4 min.
Masło shea. Jakie ma właściwości i zastosowanie?

istock
Najnowsze
26.02.2021
„Łatwo się mówi, jak się jest szczupłym”? Bzdura. Dietetyczka o skinny-shamingu
25.02.2021
Skin ekspert: mamy obsesję na punkcie głębokiego oczyszczania skóry twarzy. Czego absolutnie nie robić? [WIDEO]
21.02.2021
Gdy eko to za mało. Parafina, silikony, alkohol – są sytuacje, w których są niezastąpione
20.02.2021
Masaż twarzy. Ćwiczenia na ujędrnienie, odmłodzenie i odprężenie
17.02.2021
Peptydy biomimetyczne – skuteczny sposób na walkę z upływającym czasem?
Masło shea jest popularnym składnikiem wielu kosmetyków, ale już samo w sobie jest doskonałym produktem pielęgnacyjnym. Drugiego tak wielofunkcyjnego kosmetyku chyba nie ma. Oto zastosowanie i właściwości czystego masła shea, o których nie wszyscy wiedzą.
Spis treści
Masło shea – co to jest?
Masło shea (zwane również z francuskiego masłem karité) to olej roślinny pochodzący z nasion afrykańskiego drzewa Masłosz Parka. Drzewo rośnie w środkowej i zachodniej Afryce. Tam olej ten stosuje się zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Nas interesuje zastosowanie kosmetyczne.
W kremach i balsamach do ciała znajdziecie ten składnik pod nazwą Butyrospermum parkii. Jeśli występuje na początku listy składników, to znaczy, że masło shea jest bazą kremu lub balsamu. To dobry znak, bo masło shea jest doskonałą zdrową alternatywą dla paraffinum liquidum – pochodnej ropy naftowej, która często stanowi bazę kremów.
Jeśli zaś masło shea znajdziemy na końcu listy składników, oznacza to, że producent potraktował ten składnik jako niewielki dodatek do produktu. Być może pochwalił się nawet na opakowaniu, że kosmetyk zawiera fantastyczne, odżywcze i nawilżające masło shea, ale nie należy w to wierzyć. Bo jest go w kremie bardzo niewiele, a więc nasza skóra nie odczuje wszystkich jego cudownych właściwości.
Właściwości masła shea
Masło shea zawiera sporo witaminy A i E. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Pełni również funkcję naturalnego filtru na słońce (ochrona SPF 6-10). Działa przeciwzmarszczkowo, stymuluje produkcję kolagenu, natłuszcza skórę, a jednocześnie nie zatyka porów. Ma stałą konsystencję, ale szybko się topi w dłoniach, dzięki czemu jest łatwe w aplikacji.
Masło shea – rafinowane czy nie?
Możemy kupić czyste masło shea – bez żadnych dodatków, zapachów i konserwantów. Jako olej wcale ich nie potrzebuje. Zwróćmy jednak uwagę, czy jest rafinowane, czy organiczne nierafinowane (z ang. raw, czyli surowe). W procesie rafinacji usuwana jest większość składników odżywczych, antyoksydantów i witamin.
Dlatego masło nierafinowane ma więcej dobroczynnych właściwości. Charakteryzuje się ono nieco ciemniejszym kolorem (nie jest idealnie białe) i bardziej intensywnym zapachem (co akurat nie wszystkim odpowiada).
Zastosowanie masła shea
Masło shea ma wiele zastosowań. Możemy go stosować jako:
- balsam do ust – idealny do spierzchniętych i suchych, jednocześnie zapewnia ochronę przed słońcem i mrozem;
- krem na rozstępy – uelastycznia skórę, idealny na rosnący ciążowy brzuszek;
- odżywczy balsam do stóp – usuwa zrogowaciały naskórek, doskonale leczy popękane pięty;
- krem do golenia do delikatnej skóry – nie powoduje podrażnień, jednocześnie nawilża, nie zatyka porów, a więc eliminuje ryzyko zapalenia mieszków włosowych i wrastających włosów;
- krem na odparzenia pieluszkowe – nadaje się do pielęgnacji niemowląt, nie podrażnia, nie zawiera żadnych szkodliwych składników mogących powodować alergie skórne dziecka;
- balsam po opalaniu – łagodzi poparzenia słoneczne, przyspiesza regenerację naskórka;
- odżywka do włosów i skóry głowy – leczy suchą i łuszczącą się skórę głowy, nawilża i wygładza końcówki; masło wcieramy w końcówki i skórę głowy, pozostawiamy na co najmniej 10 minut i myjemy włosy;
- balsam na drobne otarcia i skaleczenia skóry – przyspiesza proces gojenia i działa przeciwzapalnie;
- odżywka do brwi – niewielka ilość nałożona na szczoteczkę do brwi odżywia i pomaga ułożyć niesforne włoski.
Dla tylu korzyści warto choćby niewielki słoiczek mieć zawsze pod ręką!
Masło shea pod oczy
Masło shea można stosować też pod oczy. Taki specyfik redukuje cienie i obrzęki pod oczami, a jednocześnie nie migruje do oczu i nie powoduje podrażnień.
Zobacz także

„Dopasowany – taki powinien być dobry kosmetyk”. Kwestionariusz urodowy: Ministerstwo Dobrego Mydła

„Liść damiany łagodnie uspokaja, poprawia nastrój, działa przeciwlękowo, a to się przekłada również na wzmocnienie popędu seksualnego”

„Makijaż jest główną przyczyną trądziku lub problemów skórnych u ponad 30 proc. moich pacjentek”. Kosmetolożka o wpływie makijażu na naszą skórę
Poleć artykuł koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.02.2021
„Nawet bardzo wprawieni w czytaniu składów odbiorcy mogą dać się złapać”. Dziewczyny z Piggypeg o (nie)etycznej reklamie kosmetyków

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

19.12.2020
Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

17.11.2020