Przejdź do treści

Witamina E na twarz – jak działa witamina młodości i jak poznać, że mamy jej za mało?

Witamina E na twarz – jak działa witamina młodości? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Witamina E nie bez powodu określana jest witaminą młodości. Przede wszystkim pełni funkcję przeciwutleniacza, który zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za pogarszanie stanu skóry, jak i całego organizmu. Na co działa witamina E? Co zyskujesz, aplikując ją na twarz?

Co to jest witamina E?

Witamina E to grupa związków należących do tokochromanoli, które przede wszystkim mają właściwości antyoksydacyjne.

Witamina E znajduje się przede wszystkim w warzywach, m.in. w marchewce, zielonym groszku, szparagach i niektórych owocach (malinach, jagodach). Bogatym źródłem witaminy E są tłuszcze roślinne obecne w nasionach roślin (m.in. pestkach dyni, ziarnach słonecznika) i olejach roślinnych: oleju rzepakowym, słonecznikowym, kokosowym, oleju z nasion bawełny i oleju z nasion pszenicy. Witamina E występuje też w produktach zbożowych (pszenicy, jęczmieniu, ryżu) i produktach odzwierzęcych: jajach, maśle, rybach.

Witamina E / istock

Na co wpływa witamina E?

Podstawową właściwością witaminy E jest działanie antyoksydacyjne. Witamina E nazywana jest witaminą młodości, ponieważ skutecznie hamuje proces starzenia się, chroni przed utlenianiem i degradacją lipidów. Odpowiada za uszczelnienie skóry i fotoprotekcję (ochronę przed szkodliwym skutkiem działania promieni słonecznych). O ile promieniowanie UVB ma pozytywne skutki (odpowiada za powstanie opalenizny), o tyle promieniowanie UVA uszkadza komórki skóry właściwej. Konsekwencją fotostarzenia jest zwiotczenie i utrata jędrności skóry, co przyczynia się do powstawania zmarszczek i bruzd.

Witamina E pomaga także przy niskiej odporności (ma korzystne działanie na układ immunologiczny zarówno ludzi, jak i zwierząt) i nowotworach (hamuje wzrost komórek rakowych). Nazywana jest także witaminą płodności. Jej zażywanie pomaga kobietom zajść w ciążę, a mężczyznom – zapłodnić kobietę.

Ponadto witamina E wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwnadciśnieniowe, przeciwmiażdżycowe, antynowotworowe. Witamina E łagodzi skutki chorób neurodegeneracyjnych (choroba Parkinsona, choroba Alzheimera), stwardnienia zanikowego bocznego i chorób układu krążenia.

Na fotostarzenie się skóry pomoże dieta. By cieszyć się buzią bez zmarszczek, codziennie jedz te produkty

Jakie są skutki niedoboru witaminy E?

Niedobór witaminy E u ludzi występuje bardzo rzadko, zwykle w przebiegu chorób, w wyniku których dochodzi do nieprawidłowego wchłaniania tłuszczu. Niedobór witaminy E zwiększa podatność na infekcje, osłabia stan uzębienia i powoduje rogowacenie skóry. Najpoważniejszym skutkiem ubocznym braków witaminy E jest wystąpienie rzadkiej choroby neurodegeneracyjnej (ataksja z niedoborem witaminy E). Inne objawy braku witaminy E w organizmie to anemia i zmęczenie.

Fiolka z krwią do leczenia anemii

Witamina E na twarz – jak działa?

Dzięki swoim właściwościom oksydacyjnym witamina E jest szeroko wykorzystywana w kosmetologii. W wyniku działania wolnych rodników uszkodzeniu ulegają białka odpowiedzialne za poprawne funkcjonowanie skóry, a więc kolagen i elastyna. Tzw. stres oksydacyjny jest główną przyczyną starzenia się skóry. Zwiększa też ryzyko zachorowania na raka. Witamina E skutecznie przeciwdziała wolnym rodnikom, a tym samym chroni skórę przed starzeniem. Wyraźnie niweluje oznaki starzenia się skóry, wygładza drobne zmarszczki i zmniejsza bruzdy.

Ponadto witamina E wykazuje następujące działanie na skórę:

  • odżywia ją,
  • zapewnia elastyczność,
  • nawilża i koi,
  • działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie (m.in. stosowana jest do łagodzenia objawów kontaktowego zapalenia skóry),
  • nadaje skórze miękkość,
  • rozjaśnia przebarwienia,
  • wygładza,
  • przyspiesza gojenie oparzeń,
  • wygładza blizny.

Jak stosować witaminę E?

Witamina E w kosmetykach

Kosmetyki z witaminą E mają przede wszystkim zapobiegać procesom starzenia się skóry. Działanie witaminy E w kosmetykach jest udowodnione naukowo – witamina E wykazuje wysoką zdolność przenikania przez naskórek i wbudowywania się w cement międzykomórkowy. Regularne stosowanie witaminy E poprawia owal twarzy i spłyca zmarszczki.

Aby odczuć korzystne działanie witaminy E w kosmetykach, zawartość tej witaminy w konkretnym preparacie powinna wynosić 1,5–3%.

Według badań najlepsze efekty w zakresie ochrony przed promieniami UV wpływającymi na starzenie się skóry osiąga połączenie witaminy E z witaminą C. Witamina E przede wszystkim polecana jest osobom ze skórą suchą, odwodnioną i zniszczoną przez czynniki zewnętrzne. Samodzielnie witamina E nie jest stosowana na trądzik, a jedynie w połączeniu z witaminą A. Witamina A (występująca też pod nazwą retinol) to druga obok witaminy E najlepsza witamina na cerę, szczególnie trądzikową.

Kobieta ma zmarszczki na twarzy

Witamina E jako suplement diety

Witamina E dostępna jest też w aptekach jako kapsułki z witaminą E lub w postaci płynnych preparatów. Możesz sięgnąć po te preparaty, jeśli chcesz suplementować witaminę E. Kapsułki z witaminą E w mniejszych dawkach (100 mg i 200 mg) są dostępne bez recepty, natomiast kapsułki 300 mg i 400 mg sprzedawane są na receptę i traktowane jako lek. Wskazaniem do leczenia witaminą E jest niedobór tej witaminy spowodowany długotrwałym nieprawidłowym odżywaniem się, zaburzeniami przemiany materii, a także jako wspomaganie leczenia miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.

W suplementacji witaminy E powinny zachować ostrożność osoby mające problem z krzepliwością krwi i przyjmujące leki przeciwzakrzepowe.

Maść z witaminą E

Witamina E występuje także w maściach leczniczych wraz z innymi witaminami (zwykle witaminą A). Maści z dodatkiem witaminy E łagodzą podrażnienia i działają regenerująco na skórę, także uszkodzoną na skutek oparzeń termicznych. Chronią skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak suche powietrze, wiatr i detergenty. Kremy ochronne A+E zapobiegają rogowaceniu skóry. Połączenie witamin A i E w maściach stanowi skuteczny środek pielęgnacyjny przy pękających, suchych kącikach ust.

Stosowanie witaminy E w dawkach większych niż 300 mg na dobę może w rzadkich przypadkach spowodować skutki uboczne: nudności, wymioty, bóle głowy, uczucie zmęczenia i osłabienia, wysypkę, zaburzenia widzenia – dlatego jest sprzedawana na receptę.

Źródła:

  1. Czerwonka, W., Puchalska, D., Zarzycka-Bienias, R., Lipińska, M., Witek, R., Habrat A., Południak, S., Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, „Kosmetologia Estetyczna”, 1/2019, vol. 8.
  2. Szymańska, R., Nowicka, B., & Kruk, J. (2009), Witamina E: metabolizm i funkcje, „Kosmos”, 58 (1-2), 282-283.
  3. Zaborska, A., Król, J., & Brodziak, A. (2015), Witamina E właściwości i znaczenie dla człowieka, „Przemysł Spożywczy”, 12 (69).
  4. Zielińska, A., & Nowak, I. (2014), Tokoferole i tokotrienole jako witamina E, „Chemik”, 68 (7).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?