Chlorek magnezu – jakie ma właściwości i kiedy warto go stosować? Kto nie powinien sięgać po chlorek
Chlorek magnezu może mieć postać suplementu diety i preparatu przeznaczonego do kąpieli. W zależności od sposobu stosowania – wspomaga funkcjonowanie organizmu lub wspiera utrzymanie skóry w dobrej kondycji. Niestety chlorek magnezu nie powinien być stosowany przez każdego. Zanim więc zdecydujesz się po niego sięgnąć – skonsultuj się z lekarzem.
Co to jest chlorek magnezu?
Chlorek magnezu to inaczej sól magnezowa. Składa się z jonu magnezu i dwóch jonów chlorku. Jego wzór sumaryczny to MgCl2. Ma postać kryształków pozbawionych zapachu i łatwo rozpuszcza się w wodzie.
Chlorek magnezu stanowi źródło ważnego dla organizmu kationu. Obok kationu potasowego – kation magnezowy jest kluczowym kationem wewnątrzkomórkowym. Związek nieorganiczny, jakim jest chlorek, stanowi dobry nośnik dla magnezu. Podobną funkcję pełną też niektóre inne nieorganiczne związki: siarczan, tlenek, węglan magnezu, a także związki organiczne: askorbinian, asparaginian, cytrynian, fumaran oraz mleczan magnezu.
Magnez w postaci chlorku magnezu jest dobrze przyswajalny przez organizm. Dlatego też tak wiele osób sięga po niego, aby uzupełnić niedobory tego makroelementu w diecie.
Często można się spotkać z chlorkiem magnezu sześciowodnym. Jest to chlorek magnezu uwodniony. Taka jego postać sprawia, że szybciej rozpuszcza się w wodzie oraz jest lepiej przyswajalny przez organizm.
Chlorek magnezu zastosowanie i właściwości
Jony magnezowe biorą udział w wielu procesach wewnątrzkomórkowych. Uczestniczą w syntezie kwasów nukleinowych, wytwarzaniu i aktywowaniu wielu enzymów, a także przemianach, węglowodanów, białek i lipidów. Ponadto są ważne dla przewodnictwa nerwowego i reakcji katalizy (przyspieszanie tempa, w jakim zachodzą procesy chemiczne).
Chlorek magnezu (a zwłaszcza chlorek magnezu sześciowodny) jest dobrze przyswajalny i może być stosowany jako suplement diety, wspierający:
- redukcję uczucia zmęczenia,
- pracę układu nerwowego i krwionośnego,
- syntezę białka,
- metabolizm energetyczny,
- zachodzące w organizmie podziały komórkowe,
- prawidłowe funkcjonowanie mięśni,
- zdrowe i mocne kości.
Chlorek magnezu może być także stosowany zewnętrznie. Zanim kupisz produkt, zwróć uwagę na jego przeznaczenie. Chlorek magnezu do kąpieli nie powinien być spożywany. A dlaczego warto stosować ten związek w takiej właśnie postaci? Okazuje się, że kąpiele magnezowe są skuteczne w zapobieganiu niedoborom magnezu. Ponadto warto je także praktykować, aby:
- wspomagać organizm w łagodzeniu stanów zapalnych skóry,
- poprawić kondycję skóry (także dotkniętej AZS i łuszczycą),
- zrelaksować i rozluźnić napięte mięśnie,
- zredukować skórne reakcje alergiczne,
- zmiękczyć skórę.
Chlorek magnezu – gdzie kupić?
Chlorek magnezu kupisz zarówno w aptekach, jak i wielu drogeriach. W przypadku suplementu diety, a więc produktu przeznaczonego do spożycia, za opakowanie 250 g zapłacisz ok. 10–15 zł. Jeśli zdecydujesz się na chlorek magnezu do kąpieli, podobną cenę zapłacisz za opakowanie ważące 1 kg.
Kiedy warto stosować chlorek magnezu?
Stosowanie chlorku magnezu w postaci suplementu diety powinny rozważyć w szczególności osoby zmagające się długotrwałym i silnym stresem, stosujące nieprawidłowo zbilansowaną dietę (a także przy nietolerancjach pokarmowych) oraz w okresie regeneracji po zabiegach, operacjach czy intensywnym wysiłku fizycznym (zwłaszcza jeśli pojawiają się bóle mięśniowe). Ponadto jest to cenne wsparcie w procesie łagodzenie napięć nerwowych, walczenia z bezsennością i nawracającymi bólami głowy. Stosowanie chlorku magnezu może być też zalecone przez lekarza w celu zapobiegania rozwoju niektórych zaburzeń układu krwionośnego jak choćby miażdżyca.
Po chlorek magnezu do kąpieli powinny sięgnąć osoby zmagające się z łuszczycą i AZS oraz alergiami skórnymi. Ponadto warto rozważyć taki rytuał relaksacyjny przy silnych skurczach mięśni i bólach kończyn wynikających z nadmiernego napięcia mięśni.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania chlorku magnezu?
Nie zawsze chlorek magnezu przyniesie wyłącznie korzyści dla organizmu. Suplement diety nie powinien być stosowany przez osoby z nadmiarem tego makroelementu w organizmie (jest to bardzo rzadki stan), a także przy niewydolności nerek i miastenii (choroba autoimmunologiczna doprowadzająca do osłabienia mięśni). Suplementacja chlorku magnezu jest też przeciwwskazana przy blokach przedsionkowo-komorowych serca, przyczyniających się do spowolnienia rytmu serca i u chorujących na nadciśnienie tętnicze.
Przed rozpoczęciem stosowania suplementacji warto skonsultować z lekarzem możliwość wystąpienia interakcji z innymi stosowanymi lekami. Jak się bowiem okazuje, chlorek magnezu może ograniczyć wchłanianie m.in. leków przeciw nadciśnieniu tętniczemu, przeciwkrzepliwych, przeciwgrzybiczych, przeciwpsychotycznych i przeciwlękowych, glikozydów nasercowych, a także żelaza. Jednocześnie chlorek magnezu może nasilić działanie (i skutki uboczne) środków rozszerzających oskrzela i lewodopy. Warto także mieć na uwadze, że przyjmowanie magnezu jednocześnie z dużymi dawkami wapnia zaburzy wchłanianie tego pierwszego.
Źródła:
- B. Bancerz, M. Duś-Żuchowska, Wpływ magnezu na zdrowie człowieka, „Przegląd Gastroenterologiczny” 2012, vol. 7, nr 6, s. 359–366.
- M. Iskra, B. Krasińska, Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka, „Arterial Hypertension” 2013, vol. 17, nr 6, s. 447–459.
- H. Bojarowicz, P. Dźwigulska, Suplementy diety. Część III. Interakcje suplementów diety z lekami, „Hygeia Public Health” 2012, t. 47, nr 4, s. 442–447.
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Herbata górska z gojnika, myjka z trukwy i łzy Chios
„Pamiętam wakacje, podczas których w ogóle nie wychodziłam z domu” – opowiada Alicja chorująca na łuszczycę. Czy z chorobami skóry można się opalać?
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
się ten artykuł?