Przejdź do treści

Radiofrekwencja mikroigłowa – wskazania, efekty, cena

Radiofrekwencja mikroigłowa - wskazania, efekty, cena Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Radiofrekwencja mikroigłowa  (RFM) to zabieg, który polega na wykonaniu mikronakłuć skóry z jednoczesnym ogrzewaniem tkanek za pomocą fali radiowej. Ten tzw. termolifting daje efekty w postaci spłycenia zmarszczek, poprawy owalu twarzy oraz ujędrnienia skóry. Z powodzeniem stosuje się go również w celu spłycenia blizn i rozstępów oraz przywrócenia twarzy kolorytu i blasku. Na czym polega i ile kosztuje zabieg RFM? Kto powinien się mu poddać? Sprawdź!

 

 

 

Radiofrekwencja mikroigłowa – co to jest?

Radiofrekwencja mikroigłowa (ang. Fractional  Microneedle Radiofrequency – RFM) to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który stanowi połączenie radiofrekwencji oraz mezoterapii mikroigłowej. Jednoczesne zastosowanie obydwu terapii działa synergistycznie i pozwala na uzyskanie lepszych rezultatów niż w przypadku poddania się jednemu z wymienionych zabiegów. RF mikroigłową poleca się osobom, które chcą zachować młody wygląd przez dłuższy czas. Radiofrekwencja może więc służyć zarówno jako terapia anty-aging. jak i zabieg rewitalizujący na twarz. Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa to także sposób na redukcję niedoskonałości na ciele: rozstępów, cellulitu, czy luźnej skóry. Z jej pomocą można też poprawić kondycję brzucha po ciąży.

Na czym polega zabieg radiofrekwencji mikroigłowej (RFM)?

Radiofrekwencja mikroigłowa polega na nakłuwaniu skóry igłami o różnej grubości (od 0,5 do 3,5 mm) oraz jednoczesnej emisji fali radiowej. Wkłuć dokonuje się specjalnym urządzeniem z głowicą wyposażoną w podgrzewane mikroigły. Do aparatu zakłada się jednorazowe kartridże, które mogą zawierać od 20 do około 100 igieł. Temperatura 40-70 stopni Celsjusza dociera na odpowiednią głębokość skóry i uaktywnia właściwe procesy naprawcze. Głębokość wkłuć ustalana jest indywidualnie w zależności od wybranego obszaru ciała. Mikrouszkodzenia stymulują organizm do wytwarzania nowych włókien kolagenowych i regeneracji skóry.

Procedury przed zabiegowe obejmują zebranie wywiadu kosmetycznego oraz wykluczenie przeciwwskazań. Zabieg rozpoczyna się nałożeniem kremu znieczulającego. Następnie dobierana jest odpowiednia grubość igieł, moc i długość impulsu. Gdy znieczulenie zacznie działać, przeprowadza się nakłuwanie. Zabieg trwa 20-40 minut i może być stosowany przez cały rok, gdyż (w przeciwieństwie do lasera) nie działa na zasadzie wywoływania oparzeń skórnych. Po nakłuwaniu może wystąpić miejscowy obrzęk oraz rumień. Objawy te ustępują około po godzinie.

Po zabiegu należy stosować odpowiednią pielęgnację, w tym kremy z filtrem UV oraz kosmetyki z witaminą C, która korzystnie wpływa na procesy regeneracyjne skóry. Po zabiegu nie wolno opalać się przez najbliższe 2 tygodnie. W ciągu pierwszego miesiąca po zabiegu nie należy korzystać z zabiegów złuszczających oraz zabiegów medycyny estetycznej.

Laser frakcyjny

Radiofrekwencja mikroigłowa – wskazania i przeciwwskazania

Wskazania do radiofrekwencji mikroigłowej są następujące:

 • wiotkość skóry,
 • opadające policzki, tzw. chomiki;
 • zmarszczki;
 • rozszerzone pory;
 • kurze łapki;
 • blizny potrądzikowe i urazowe;
 • przebarwienia;
 • rozstępy;
 • cellulit;
 • nadpotliwość;
 • nadmiar skóry na powiekach.

RF można stosować zarówno na twarz, jak i ciało, w tym biust, uda czy brzuch. Zabieg sprawdzi się u osób, które chcą poprawić jędrność i napięcie skóry oraz zadbać o jej lepszą kondycję. Kto nie może skorzystać z RFM? Przeciwwskazaniem do wykonania RF mikroigłowej jest:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • epilepsja,
 • choroby nowotworowe (do 5 lat od wyleczenia lub wcześniej za zgodą lekarza),
 • choroby autoimmunologiczne: choroba Hashimoto, choroba Gravesa Basedowa, reumatologiczne zapalenie stawów, łuszczyca, łysienie plackowate;
 • gorączka;
 • opryszczka;
 • stany zapalne skóry;
 • choroby układu krążenia;
 • choroby krwi: anemia, małopłytkowość;
 • zażywanie niektórych leków, w tym leków przeciwzakrzepowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
 • utrudnione gojenie się ran;
 • alergie skórne;
 • aktywny trądzik;
 • skłonność do keloidów i bliznowców;
 • terapia retinoidami.
kobieta oczyszcza skórę twarzy

RF mikroigłowa – efekty

Kiedy pojawiają się efekty radiofrekwencji mikroigłowej? Można zauważyć je już po pierwszym zabiegu, jednak najwięcej zmian zachodzi po serii 2-3 zabiegów. Skóra staje się jędrniejsza, zmarszczki mniej widoczne, blizny zredukowane, a cellulit i rozstępy zmniejszone. Poprawia się kondycja skóry, w tym jej napięcie i koloryt. Do wzrostu napięcia skóry przyczynia się obkurczanie się włókien kolagenowych, natomiast na ujędrnienie wpływa skręcanie i zagęszczanie się włókien kolagenowych.

Radiofrekwencja mikroigłowa to bezpieczna metoda liftingu twarzy bez użycia skalpela. Pomaga w zredukowaniu fałd wargowych i nosowo-wargowych oraz spłyceniu głębokich zmarszczek i bruzd. Ponadto RF odżywia skórę. Radiofrekwencja mikroigłowa zastosowana na rozstępy odbudowuje włókna kolagenowe i elastynowe aktywizując fibroblasty. Uszkodzona tkanka zastępowana jest nową tkanką o prawidłowej budowie. Nakłuwanie okolic oczu daje efekt liftingu i rozjaśnia cienie pod oczami. Efektem zabiegowym jest także modelowanie i uniesienie policzków oraz kształtowanie linii brody.

Kobieta ma zmarszczki na twarzy

Radiofrekwencja mikroigłowa a laser frakcyjny i HIFU

Radiofrekwencja mikroigłowa może stanowić alternatywę dla lasera frakcyjnego CO2. Za RFM przemawia większy zasięg działania – wkłucia sięgają na głębokość nawet 3,5 mm podczas gdy laser dociera do ok. 1,7 mm. Większa penetracja oznacza pobudzenie procesów naprawczych w głębszych warstwach skóry. Radiofrekwencję mikroigłową można stosować o dowolnej porze roku, a zabiegi z laserem frakcyjnym wykonuje wyłącznie na sezon jesienno-zimowy, ze względu na mniejsze promieniowanie słoneczne w tym czasie. RFM jest mniej bolesna niż laser i nie wymaga tak długiej rekonwalescencji. Uważa się, że RFM daje lepsze efekty niż laser frakcyjny CO2 w kontekście redukcji blizn potrądzikowych, zmniejszenia rozstępów i wiotkości skóry.

Radiofrekwencję mikroigłową często porównuje się do innego zabiegu liftingującego – określanego skrótem HIFU (high intensity focused ultrasound). Jest to technologia wykorzystująca skoncentrowane fale ultradźwiękowe indukujące zjawiska termiczne i mechaniczne. Wzrost temperatury powoduje miejscowe przegrzanie tkanek, a w konsekwencji ich odnowę i regenerację. Choć RFM i HIFU wykorzystują różne rodzaje fal (fale radiowe i fale ultradźwiękowe), każda z nich stymuluje organizm do produkcji kolagenu. To jednak HIFU działa głębiej niż radiofrekwencja mikroigłowa. Skóra  po zabiegu ultradźwiękami nie jest podrażniona, więc nie wymaga rekonwalescencji. W przypadku RFM zaleca się wykonanie serię 3 zabiegów, każdego w odstępie 30 dni. Kolejną serię można zastosować nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy. HIFU również wykonuje się w serii 2-3 zabiegów, ale jego efekt utrzymuje się dłużej – nawet do 2 lat.

Radiofrekwencja mikroigłowa – cena

Ile kosztuje radiofrekwencja mikroigłowa? Ceny pojedynczych zabiegów są dość zróżnicowane i zależą od wybranej partii ciała. RF mikroigłowa na twarz kosztuje około 1200 zł, a w połączeniu z szyją i dekoltem ok. 1900 zł. Decydując się na zabieg na okolice oczu czy ust trzeba wydać ok. 700 zł. „Lifting bez skalpela” brzucha, pośladków lub ud kosztuje ok. 900 zł. Cena za jeden zabieg na rozstępy wynosi z kolei ok. 1000 zł.

Źródła:

 1. Magdalena Jurzak , „Radiofrekwencja mikroigłowa RF z terapią LED”, Aesthetica.
 2. Małgorzata Ruprich, „Radiofrekwencja mikroigłowa”, Kosmetologia Estetyczna. 2020;9(1):87-89.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: