Przejdź do treści

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery dojrzałej w domu i u kosmetyczki?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery dojrzałej w domu i gabinecie kosmetycznym? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Cera dojrzała wymaga specjalistycznej pielęgnacji, dzięki odpowiednim kosmetykom, rutynie pielęgnacyjnej oraz ewentualnym zabiegom w gabinecie kosmetycznym. Jak powinna wyglądać domowa pielęgnacja cery dojrzałej? Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki przeznaczone dla cery 40+? Jak można naturalnie uzupełnić pielęgnację cery dojrzałej? 

Jaka jest cera dojrzała i czym się charakteryzuje?  

Cera dojrzała to taka, która wykazuje objawy starzenia się. Jej charakterystyczne cechy to: 

  • suchość; 
  • utrwalone głębokie zmarszczki; 
  • drobne zmarszczki szczególnie wokół ust i oczu; 
  • przebarwienia i plamy starcze; 
  • utracony owal twarzy; 
  • utrata elastyczności; 
  • niezdrowy, szary odcień. 
Zaczerwienienie skóry na twarzy w okresie menopauzy

Pielęgnacja cery dojrzałej w domu – jak o nią zadbać?  

Prawidłowa pielęgnacja cery dojrzałej powinna opierać się na kilku zasadach, które warto wdrożyć do codziennej, domowej rutyny. Poniżej znajdziesz kilka „przykazań”, którymi warto kierować się, pielęgnując dany rodzaj cery. 

Dbaj o optymalne nawilżenie 

Cera dojrzała, podobnie jak inne typy skóry, wymaga odpowiedniego nawilżenia. Z wiekiem skóra traci naturalną warstwę hydrolipidową, co prowadzi do utraty wody. Aby temu zapobiec, warto sięgnąć po kosmetyki nawilżające, które zawierają kwas hialuronowy lub ceramidy. 

Chroń przed promieniowaniem UV  

Największym wrogiem skóry, odpowiedzialnym za jej starzenie się i rozwój tzw. wolnych rodników, jest promieniowanie UV. Przenika ono zarówno przez chmury, jak i szybę. Dlatego, aby się przed nim uchronić, należy codziennie, niezależnie od pogody, stosować kremy z filtrem UV. Nie musi to być taki sam krem, który używasz przed wyjściem na plażę. Większość kremów o właściwościach pielęgnacyjnych, w tym nawilżających, jest wzbogacona o filtr SPF 30 lub SPF 50. 

Oczyszczaj cerę 

Jednym z etapów pielęgnacji jest oczyszczanie. W przypadku cery dojrzałej warto używać kosmetyków oczyszczających, które są przeznaczone do tego rodzaju skóry. Na uwagę zasługują m.in. płyny micelarne (zalecane szczególnie przy cerze dojrzałej, mieszanej lub tłustej) i mleczka. Dane kosmetyki zawierają składniki nawilżające i kojące 

Pomóż zwiększyć produkcję kolagenu 

Cera dojrzała, zwłaszcza ta wymagająca, potrzebuje kosmetyków zawierających peptydy, które stymulują produkcję kolagenu w skórze. Składniki te można znaleźć w kremach dedykowanych dojrzałej skórze na noc. 

Aby pobudzić skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych, warto raz w tygodniu wykonać peeling. W przypadku cery wrażliwej zaleca się stosowanie peelingu enzymatycznego, a w pozostałych przypadkach można użyć peelingu mechanicznego. 

Składniki aktywne dla cery dojrzałej 

Aby rozpocząć świadomą pielęgnację dojrzałej cery, warto zapoznać się z działaniem poszczególnych składników, które rzeczywiście mają korzystny wpływ na ten typ skóry. Jakich substancji warto szukać w kosmetykach? 

Witamina A 

Witamina A to jeden z najważniejszych składników w preparatach do cery dojrzałej. Występuje w postaci retinolu, retinylu czy estrow retinylu. Witamina A wykazuje następujące właściwości: 

  • normalizuje rogowacenie naskórka; 
  • stymuluje wytwarzanie włókien kolagenowych; 
  • hamuje działanie enzymów niszczących kolagen i elastynę. 

Stosując witaminę A, należy jednak pamiętać o jej fotouczulających właściwościach. Oprócz codziennej ochrony przed promieniowaniem UV, w przypadku dłuższej ekspozycji na słońce zaleca się zwiększenie ochrony przeciwsłonecznej poprzez stosowanie kremów o SPF 50 lub nawet 100. 

Peptydy 

Peptydy biomimetyczne często znajdują się w kremach przeciwzmarszczkowych dla dojrzałej cery. Są to składniki syntetyczne, które imitują naturalne związki występujące w organizmie. Ich głównym celem jest pobudzanie komórek do produkcji kolagenu. Peptydy o działaniu rozkurczającym, takie jak syn-akę czy argirelina, działają podobnie jak toksyna botulinowa, blokując przepływ impulsów odpowiedzialnych za skurcz mięśni. W ten sposób zapobiegają powstawaniu zmarszczek mimicznych. 

Antyoksydanty 

Cennym składnikiem kosmetyków są również antyoksydanty, które mają działanie ochronne i spowalniają starzenie skóry. Zaliczamy do nich:  

  • witaminę C, E, B5, B3; 
  • kwas liponowy; 
  • polifenole. 

Pielęgnacja cery dojrzałej w gabinecie kosmetycznym  

W ofercie gabinetów medycyny estetycznej znajduje się kilka rodzajów zabiegów przeznaczonych do cery dojrzałej. Czym się charakteryzują?  

Wstrzykiwanie wypełniaczy 

Wstrzykiwane bezpośrednio w skórę wypełniacze mają zdolność nie tylko do wypełniania zmarszczek i podkreślania ust. Substancje takie jak kwas hialuronowy, kwas L–polimlekowy i hydroksyapatyt wapnia wywołują kontrolowany stan zapalny w skórze, co stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu. 

Peelingi chemiczne 

W gabinetach medycyny estetycznej stosuje się peelingi chemiczne z wykorzystaniem kwasów o wysokim stężeniu, takich jak kwas migdałowy, kwas pirogronowy i kwas trójchlorooctowy. Prawidłowo wykonane peelingi pozwalają zniwelować drobne zmarszczki i wyrównać koloryt skóry. 

Nici liftingujące 

Aplikacja nici liftingujących to niechirurgiczny sposób na wymodelowanie twarzy. Nici PDO wygładzają zmarszczki i pośrednio wpływają na ujędrnienie skóry.   

Kobieta przegląda się w lustrze

Naturalna pielęgnacja cery dojrzałej  

Pielęgnację cery dojrzałej warto wspomóc odpowiednią dietą. W przypadku tego rodzaju cery najlepsza będzie dieta bogata w antyoksydanty, czyli substancje t.j: 

  • witamina E (oleje roślinne, orzechy); 
  • witamina C (cytrusy, natka pietruszki); 
  • flawonoidy (gorzka czekolada, kakao, czerwone wino); 
  • kwas alfa-liponowy (brokuły, brukselki, szpinak); 
  • beta-karoten (marchewka, brzoskwinie, morele, papryka). 

Oprócz odpowiedniej diety, o stan cery można zadbać poprzez suplementację składnikami mineralnymi, takimi jak wapń, żelazo, cynk i selen.

KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie

KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie, powstała, żeby wspierać wszystkie kobiety, które przechodzą menopauzę, i te, które czują, że aktualnie doświadczane przez nie objawy mogą być z nią związane. Powstała także z myślą o osobach, które po prostu chcą się lepiej przygotować do tego etapu: czy dla siebie samych, czy po to, by wiedzieć, jak wspierać bliskie sobie kobiety.

Instrukcja jest po to, aby życzliwie, z troską i w sposób rzeczowy przedstawić Ci zagadnienia związane z menopauzą. Myślimy o niej jak o przyjaciółce, która już przeszła drogę, którą masz przed sobą. Dzieli się z Tobą wiedzą, doświadczeniem, podpowiada możliwości działania tak, żebyś mogła nawigować przez ten etap jak najlepiej dla siebie.

Instrukcję stworzyłyśmy wspólnie z ekspertkami wielu dziedzin, które w sposób jasny, ciekawy i merytoryczny wyjaśniły wiele aspektów menopauzy, a także wspólnie z kobietami, które podzieliły się doświadczeniem tego okresu.

Krótka Instrukcja. O Menopauzie jest darmowa. Możesz przeczytać ją na stronie krotkainstrukcja.pl lub pobrać ją w formie PDF-a.

 

Bibliografia: 

  1. Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, Kosmetologia Estetyczna 2015, 4(6): 541-5.
  2. Leśniewska A., Kordus K., Wykorzystanie peelingów kwasowych będących kosmeceutykami do pielęgnacji różnych rodzajów cer, Innowacyjność i tradycja w kosmetologii, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej, Poznań 2019.
  3. Ratz-Łyko A., Składniki aktywne pochodzenia biotechnologicznego w kosmetykach anti-age, Cosmetology Today 1/2012.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: