Usuwanie blizn – preparaty i dermatologiczne sposoby
Przebyte operacje i ciężka postać trądziku pospolitego łączy niechciana „pamiątka” w postaci blizny. Wiele osób nie akceptuje takich zmian na skórze, jednak współcześnie istnieją sposoby, żeby zminimalizować ich powstawanie lub zmniejszyć widoczność już nabytych blizn. Jakie są skuteczne sposoby na usunięcie blizny? Czy można usunąć blizny w domu? Jakie kremy na blizny mają najlepsze opinie? Ile kosztuje laserowe usuwanie blizn?
Jak powstają blizny?
Z biologicznego punktu widzenia blizny to następstwo gojenia się poważnych urazów skóry – głębokich ran (także tych powstałych w wyniku operacji), poparzeń, szczepienia lub stanu zapalnego (powstałego np. w wyniku trądziku pospolitego). Ze względu na kształt, blizny dzieli się na płaskie, wklęsłe, przerośnięte. Szczególnym rodzajem blizny są blizny zanikowe w postaci okrągłych lub półokrągłych wgłębień skóry. Blizny zanikowe to zwykle blizny potrądzikowe, choć czasem są następstwem chorowania na ospę wietrzną. Specyficzną odmianą blizn są bliznowce. Zazwyczaj są większe niż „zwykła” blizna i powstają w wyniku przerostu tkanki łącznej. Przybierają postać guzków o nieregularnym kształcie i gładkiej, błyszczącej powierzchni. Bliznowce tworzą się zwykle w okolicach klatki piersiowej, mostka i ramion. Osobnicza skłonność do powstawania bliznowców stanowi przeciwwskazanie do wykonania wielu zabiegów chirurgicznych i dermatologicznych, w tym zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.
Jak usunąć blizny domowym sposobem?
Na powstawanie blizn praktycznie nie mamy wpływu. Istnieją jednak sposoby – zarówno inwazyjne, jak i nieinwazyjne – które pozwalają usunąć blizny lub wyraźnie zmniejszyć ich widoczność. Jeśli chodzi o sposoby, które można stosować w domu, to jest to właściwa pielęgnacja miejsca na skórze, w którym utworzyła się blizna. Duże znaczenie ma tu upływ czasu od momentu, kiedy powstała blizna. Im szybciej zaczniemy stosować na bliznę odpowiednie maści i kremy, tym większa szansa, że podjęte działania będą skuteczne. Tzw. świeża blizna, czyli świeżo powstała, jest łatwiejsza do usunięcia niż blizna, która utworzyła się lata temu.
Preparaty na usuwanie blizn potrądzikowych
Na rynku obecnych jest wiele produktów, które umożliwiają spłycenie blizny. Ich działanie zwykle opiera się na zwiększeniu w skórze produkcji kolagenu, który odpowiada za regenerację tkanki. Wśród maści na blizny najlepsze opinie mają preparaty zawierające wyciąg z masy perłowej lub śluz ślimaka. Śluz ślimaka obecny jest w wielu kremach na blizny po trądziku. Ten naturalny składnik nie tylko poprawia jędrność skóry, ale też dzięki właściwościom antybakteryjnym zapobiega namnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie kolejnych zmian. Dobre na blizny są też specjalne żele, które rozjaśniają i spłycają różne rodzaju blizny (pooperacyjne czy pooparzeniowe).
Aby usunąć blizny po operacji, można stosować plastry silikonowe. Najlepsze efekty uzyskuje się przy naklejaniu ich na bliznę zaraz po zagojeniu rany lub po zdjęciu szwów. W przypadku świeżo powstałych blizn kuracja plastrami silikonowymi trwa ok. trzech miesięcy. Jeśli chce się usunąć starsze blizny, obecne na skórze od dłuższego czasu, plastry silikonowe należy stosować przez okres pół roku do nawet roku.
Jakie zabiegi usuwania blizn wykonuje się w gabinecie lekarskim?
Specjalne preparaty takie jak kremy, maści czy plastry silikonowe mogą wyraźnie zmniejszyć widoczność blizn. Jednak w przypadku, kiedy blizny są bardzo głębokie lub „stare”, konieczne są bardziej inwazyjne metody leczenia. Skuteczne zabiegi na blizny potrądzikowe to zabiegi złuszczania chemicznego lub mechanicznego (mikrodermabrazja). Do złuszczania chemicznego blizn wykorzystuje się kwas trichlorooctowy i roztwór fenolu. Zarówno w przypadku złuszczania mechanicznego, jak i chemicznego, efekt zabiegu nie jest wynikiem „ścierania” blizny, a pobudzenia skóry do produkcji kolagenu. Z tego powodu na efekty usunięcia blizn trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. W niektórych przypadkach lekarz może zadecydować o usunięciu blizn zanikowych metodą mikronakłuć. W wyniku zabiegu zwłókniała tkanka zostaje oderwana od skóry, a skóra ponownie się goi. Blizny zanikowe można też usunąć laserem frakcyjnym.
Laserowe usuwanie blizn
Laserowe usuwanie blizn jest najnowocześniejszą i najskuteczniejszą metodą usuwania blizn. Choć jest to metoda inwazyjna, to ryzyko powikłań jest bardzo małe, a skóra goi się szybko. Laserowe usuwanie blizn jest prawie bezbolesne, a odczuwanie bólu jest kwestią indywidualną. Najczęściej wykorzystywanym laserem do usuwania blizn jest laser frakcyjny CO2. Obecnie w gabinetach medycyny estetycznej jest coraz większy wybór różnego rodzaju laserów, których skuteczność przewyższa laser frakcyjny.
Laserowe usuwanie blizn – efekty
Efekty zabiegów laserowych będą różnić się w zależności od zastosowanego urządzenia i rodzaju blizn. Aby usunąć blizny potrądzikowe i inne zwykle potrzeba od dwóch do czterech zabiegów. Jednak już pierwszy zabieg przynosi wyraźną poprawę stanu skóry. Lasery wykorzystuje się nie tylko do usuwania blizn, ale także do usuwania tatuażu czy usuwania makijażu permanentnego. Przy użyciu lasera pikosekundowego po usunięciu tatuażu nie zostaje blizna – obrazek całkowicie znika ze skóry.
Laserowe usuwanie blizn – ceny
Laserowe usuwanie blizn kosztuje od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych za serię zabiegów. Ceny laserowego usuwania blizn potrądzikowych zaczynają się od około 200 zł.
Źródła:
- Noszczyk, M., Medycyna piękności, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2016.
Zobacz także
„To sama natura! PRF otrzymujemy z krwi własnej pacjenta”. To ona pomaga w gojeniu się ran. Czym jest PRF, wyjaśnia dentystka Małgorzata Andrzejewska
5 sposobów na naturalne pozbycie się blizn. Chemiczka wyjaśnia, po co warto sięgać
„W latach 80. pacjent od razu szedł pod nóż. Agresywne operacje często niepotrzebnie okaleczały ludzi” – mówi prof. Wojciech Zegarski
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
Nie warto się chować! Kampania „Daj Się Odkryć” wspiera osoby chore na łuszczycę
Moc miedzi. Pierwiastek, który znaczy więcej, niż myślisz
się ten artykuł?