Jak zrobić perfumy w domu? Praktyczne porady i podpowiedzi jak wykonać własną kompozycję
Pobudzają do działania, łagodzą stres, relaksują, przywołują dobre wspomnienia. To dlatego zapachy – bo o nich mowa – potrafią wywoływać silne emocje. Najlepiej ukryć je w perfumach, które przy odrobinie wysiłku możesz z powodzeniem zrobić w domu. Dzięki temu stworzysz unikatową kompozycję, indywidualnie dobraną do twoich oczekiwań i potrzeb.
Jak zrobić perfumy – rodzaje perfum
Choć perfumy kojarzą się przede wszystkim ze szklanymi flakonikami w drogerii, warto pamiętać, że w istocie jest to o wiele szersze pojęcie. Perfumy mogą mieć bowiem nie tylko postać płynu umieszczonego w rozpylaczu, ale też kremu do ciała lub twarzy, czy olejku. Perfumy zamknięte mogą być także w świecach, tabliczkach woskowych, odświeżaczach powietrza do domu i samochodu. Samodzielne komponowanie perfum, jak podkreślają jego entuzjastki, nie jest zaś trudnym procesem. Nie wymaga ono także skomplikowanego sprzętu, może zaś być doskonałym sposobem na tworzenie spersonalizowanych kosmetyków.
Podstawowe zasady samodzielnego robienia perfum
Jeśli zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z domowym perfumiarstwem, musisz pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza z nich to zasada piramidy zapachowej, na podstawie której tworzone są wszystkie perfumy. Najłatwiej zdefiniować ją jako mechanizm łączenia zapachów, które przypisane są do jednej z trzech grup. Wyróżnia się:
- nutę głowy, nazywaną także nutą górną lub nutą zmysłu;
- nutę serca, inaczej coeur lub bukiet;
- nutę podstawową, nazywaną też dolną lub bazową.
Nuta głowy powinna składać się z lotnych związków o najsilniejszym zapachu. To właśnie on odczuwalny jest bowiem jako pierwszy po otworzeniu flakonika z perfumami. Do zapachów nuty głowy zalicza się zapachy cytrusowe oraz kwiatowo-owocowe np. olejek z drzewa cytrusowego, olejek bergamotowy, olejek z płatków róży.
Nuta serca, inaczej bukiet, to nuta środkowa, która łączy zapachy nuty górnej bazowej. W jej skład wchodzą zapachy słabszej intensywności, ale dużej trwałości. Zapachy nuty serca to często aromaty kwiatowe, takie jak jaśmin, róża, lilia, hiacynt, czy kwiaty pomarańczy.
Nuta podstawowa to baza, wykorzystująca składniki z niską lotnością. Mają one za zadanie zamknąć i uzupełnić kompozycję, przy jednoczesnym niskim poziomie odparowania. Bardzo często wykorzystywane są w niej zapachy drzewne, np. z drzewa sandałowego lub cedrowego. Nuta bazowa często jest także tworzona z ekstraktów z żywic i balsamów np. z olejku galbanowego oraz ze słodkich zapachów, takich jak wanilia.
Stwórz własne perfumy – instrukcja krok po kroku
Jak zrobić własne perfumy? Przede wszystkim zdecyduj, czy chcesz zrobić perfumy w kremie, czy też w płynie, które będziesz mogła rozpylić za pomocą atomizera.
Bazą do perfum w płynie jest alkohol, który musisz połączyć w proporcji 80 proc. do 20 proc. z wodą destylowaną. Kolejny krok to połączenie olejków eterycznych – pamiętaj o zasadach piramidy zapachowej. Wybrane przez siebie olejki połącz z bazą, w objętości około 15 do 20 proc. Przelej miksturę do ciemnej buteleczki, wymieszaj dokładnie i odstaw w ciemne oraz suche miejsce na około dwa do nawet sześciu tygodni. Według niektórych źródeł po upływie tego czasu warto schłodzić perfumy w temperaturze poniżej zera przez około dwa dni. Następnie pozostaje przelanie gotowych perfum do wybranego flakonika. Jeśli zapach okaże się dla ciebie zbyt intensywny, możesz nieco rozcieńczyć perfumy wodą destylowaną.
Jak zrobić własne perfumy w kremie? Zacznij od rozpuszczenia w kąpieli wodnej wosku pszczelego, który będzie stanowił bazę twoich perfum. Następnie dodaj trochę olejku jojoba lub masła shea. Kolejny krok to nadanie perfumom kompozycji zapachowej – dodaj wybranej olejki eteryczne, nie zapominając o zasadach piramidy zapachowej. Przelej miksturę do zamykanego pojemniczka i obserwuj, aby wosk się nie zważył.
Jak zrobić perfumy z kwiatów?
Jeśli zdecydujesz się na samodzielnie zrobienie perfum, możesz pokusić się także o wykorzystanie w tym celu świeżych kwiatów. Perfumy z olejków z płatków róż? Perfumy fiołkowe lub o zapachu konwalii? Brzmi kusząco? Ich wykonanie jest naprawdę proste.
Zbierz świeże kwiaty, delikatnie oczyść i oddziel dokładnie od liści i gałązek. Następnie wsyp kwiaty do miseczki wyłożonej gazą i zalej wodą destylowaną, tak by wszystkie je w niej zanurzyć. Przykryj całość i odstaw na noc. Na drugi dzień wyciągnij delikatnie kwiaty, wodę przelej do garnuszka i ogrzewaj na małym ogniu, aż do wyparowania nadmiaru wody. Bądź ostrożna – woda kwiatowa nie może się zagotować. Przelej miksturę do flakonika i gotowe. Dla utrwalenia zapachu możesz dodać kilka kropel gliceryny.
Naturalny odświeżacz powietrza
Jeśli wiesz już, jak samodzielnie zrobić perfumy, możesz z powodzeniem przygotować także naturalne odświeżacze powietrza do domu. Jak to zrobić? Wystarczy, że zmienisz nieco proporcje olejków zapachowych, wody destylowanej i alkoholu, przelejesz mieszankę do szklanego pojemniczka i zanurzysz w niej patyczki. Po chwili wyciągnij je, obróć i ciesz delikatnym zapachem.
Pamiętaj, że od ilości olejków eterycznych zależy intensywność odświeżacza powietrza. Woda destylowana jest natomiast podstawą mikstury, alkohol ułatwia zaś jedynie połączenie olejków z wodą.
Jak zrobić tatuaż z perfum i wody?
Czy wiesz, że samodzielnie przygotowane perfumy możesz wykorzystać do zrobienia zmywalnego tatuażu? To idealne rozwiązanie na wspólną zabawę z dzieckiem! Przygotuj domowe perfumy, miseczkę z wodą i wybrane – uprzednio wydrukowane – rysunki. Co ważne, nie możesz wykorzystać rysunków wydrukowanych na drukarce atramentowej, ale na drukarce laserowej.
Jak zrobić tatuaż? Spryskaj intensywnie rysunek perfumami i zanurz w wodzie na dwie minuty. Po upływie tego czasu wyciągnij rysunek z wody i spryskaj go raz jeszcze obficie perfumami. Warstwę perfum nanieś także na część ciała, na której znaleźć ma się tatuaż np. na rękę dziecka. Przyłóż do skóry, poczekaj, aż wyschnie i delikatnie zdejmij kartkę.
Źródła:
- G. Buchbauer, A. Koll „Sztuka perfumerii – o substancjach zapachowych” Kosmetologia Estetyczna 2012/2,
- idealnamama.pl.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Płynne złoto, ziele fasolowe i błotne kąpiele
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
się ten artykuł?