Przejdź do treści

Nadtlenek benzoilu – działanie i środki ostrożności

Tekst o działaniu i ostrożności przy nadtlenku benzoilu. Na zdjęciu: Kobieta z rudymi kręconymi włosami trzymająca długopis i książkę - HelloZdrowie
Nadtlenek benzoilu – działanie i środki ostrożności Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nadtlenek benzoilu to składnik preparatów stosowanych w leczeniu trądziku. Wykazuje m.in. działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, złuszczające i przeciwłojotokowe. Na rynku znajduje się wiele preparatów z tym składnikiem, jednak zanim po niego sięgniesz, dowiedz się więcej o ich składzie i działaniu. 

Nadtlenek benzoilu – co to za substancja?

Nadtlenek benzoilu (benzoyl peroxide, benzoylis peroxidum) to organiczny związek chemiczny z grupy nadtlenków organicznych. Stosowany jest jako lek (do użytku zewnętrznego) na trądzik. Wykazuje bardzo wysoką skuteczność – efekty działania widocznie są szybko po nałożeniu preparatu i utrzymują się przez ok. 48 godzin.

Jakie jest działanie nadtlenku benzoilu?

Nadtlenek benzoilu wykazuje działanie, które umożliwia skuteczne leczenie zmian trądzikowych. Ma następujące właściwości:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwbakteryjne,
  • keratolityczne (złuszczające),
  • przeciwłojotokowe,
  • wysuszające,
  • znieczulające,
  • przeciwświądowe.

Ponadto nadtlenek benzoilu przyspiesza gojenie ran i wzmacnia syntezę kolagenu. Nadtlenek benzoilu stosowany na trądzik przynosi największe efekty w zwalczaniu bakterii propionibacterium acnes. Zmniejsza wydzielanie łoju i wolnych kwasów tłuszczowych.

Nabiał a trądzik. Czego nie jeść przy trądziku różowatym?

Preparaty z nadtlenkiem benzoilu

Na polskim rynku preparaty zawierające nadtlenek benzoilu występują przede wszystkim w postaci żelu stosowanego miejscowo na skórę. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Akneroxid 5 (stężenie nadtlenku benzoilu – 5 proc.),
  • Akneroxid 10 (stężenia nadtlenku benzoilu – 10 proc.),
  • Benzacne (stężenie nadtlenku benzoilu – 10 proc.).

Nadtlenek benzoilu występuje też w kremach i maściach. Wszystkie preparaty na trądzik z nadtlenkiem benzoilu to leki, dlatego dostępne są wyłącznie w aptece. Jednak nie wszystkie wydawane są na receptę. O to, jaki preparat z nadtlenkiem benzoilu dostaniemy bez recepty, najlepiej spytać w aptece.

Ciekawostką dla miłośników zwierząt jest fakt, że nadtlenek benzoilu stosuje się także w pielęgnacji sierści zwierząt domowych. Szampon z nadtlenkiem benzoilu dla psów i kotów przeznaczony jest dla zwierząt mających problemy z przetłuszczającą się sierścią, zapaleniem mieszków włosów i nużycą.

Preparaty z nadtlenkiem benzoilu należy stosować raz dziennie, najlepiej 30 minut po oczyszczeniu skóry (w celu uniknięcia podrażnienia). W przypadku braku znaczącej poprawy lekarz może zalecić stosowanie preparat dwa razy na dobę.

dziewczyna, różowe włosy, pozbyła się trądziku

Nadtlenek benzoilu – środki ostrożności

Bezpieczeństwo stosowania

Zgodnie z kartą charakterystyki nadtlenek benzoilu to związek chemiczny o wzorze C14-H10-O4 wykazujący działanie szkodliwe w przypadku połknięcia substancji, drażniące drogi oddechowe i mogące wywołać poważne uszkodzeniu wzroku. Dlatego przy stosowaniu preparatów z nadtlenkiem benzoilu trzeba zachować szczególną ostrożność – uważać, by kosmetyk nie dostał się do oczu ani na odzież (może odbarwiać ubrania). Aby uniknąć wystąpienia reakcji alergicznej należy rozpocząć terapię nadtlenkiem benzoilu od preparatów o najniższym stężeniu tej substancji w preparacie (2.5 proc.) do preparatów o wyższym stężeniu.

Kiedy nie można stosować preparatów z nadtlenkiem benzoilu?

Stosując nadtlenek benzoilu należy pamiętać, że jest to bardzo silny lek, który przy wchłania się w około 45%. Leków z nadtlenkiem benzoilu nie powinno się stosować w ciąży i podczas karmienia piersią. W szczególnych przypadkach, kiedy korzyści ze stosowania leku mogą przewyższać ewentualne negatywne skutki dla płodu, lekarz może zalecić stosowanie leków. Są to leki z kategorii C.

Leków z nadtlenkiem benzoilu nie można stosować u osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry, na skórę uszkodzoną czy bardzo suchą. Preparaty te nie mogą być stosowane jednocześnie z pochodnymi witaminy A (retinoidami).

Skutki uboczne

Nadtlenek benzoilu może wywołać nadwrażliwość skóry w miejscu stosowania preparatu. Nadwrażliwość objawia się nadmiernym wysuszeniem skóry, łuszczeniem, zaczerwienieniem, napięciem. Jeżeli po tygodniu stosowania nie ustępuje pieczenie skóry, należy skontaktować się z lekarzem

Nadtlenek benzoilu czy kwas azelainowy?

Wyszukując informacje dla hasła „nadtlenek benzoilu”, znajdziemy też wyniki wyszukiwania dla kwasu azelainowego. To substancja, która ma podobne działanie jak nadtlenek benzoilu, ale jest lepiej tolerowana. Kwasem azelainowy zawarty jest m.in. w kremie Skinoren.

 

Źródła:

  1. Langner A., Stąpór W.(red.), Współczesne leczenie wybranych chorób skóry, Ośrodek Informacji Naukowej „Polfa”, Warszawa 1998.
  2. Karta charakterystyki zgodnie z rozporządzeniem (We) nr 1907/2006, dostęp: https://www.dt-shop.com/fileadmin/media/sdb/29914_sdb_plk.pdf

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?