Irygator dentystyczny – co to jest? Ile kosztuje, jak go stosować?
Irygator dentystyczny wciąż jest mało znany, jako jedno z narzędzi do higieny jamy ustnej. Co to właściwie jest irygator i jak go stosować? Ile kosztuje irygator? Stomatolog wyjaśnia wątpliwości.
Co to jest irygator
Higiena jamy ustnej może być coraz lepsza i bardziej skuteczna, jeśli skorzystamy z nowoczesnych udogodnień. Obok szczoteczek manualnych, elektrycznych i sonicznych znajdziemy nici dentystyczne, pasty i płyny wspierające osoby z różnymi potrzebami, a także irygatory do zębów.
Irygacja to medyczne określenie na płukanie jam ciała jak pochwa czy jelita. Innymi słowy, to m.in. lewatywa, czyli wprowadzenie wody lub odpowiednich płynów przez odbyt do jelita grubego. Skojarzenie być może niezbyt apetyczne, ale obrazowe. Mechanizm działania irygatora do jamy ustnej jest bardzo zbliżony. Wystrzeliwana woda skutecznie czyści przestrzenie między zębami.
– Irygator jest to urządzenie, które wypuszcza wodę pod dużym ciśnieniem. Powinien być używany do zwiększenia skuteczności zabiegów higienizacyjnych. Bardzo często wykorzystywany jest peridontologii – opisuje działanie irygatora lek. dent. Anna Gietka z Medicover Stomatologia Wołoska. Peridontologia to dziecina stomatologii, która skupia się na profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia.
Istnieją irygatory stacjonarne oraz irygatory bezprzewodowe. Stacjonarne egzemplarze tworzy posiadająca zasilacz podstawa (baza) ze zbiornikiem i regulatorem ciśnienia strumienia, do którego dołączona jest rękojeść z wężykiem, do którego można dopasować odpowiednie końcówki.
Irygatora może używać kilka osób, ale każda powinna mieć swoją własną końcówkę. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy prowadzą raczej stacjonarny tryb życia i nie będą irygatora transportować. Dzięki nowoczesnym kształtom irygatory mogą stanowić nawet atrakcyjne wyposażenie łazienki.
Irygator bezprzewodowy ma w rękojeści wbudowany akumulator i zbiornik na płyn. Również mają możliwość regulowania ciśnienia wody. To wersja kompaktowa, która sprawdzi się w podróży. Pojemność zbiornika jest w tym przypadku kilkakrotnie mniejsza niż w stacjonarnych egzemplarzach, wynosi ok. 125 ml.
W porównaniu z nawet 600 ml wody, która znajduje się w stacjonarnym zbiorniku, to niewiele. Podczas mycia jamy ustnej irygatorem bezprzewodowym, zbiornik będzie trzeba dopełnić. Zaletą są jednak niewielkie gabaryty, które pozwalają wykorzystywać urządzenie również w podróży.
Jak działa irygator? – Przepłukuje przestrzenie międzyzębowe, wzmacniając delikatnie dziąsła – wyjaśnia Anna Gietka. – Można też masować nim dziąsła, stymulując je do wzrostu. Nie zastępuje nitki, ale pomoże z przestrzeni międzyzębowych usunąć płytkę.
Jak stosować irygator
Stosowanie irygatora jest proste. Korzystać z niego może każdy, komu zależy na higienie jamy ustnej na odpowiednim poziomie. Przeciwskazaniem nie są plomby, licówki lub aparat na zębach.
Urządzenie nie nastręcza trudności w użyciu.
– To bardzo proste w użyciu nawet dla niewprawionej osoby – uspokaja lek. dent. Anna Gietka z Medicover Stomatologia Wołoska, opisując działanie irygatora. – Wystarczy przyłożyć w okolice dziąsła pomiędzy zębami, nacisnąć przycisk. I już. Irygator wszystko robi za nas.
Ważne jest dbanie o to, żeby irygator nie wpadł do wanny lub umywalki. W przypadku urządzenia podłączonego do prądu taka sytuacja mogłaby doprowadzić nawet do tragedii. Należy również dokładnie osuszyć ręce przed użyciem, żeby nie doświadczyć kopnięcia prądem. Urządzenie trzeba też regularnie odkamieniać.
Zazwyczaj irygator wypełniany jest wodą, lecz również można używać specjalnych płynów czy płukanek. Zdaniem specjalistów jednak woda jest w tym przypadku najlepsza i najbardziej skuteczna, a także ekonomiczna. Ma to znaczenie w kontekście ceny samego urządzenia.
Płyny do irygatora można nabyć już gotowe lub samemu przygotować płukanki z dodatkiem ziół, które kojąco działają np. na nadwrażliwość zębów.
Ile kosztuje irygator
– Cena irygatora waha się od 150 do 500 złotych – podpowiada stomatolog Anna Gietka. Podkreśla jednak, że warto ponieść ten wydatek. Dodatkowy koszt to ewentualne wymienne końcówki, choć w większości zestawów jest ich kilka do wyboru.
Niektórzy producenci akcesoriów do higieny jamy ustnej sprzedają zestawy złożone ze szczoteczki elektrycznej lub sonicznej i irygatora. Wówczas można jednorazowo wyposażyć się w pełny pakiet, niezbędny do pielęgnacji zębów i dziąseł. Koszty takich zestawów sięgają nawet ponad 700 zł, ale bywają korzystniejsze niż osobny zakup tych samych produktów.
Na rynku można znaleźć specjalne końcówki do irygacji klasycznej, poddziąsłowej, do czyszczenia aparatów ortodontycznych, do mostów, koron, implantów, a także do czyszczenia języka, który bywa zaniedbywany podczas mycia zębów. Już kilka sekund stosowania irygatora wystarcza, aby usunąć płytkę nazębną. Dla osób z aparatem na zębach to zbawienie, gdyż zapewnia doskonałą higienę jamy ustnej.
Irygator czyści nawet przestrzenie poniżej linii dziąseł, za pomocą specjalnych końcówek można zadbać o tzw. kieszonki przydziąsłowe. Skutecznie i bezpiecznie eliminuje bakterie i osady z tych trudno dostępnych miejsc. Masowanie strumieniem wody działa również niezwykle korzystnie na dziąsła, może stymulować ich wzrost. To doskonałe uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej.
– Warto używać irygatora – nie ma wątpliwości lek. dent. Anna Gietka z Medicover Stomatologia Wołoska.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Herbata górska z gojnika, myjka z trukwy i łzy Chios
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?