Przejdź do treści

Henna – kosmetyk ze starożytności. Czy warto ją stosować?

kobieta z tatuażami z henny
Henna - kosmetyk ze starożytności. Czy warto ją stosować?/iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Henna, roślinny barwnik znany od starożytności, jest wciąż lubiany także we współczesnej kosmetyce. Można wykorzystać hennę do brwi, nałożyć hennę na rzęsy, pofarbować henną włosy. Jak korzystać z henny skutecznie i bezpiecznie? Podpowiadamy.

Jak zrobić hennę?

Henna to naturalny barwnik roślinny. Powstaje z liści i pędów Lawsonia inermis L. Naturalnie lawsonia bezbarwna występuje w części Azji (Indie, Sri Lanka, Pakistan), w wielu państwach Afryki oraz na wyspach w okolicach jej wybrzeży (Seszele, Komory).

Lawsonia bezbronna, nadbarwia bezbronna, hennowe drzewo – to wszystko określenia tego samego krzewu z rodziny krwawnicowatych. „Kuzynką” henny jest pięknie kwitnąca, a także wykorzystywana w medycynie naturalnej, krwawnica pospolita.

Hennę wykorzystywano do barwienia ciała już w czasach starożytnych. Malowano nią paznokcie, włosy, a w Egipcie henną barwiono nawet części ciał mumii. Z dobrodziejstw henny korzystały nie tylko upiększające się kobiety. Uważa się, że wiele plemion ruszając do walki, malowało nią na twarzach barwy wojenne.

Współcześnie henna wciąż ma wielu zwolenników. Ceniona jest jako preparat do barwienia brwi, rzęs, włosów i wykonywania tymczasowych tatuaży. Farbowanie włosów henną polecane jest jako bardziej naturalna i bezpieczna alternatywa dla farb do włosów.

Hennę do farbowania przygotowuje się z następujących składników:

  • sproszkowana lawsonia,
  • sproszkowana acerola lub kwasek cytrynowy lub inna substancja zakwaszająca.

Mieszankę pozostawia się bez dopływu powietrza na kilka do kilkunastu godzin. W tym czasie wydziela się substancja barwiąca – lawson, czyli 2-hydroksy-1,4-naftochinon.

Hennę do brwi, hennę do rzęs lub hennę do włosów możesz zastosować sama w domu. Pamiętaj jednak, że źle nałożony preparat może zabarwić także skórę. Żeby uniknąć kilku tygodni z nieestetycznymi plamami, w razie wątpliwości lub niepewności skorzystaj z pomocy kosmetyczki lub koleżanki.

Farbowanie brwi henną może zastąpić codzienny makijaż brwi. Henna na rzęsy przyciemni je, dzięki czemu będziesz mogła zrezygnować z codziennego nakładania tuszu.

Czy związywanie włosów jest bezpieczne? Odpowiada trycholożka Marta Klowan

Jak zrobić hennę brwi?

Żeby zrobić hennę brwi, wybierz najlepszy dla siebie preparat do farbowania brwi henną.

Rodzaje henny:

  • henna żelowa,
  • henna pudrowa,
  • henna proszkowa.

Czym różnią się poszczególne rodzaje henny? Którą hennę wybrać do farbowania włosów? Jaką henną zrobić brwi?

  • Henna proszkowa przyda się do brwi, rzęs i tatuaży na skórze. Zmywa się po 2 do 3 tygodniach.
  • Henna żelowa sprawdzi się do farbowania brwi i rzęs. Można z powodzeniem używać jej w domu. Utrzymuje się ok. 5 tygodni.
  • Henna pudrowa oprócz barwienia rzęs i brwi, pomoże je ożywić. Stosuje się ją w gabinetach stylistek i kosmetyczek. Utrzymuje się najdłużej – ok. 7 tygodni.

Farbowanie brwi henną w domu

Jak pofarbować włosy henną w domu? Potrzebujesz naczynia na hennę, patyczka do nakładania. Oprócz tego przydadzą się rękawiczki, aby ochronić dłonie przed zabarwieniem. Naszykuj również patyczek do uszu, waciki, grzebyk i wazelinę, którą natłuścisz okolice brwi, aby nie zostały zafarbowane.

Na co uważać, farbując brwi henną?

  • Pamiętaj, aby odliczając czas farbowania, uwzględnić to, że na jedną brew nakładasz preparat wcześniej. W przeciwnym razie będzie ciemniejsza.
  • Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
  • Pamiętaj, że preparaty opalające mogą wejść w reakcję z henną. Jeśli nie chcesz mieć np. zielonych brwi, nie nakładaj henny po korzystaniu z samoopalacza lub opalania natryskowego.
  • Nie wykonuj henny po depilacji brwi. Barwnik może spowodować podrażnienie, zakażenie i reakcje alergiczne, wnikając w małe ranki po wyrwanych włoskach.
dziewczyna z kręconymi włosami

Henna do włosów

Henna nie tylko farbuje, ale i pielęgnuje włosy. Henna do włosów zawiera m.in. wapń, magnez, potas, cynk, miedź, mangan, żelazo, witaminę A, witaminę B, witaminę D, kwas oleinowy, kwas linolowy, błonnik i enzymy roślinne.

  • Gdzie kupić hennę do włosów

Hennę do włosów można kupić w sklepach zielarskich i ekologicznych, w drogeriach i oczywiście w internecie.

Okolice oczu są bardziej delikatne. Dlatego w przypadku brwi i rzęs używaj henny zgodnie z przeznaczeniem. Stosuj preparaty przeznaczone do nakładania w tych miejscach.

Możesz jednak nałożyć hennę do brwi i rzęs również na włosy.

  • Farbowanie włosów po hennie

Czy po stosowaniu henny do włosów można skorzystać z farb? Tak, chociaż zaleca się odczekanie ok. 2 miesiące.

Jeśli henna była w 100 proc. naturalna, nie powinno dojść do niepożądanych reakcji. Jeśli w hennie były chemiczne dodatki, może dojść do reakcji z farbą. W efekcie kolor włosów może odbiegać od planowanego i mieć brzydki, brudny, szarawy lub nawet zielony odcień.

Jeżeli wcześniej używałaś czerwonej henny, pamiętaj, że jest to trwały barwnik. Po farbowaniu, nawet na inny kolor, włosy mogą nadal mieć rudawy odcień.

Warto przed farbowaniem zrobić test na mało widocznym paśmie włosów. Niezbędny jest oczywiście również test pod kątem alergii, o czym na opakowaniach informują producenci.

  • Henna do włosów po farbie chemicznej

Jeśli po farbach do włosów chcesz zmienić sposób farbowania na hennę, nie ma przeciwwskazań. Zaleca się odczekanie 2-4 tygodnie, żeby farba była już nieco wypłukana z włosów. Dzięki temu henna lepiej się przyjmie. Henna, w przeciwieństwie do farb, nie niszczy włosów, lecz odżywia.

kobieta czesze włosy

Henna – zastosowanie dla zdrowia i urody

Hennie przypisywano także właściwości… lecznicze, a nawet magiczne. Możliwe zastosowania henny:

  • W tureckich łaźniach hammam używano henny do ciała, nadając skórze piękny odcień i gładkość.
  • W medycynie starożytnej korzystano z henny, aby leczyć choroby objawiające się zmianami skóry, jak ospa wietrzna, oparzenia, egzema, łuszczyca lub nawet trąd.
  • Na Bliskim Wschodzie wspomagano się henną przy żółtaczce, biegunce, rzeżączce, czerwonce, chorobach wątroby.
  • Sproszkowane korzenie lawsonii z dodatkiem indygo były stosowane poronnie.
  • Piękne tatuaże z henny pokrywają dłonie ze względów estetycznych, ale i z uwagi na bakteriobójcze działanie henny.

Henna to znany i ceniony na całym świecie preparat wykorzystywany do poprawiania urody – zwraca uwagę Agnieszka Krasa. – W zależności od zakątka świata, możemy kupić inne rodzaje henny. Różnią się zastosowaniami i właściwościami. Na przykład Henna Yemeni – jest z Jemenu, Henna Jamila pochodzi z Pakistanu. W zależności od dodatków, takich jak amla lub indygo, można uzyskać zabarwienie od czerwieni przez brązy do czerni. Ten rodzaj henny doskonale sprawdzi się do farbowania włosów.

Hennę z Indii określa się „Rajasthani” – dodaje Agnieszka Krasa. – Nazwa pochodzi od Radżastanu. Jest to stan w północno-zachodnich Indiach. Ta henna zabawia włosy na odcień płomiennie rudy.

  • Tatuaże z henny

Coraz większą popularnością cieszą się również tatuaże z henny. W przeciwieństwie do tradycyjnych tatuaży, utrzymują się na skórze co najwyżej kilka tygodni.

– Choć wiele osób kojarzy Indie z pięknym barwieniem dłoni henną, w rzeczywistości to zwyczaj północnoafrykański. Tatuowanie rąk henną nazywa się „mehendi”. W dniu ślubu ma przynieść szczęście pannie młodej. Zwyczaj ten towarzyszy również babskim spotkaniom. Możesz także „przywieźć” sobie taką pamiątkę z podróży np. do Maroka. Na najbardziej niezwykłym, największym targowisku w Marrakeszu – Dżami al-Fana – wiele kobiet oferuje takie upiększanie dłoni białym Europejkom.

W przypadku henny nakładanej na dłonie (lub inne części ciała) należy zachować ostrożność. Naniesienie preparatu na uszkodzoną skórę może doprowadzić do stanów zapalnych i podrażnień. Henna – szczególnie z niepewnego źródła, a więc z nieznanym składem – może również prowadzić do poważnych alergii. U wrażliwych osób może pojawić się świąd albo wypryski. W skrajnych przypadkach w miejscach naniesienia henny powstają ślady przypominające chemiczne poparzenia skóry. Mogą pozostać tam trwałe blizny. Przed każdym użyciem warto więc zrobić test na małej powierzchni skóry.

 


Agnieszka Krasa – specjalistka ds. turystyki, kierowniczka w biurze podróży TravelDuck, pasjonatka i organizatorka wypraw i wczasów dedykowanych tylko dla kobiet.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: