Przejdź do treści

Irygator dentystyczny – jaki wybrać i jak go używać?

Irygator dentystyczny - czym jest i dlaczego warto go stosować? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podstawowym narzędziem do higieny jamy ustnej jest szczoteczka do zębów i nić dentystyczna, jednak stomatolodzy zalecają rozszerzenie pielęgnacji jamy ustnej o stosowanie irygatora dentystycznego. Do czego służy to urządzenie i jak je używać? Na co zwrócić uwagę, kupując irygator dentystyczny? 

Co to jest irygator dentystyczny? 

Irygator dentystyczny to urządzenie służące do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych i trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Przy pomocy wody wypuszczanej pod wysokim ciśnieniem urządzenie usuwa resztki jedzenia i nagromadzoną płytkę nazębną. Dzięki swojej budowie irygator z łatwością oczyszcza te powierzchnie, do których nie dociera szczoteczka do zębów.  

Budowa irygatora dentystycznego umożliwia korzystanie z niego tym osobom, u których higiena jamy ustnej jest utrudniona, czyli: 

 • noszącym aparat ortodontyczny; 
 • borykającym się z problemem krwawiących dziąseł; 
 • noszącym mosty protetyczne; 
 • noszącym implanty; 
 • pacjentom z chorobami neurologicznymi (w tym po udarze). 

Stosowanie irygatora dentystycznego zalecane jest także pacjentom z halitozą, czyli problemem z nieświeżym oddechem.  

Irygator a nić dentystyczna  

Wiele osób zastanawia się, czy irygator zastępuje nić dentystyczną. Oba spełniają podobną funkcję – czyszczą przestrzenie międzyzębowe. Zdaniem stomatologów irygator dentystyczny może zastąpić nić dentystyczną tylko w przypadkach, kiedy korzystanie z nici jest szczególnie trudne np. przy noszeniu aparatów ortodontycznych (w tym stałych aparatów retencyjnych). Również osoby z nadwrażliwością dziąseł powinny wybrać irygator zamiast nici. 

Poza powyższymi przypadkami lekarze odradzają zastępowanie nici dentystycznej irygatorem, ponieważ oba narzędzia mają nieco inne przeznaczenie. Chociaż irygator może dotrzeć do trudno dostępnych kieszonek dziąsłowych, nić dokładniej czyści zęby. 

Jak używać irygatora dentystycznego? 

Przed skorzystaniem z irygatora należy ustawić poziom ciśnienia. Zacznij od najniższego, stopniowo je zwiększając. Przed włączeniem urządzenia, umieść je w jamie ustnej. W czasie czyszczenia kieruj dyszę na górną część zęba i pamiętaj, aby nie przykładać jej zbyt blisko zębów. Czyszczenie zębów irygatorem powinno trwać ok. 2 minuty.  

Uśmiechnięta kobieta

Jaki irygator dentystyczny wybrać? 

Decydując się, na irygator dentystyczny, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów tego urządzenia, takich jak rodzaj zasilania, siła ciśnienia czy pojemność zbiornika. W podjęciu decyzji, jaki irygator dentystyczny kupić, pomogą Ci poniższe wskazówki. 

Irygator dentystyczny stacjonarny a irygator przenośny 

Irygatory dentystyczne dzielą się na stacjonarne i bezprzewodowe. Irygator stacjonarny składa się z pojemnika na płyn, wężyka, pokrętła do regulacji ciśnienia i rękojeści z gniazdem na końcówki. Jest większy od irygatora przenośnego, więc nie sprawdzi się w małych łazienkach. Irygator stacjonarny rekomendowany jest przy większej liczbie domowników – wówczas z jednego urządzenia może korzystać kilka osób, każdy ze swoją końcówką. 

Irygator bezprzewodowy jest stosunkowo lekki i mniejszy od irygatora stacjonarnego, dzięki czemu można swobodnie z nim podróżować. Przypomina kształtem szczoteczkę elektryczną do zębów, ale jest od niej nieco większy – rękojeść irygatora mieści w sobie zbiornik na płyn i akumulator. 

Parametry irygatorów dentystycznych 

Przy zakupie irygatora dentystycznego zwróć uwagę na następujące parametry: 

 • zakres ciśnienia wody (zwykle 2,7-6,2 bar); 
 • ilość pulsacji na minutę (zwykle ok. 1400); 
 • liczba końcówek w zestawie i ich funkcje (np. do usuwania płytki nazębnej, do mycia języka); 
 • pojemność zbiornika na wodę; 
 • pojemność akumulatora, która przełoży się na czas prac baterii (optymalnie – 1400 mAh). 

Gdzie kupić irygator dentystyczny? 

Irygator dentystyczny kupisz w sklepach ze sprzętem stomatologicznym, jak również w sklepach sieci z urządzeniami RTV, AGD i elektroniką. Ceny irygatorów zaczynają się od 80 zł. Jeśli chcesz kupić dobry irygator dentystyczny, musisz liczyć się z wydatkiem 300-500 zł. Profesjonalne irygatory dentystyczne, które stosuje się w gabinetach stomatologicznych, kosztują nawet kilka tysięcy złotych. 

Bibliografia:

 1. Kopeć A., Brukwicka I., Błaszczak B., Kopański Z., Rowiński J., Strychar J.,  Profilaktyka domowa i specjalistyczna jamy ustnej, Journal of Clinical Healthcare 2017,1.
 2. Leśniak W., Witt, P., Higiena i pielęgnacja jamy ustnej u pacjentów z udarem mózgu, Wydawnictwo Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku. 
 3. Sroczyk Ł., Kawala B., Halitoza–przegląd piśmiennictwa, Dental and Medical Problem, 48(2), 255-260. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.