Przejdź do treści

Kremy na menopauzę – najskuteczniejsze składniki aktywne w czasie klimakterium

Kremy na menopauzę – najskuteczniejsze składniki aktywne w czasie klimakterium Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z powodu spadku poziomu estrogenów skóra kobiety w okresie okołomenopauzalnym staje się mniej jędrna i nieodpowiednio nawodniona, przez co szybko pojawiają się na niej zmarszczki. Mimo że to naturalny proces, istnieją pewne substancje aktywne, które dodane do kosmetyków pielęgnacyjnych mogą go nieco spowolnić oraz złagodzić intensywność zmian, a także przynieść ulgę przesuszonej skórze. Jakie kremy na menopauzę warto stosować?

Kremy na menopauzę powinny przede wszystkim nawilżyć skórę

Skóra w okresie menopauzy jest sucha, mało nawodniona. To może z kolei prowadzić nie tylko do powstawania zmarszczek, ale także podrażniać ją i wywoływać swędzenie, ból, a nawet pękanie. Co powinien zawierać najlepszy krem do suchej cery dojrzałej? Zwróć uwagę m.in. na te składniki:

  • kwas hialuronowy – często stanowi bazę środków nawilżających i to nie tylko kosmetyków, ale także leków, np. na suchość pochwy. Organizm kobiety w okresie okołomenopauzalnym produkuje go coraz mniej, co jest szczególnie widoczne na twarzy, dlatego naturalnym wydaje się pomysł, aby uzupełnić go w inny sposób. Krem na menopauzę z kwasem hialuronowym nawilża, poprawia elastyczność skóry oraz jej jędrność,
  • kwasy omega 3-6-9 – uzupełniają barierę lipidową między przestrzenią komórkową, a także minimalizują podrażnienia. Szukaj tego składnika, kiedy twoja twarz jest zaczerwieniona, ponieważ kwasy omega mogą wyrównać koloryt skóry,
  • niacynamid, czyli pochodna witaminy B3 lub witamina PP – odpowiada za wiele procesów zachodzących w skórze, ale w kontekście menopauzy najważniejsze są jej właściwości nawilżające i przeciwzapalne. Co więcej, podobnie do kwasów omega, z pomocą niacynamidu można zminimalizować zaczerwienienie na twarzy,
  • fitoestrogeny, czyli roślinne estrogeny – to związki pochodzenia roślinnego, które wykazują bardzo podobne działanie do ludzkich estrogenów. Liczne badania potwierdzają, że z powodzeniem można je wykorzystywać w uzupełnianiu niedoborów w okresie klimakterium, aby minimalizować dokuczliwe objawy menopauzy. Dlatego sprawdzają się także w kremach, nawilżając skórę, wyrównując jej koloryt, a także poprawiając elastyczność.

Kremy nawilżające stosuj zarówno na dzień, jak i na noc, ale pamiętaj, aby nie przesadzić z ich ilością, zwłaszcza jeżeli stwierdzono u ciebie trądzik różowaty – wtedy, zamiast pomóc, będą obciążać cerę. Używaj ich zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ niektóre kosmetyki mogą zawierać np. retinol, który pod wpływem światła słonecznego wywołuje na skórze przebarwienia i traci swoje właściwości.

Czy wiesz cokolwiek na temat menopauzy?

Tak, wiem dużo.
Raczej niewiele.
Zobacz wyniki ankiety

Kremy na menopauzę z retinolem – hit czy kit?

Retinol to kolejny składnik kremów na menopauzę, na który warto zwrócić uwagę. To zdecydowanie hit, ponieważ dzięki niemu komórki skóry sprawiają wrażenie młodszych, niż są w rzeczywistości – mogą się szybciej regenerować. Pamiętaj jednak, że retinol nie jest odpowiedni do każdego typu cery, a na początku może wywoływać silne podrażnienia, a także działać wysuszająco, dlatego nie należy go stosować codziennie, tylko np. 2-3 razy w tygodniu.

Retinol jest pochodną witaminy A. Na czym opiera się jego działanie? Ten składnik stymuluje komórki skóry właściwej (a konkretnie fibroblasty) do produkcji zwiększonych ilości kolagenu oraz elastyny, których stężenie w okresie menopauzy znacząco spada z powodu przemian hormonalnych. Dzięki temu wykazuje konkretne działania, a więc:

  • odmładza wygląd skóry poprzez działanie złuszczające,
  • wzmacnia strukturę skóry, ujędrnia ją,
  • spłyca zmarszczki, chociaż nie niweluje ich całkowicie,
  • wzmacnia barierę ochronną naskórka, dzięki czemu zapobiega utracie wody.

Przed zastosowaniem kremu z retinolem (a jeżeli masz wrażliwą skórę, to przed użyciem każdego nowego kosmetyku) – nałóż na skórę twarzy niewielką ilość kremu i odczekaj 24 godziny, a następnie sprawdź, czy w tym miejscu nie pojawił się odczyn alergiczny. Również swędzenie czy dyskomfort stanowią przeciwwskazanie do jego używania.

Peptydy kolagenowe w kremach na menopauzę

Podobnie jak retinol, peptydy w kremie na menopauzę mogą mieć bardzo szerokie działanie, ale ich funkcje zależą tak naprawdę od rodzaju. Jaka jest różnica? Te składniki wykorzystywane są zarówno w kremach na dzień, jak i na noc, a także nie wywołują podrażnień i są stosunkowo bezpieczne nawet w przypadku wrażliwej cery. Peptydy mogą pomóc ci w:

  • nawilżeniu skóry,
  • wygładzeniu płytkich i głębokich zmarszczek,
  • zwalczaniu przebarwień, zaczerwienienia,
  • uzyskaniu efektu młodej skóry.

Peptydy wykorzystywane w kosmetykach mogą być pochodzenia roślinnego (naturalnego) lub syntetycznego, a ich zadaniem jest symulowanie związków naturalnie produkowanych przez organizm kobiety. I znowu – tak jak retinol, peptydy przede wszystkim stymulują produkcję kolagenu i elastyny w skórze właściwej.

Kobieta przegląda się w lustrze

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kupując krem na menopauzę?

Wybierając kosmetyki do skóry dojrzałej, nie zapominaj również o ochronie przed promieniowaniem UV. Krem powinien zawierać odpowiedni filtr. Po co? Twoja dojrzała cera jest po prostu bardziej narażona na szkodliwe działanie słońca. Ważne będą także antyoksydanty (to głównie witamina C, zawierają je także fitoestrogeny), ponieważ zmniejszają stres oksydacyjny, a zatem minimalizują ryzyko powstawania zmian nowotworowych. Poza tym możesz zapoznać się z doświadczeniami innych kobiet, które spisaliśmy w postaci Krótkiej Instrukcji. O Menopauzie.

 

Bibliografia:

  1. Addor F., Beuond photoaging: additional factors involved in the proces of skin aging, Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology 2018, 11: 437-443.
  2. Draelos Z. D., Diaz I., Namkoong J., Wu J., Boyd T., Efficacy Evaluation of a Topical Hyaluronic Acid Serum in Facial Photoaging, Dermatology and Therapy 2021, vol. 11, pp. 1385-1394.
  3. https://www.everydayhealth.com/smart-skin/tips-for-caring-for-your-skin-as-you-approach-menopause/ [dostęp 20.12.2023].
  4. Lephart E. D., Naftolin F., Menopause and the Skin: Old Favorites and New Innovations in Cosmeceuticals for Estrogen-Deficient Skin, Dermatology and Therapy 2021, 11(1): 53-69.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?