Khorombi E, Apostolides Z. Anti-aging potential of extracts from Sclerocarya birrea (A. Rich.) Hochst and its chemical profiling by UPLC-Q-TOF-MS. BMC Complement Altern Med. 2018 Feb 7;18(1):54;  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5804067/ (dostęp online 10.12.2022 r.).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: