Przejdź do treści

Łuk kupidyna – czym jest, jak go podkreślić i co oznacza?

Tekst o łuku kupidyna, jego znaczeniu i podkreślaniu. Na zdjęciu: Kobieta z piegami i rękami opartymi na brodzie - HelloZdrowie
Łuk kupidyna – czym jest, jak go podkreślić i co oznacza? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Łuk kupidyna to niepozorna linia górnej wargi z bardziej lub mniej zarysowanym wcięciem pośrodku. W zależności od swojego kształtu nadaje on charakterystyczny wygląd ustom, które według „lipsologii” mówią wiele o twoim charakterze. Odpowiednio podkreślony makijażem łuk kupidyna na twarzy optycznie powiększy usta, bez konieczności sięgania po zabiegi medycyny estetycznej. Gdzie dokładnie jest łuk kupidyna? Czym go podkreślić i co mówi jego kształt?

Łuk kupidyna – co to jest?

Zastanawiasz się co to jest łuk kupidyna? To linia, która znajduje się pośrodku górnej warstwy warg i stanowi jednocześnie dolną podstawę tzw. filtrum. Filtrum, inaczej rynienka przynosowa, to zaś krótkie i płytkie zagłębienie biegnące od przegrody nosa do wargi górnej. Kształt łuku kupidyna może być różny – od wyraźnie zarysowanego serduszka, przez mocno wyciętą literę „V”, po niemal niewidoczną linię. Od stopnia rozwartości kąta łuku kupidyna ust zależy kształt czerwieni wargowej.

Nadal zastanawiasz się, gdzie dokładnie znajduje się łuk kupidyna na twarzy? Spójrz w lustro i na linii górnej wargi wyznacz palcem wcięcie, dokładnie pośrodku ust. Chodzi o ten fragment, który dzieli twoje wargi na dwie części – prawą i lewą. To właśnie jest łuk kupidyna.

Dlaczego łuk kupidyna jest tak ważny dla wielu kobiet? Mało widoczny łuk jest przejawem budowy ust, ale także wieku – stąd jego zanikanie może kojarzyć się negatywnie. Za wygląd ust odpowiada ich mięsień okrężny, a także pozostałe mięśnie twarzy. Przyjmuje się, że od 25. roku życia ulegają one starzeniu. Następuje ich zwiotczenie, osłabienie, pojawiają się pionowe zmarszczki. Efektem jest także często zanikanie zagłębienia na górnej wardze, a tym samym łuku kupidyna.

Łuk kupidyna – czym podkreślamy?

Najszybszym sposobem powiększenia łuku kupidyna, a tym samym podkreślenia i uzyskania efektu pełnych ust, jest makijaż. Musisz jednak pamiętać, że nie może być on wykonany byle jak. Oto kilka praktycznych wskazówek:

 1. Konturówką precyzyjnie obrysuj kształt ust, najlepiej zaczynając od górnej wargi i łuku kupidyna. Pamiętaj, aby zarys wychodził jeden lub dwa milimetry poza linię warg.
 2. Pomaluj usta szminką w kolorze zbliżonym do koloru użytej konturówki.
 3. Nałóż na łuk kupidyna rozświetlacz, dzięki czemu optycznie powiększysz usta. Możesz użyć do tego pędzelka lub zrobić to delikatnie opuszkiem palca. Podobny efekt uzyskasz zastępując rozświetlacz białą lub perłową kredką bądź jasną szminką.
 4. Pamiętaj, aby po nałożeniu pierwszej warstwy szminki, odcisnąć w chusteczkę nadmiar tłuszczu. Kolejnym krokiem może być druga warstwa szminki. Dla utrwalenia efektu – użyj pudru transparentego. Jeśli zaś jesteś zwolenniczką lśniących ust – dodaj nieco błyszczyku.
 5. Jeśli nie jesteś pewna swoich umiejętności, wykorzystaj do makijażu szminkę w kolorze beżu lub jasnego różu. Uzyskanie efektu podkreślonego łuku kupidyna jest wtedy o wiele łatwiejsze, niż przy wyborze intensywnej czerwieni.

Na koniec warto dodać jeszcze jedno – żaden makijaż, nawet ten wykonany profesjonalnie, nie będzie wyglądał dobrze na zaniedbanych ustach. Dlatego koniecznie nawilżaj je i pielęgnuj każdego dnia.

kobieta po zabiegu powiększania ust

Jak trwale podkreślić łuk kupidyna?

Jeśli nie jesteś entuzjastką codziennego makijażu, możesz podkreślić łuk kupidyna, wykorzystując zabiegi medycyny estetycznej. Sposobów modelowania ust jest kilka. Wypełnienie objętości, wyostrzenie konturu, wyrównanie symetrii, czy wyłączne podkreślenie łuku kupidyna to tylko niektóre z nich. Najczęściej stosowanym wypełniaczem jest kwas hialuronowy, czyli rodzaj polisacharydu, który wiąże wodę w skórze właściwej, przez co gwarantuje jej jędrność i sprężystość. Drugim obok kwasu hialuronowego sposobem poprawy wyglądu ust jest wykorzystanie własnej tkanki tłuszczowej, która pobrana zostanie z innej części twojego ciała.

Czym zatem podkreślić łuk kupidyna? Rozwiązaniem jest makijaż lub zabiegi medycyny estetycznej – wyboru musisz dokonać samodzielnie.

Na sznurku za pomocą klamerek przywieszone są różnego rodzaju zioła

Co oznacza łuk kupidyna?

Czy wiesz, że wielkość i kształt łuku kupidyna mogą powiedzieć wiele o twoim charakterze? Medycyna chińska zakłada, że nasze fizyczne cechy, w tym kształt ust, przekładają się na osobowość.

Lipsologia” zajmuje się wpływem wielkości, kształtu, linii i intensywności indywidualnego odcisku ust na cechy osobowości człowieka. Jej specjalistka – Jilly Eddy –  twierdzi, że to, jak wyglądają nasze usta, pozwala zrozumieć siebie i swoje zachowanie. Jeśli przekonują cię takie argumenty, oto co według „lipsologii” mówi wygląd ust:

 1. Niewielki łuk kupidyna charakteryzuje osoby zrównoważone i chętne do współpracy. Oznacza to, że jesteś świetną mediatorką, ale i negocjatorką. Dajesz jednocześnie ludziom poczucie, że ich sprawy są dla ciebie bardzo ważne.
 2. Brak zarysowanego łuku kupidyna na ustach oznacza, że lubisz podążać swoimi ścieżkami i nie tolerujesz tego, że ktoś mówi ci co masz robić. Sama znajdujesz rozwiązania dla swoich problemów. Chętnie pomagasz także innym, jednak na własny sposób.
 3. Trójkątny kształt wskazuje, że dobrze radzisz sobie w kontaktach z innymi ludźmi. Umiesz rozpoznać swoje mocne strony i dzięki temu stajesz się inspiracją dla innych.
 4. Jeśli twoje usta są kwadratowe lub prostokątne to cechuje cię silna wiara w swoje przekonania, ale i świadomość ograniczeń. Jesteś osobą na którą zawsze można liczyć, stąd sympatia i szacunek, który wzbudzasz u innych osób.

Źródła:

 1. Eddy J., The Art and Science of Reading Lip Prints, wyd.
  OmniScriptum GmbH & Co. KG.
 2. Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej, Białystok, 2014.
 3. Usta – niepowtarzalny uśmiech, Prestiż. Magazyn Szczeciński 01/2014.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: