Przejdź do treści

Oczyszczanie energetyczne – na czym polega, opinie lekarzy

Tekst o metodach i opiniach na temat oczyszczania energetycznego. Na zdjęciu: Kobieta siedząca na krześle - HelloZdrowie
Oczyszczanie energetyczne - na czym polega, opinie lekarzy Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Oczyszczanie energetyczne to rytuał mający na celu pozbycie się nagromadzonej złej energii, która objawia się np. byciem zbyt krytycznym wobec siebie i innych osób, narzekaniem, niepokojem czy zmęczeniem. Jak chronić dom przed złą energią przy wykorzystaniu metod polecanych przez osoby zajmujące się alternatywnymi sposobami leczenia? Co lekarze i naukowcy sądzą o tych sposobach?

Oczyszczanie energetyczne – metody

Oczyszczanie energetyczne promowane jest jako sposób na oczyszczanie aury, poprawę zdrowia, relacji z innymi i – co za tym idzie – jakości życia. Jakie rytuały proponowane są przez naturoterapeutów i zwolenników medycyny wschodniej?

Oczyszczanie energetyczne przy użyciu kadzideł

Według tradycyjnych wierzeń, dym rozchodzący się po podpaleniu i szybkim zgaszeniu kadzidła ma moc oczyszczania domu (lub innych wybranych obiektów) z negatywnych emocji i wprowadzania atmosfery spokoju. Popularny wybór stanowi okadzanie przestrzeni białą szałwią lub palo santo. Wiele osób pali kadzidełka ze względu na ich właściwości odprężające i uspokajające.

Kąpiele w soli jako metoda oczyszczania energetycznego

W wielu kulturach sól uznawana jest za ważny składnik oczyszczający. Z tego powodu gorącą kąpiel z dodatkiem kilku łyżek bogatej w minerały soli himalajskiej czy morskiej (przeprowadzaną w relaksującej atmosferze, najlepiej z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych) uważa się za jeden ze sposobów na pozbycie się złej energii. Sól, niezależnie od przypisywanych jej właściwości ezoterycznych, jest powszechnie polecana do relaksujących kąpieli. Sól, szczególnie kamienna, ma udokumentowane badaniami naukowymi właściwości detoksykacyjne i uśmierzające ból, szczególnie mięśni i stawów. Dodatkowo wykazuje korzystne właściwości kosmetyczne. Solna kąpiel łagodzi stany zapalne skóry, poprawia jej kondycję i zmniejsza niedoskonałości. Szczególnie korzystna jest w łuszczycy i trądziku.

Wizualizacja jako metoda na oczyszczenie aury

Istnieje wiele technik wizualizacji. W kontekście ochrony przed złą energią często zaleca się wyobrażenie sobie jasnego światła w okolicy serca. Następnie, wraz z każdym kolejnym głębokim wdechem, osoba praktykująca wizualizację rozszerza wyobrażenie światła, aż znajduje się ono poza ciałem, a potem rozprzestrzenia się na otoczenie. Dzięki temu tworzona jest „powłoka ochronna”, która ma nie przepuszczać złych emocji.

Oczyszczanie energetyczne przy wykorzystaniu medytacji

Poświęcenie choćby 5-10 minut dziennie na medytację może być wykorzystane jako metoda na oczyszczenie umysłu z toksycznych myśli, a przez to również „odpędzenie” złej energii. Medytacja stanowi jedną z technik, której pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne został uznany przez środowisko naukowe. Medytacja sprzyja uspokojeniu  myśli i równowadze. Uwolnienie umysłu od dręczących czy niepokojących myśli wymaga znajomości technik medytacyjnych i umiejętności odpowiedniego oddychania.

Pozbywanie się złej energii dzięki noszeniu kryształów 

Noszenie kryształów (lub umieszczenie ich w wybranych miejscach w domu) ma z założenia przyciągać pozytywną energię, nie pozostawiając miejsca na gromadzenie się nadmiaru złych emocji. Poszczególnym kryształom przypisane jest określone działanie, np. ametyst uznaje się za kamień relaksu, wyciszenia i spokoju.

Oczyszczanie energetyczne w medycynie i tradycjach wschodu

Idea oczyszczania energetycznego ma swoje korzenie w medycynie chińskiej. Tradycyjne metody terapii praktykowane na wschodzie opierały się na koncepcji tuneli (kanałów) w ciele, przez które przepływa energia. Zgodnie z tą teorią energia kumuluje się w siedmiu kluczowych punktach, nazywanych czakrami – i stamtąd jest emitowana. Blokada przepływu energii przez powiązane ze sobą czakry może prowadzić do gromadzenia się złych emocji, a także negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne.

Na podobnych założeniach bazuje reiki, metoda wywodząca się z Japonii. Zgodnie z tym konceptem możliwe jest świadome manipulowanie systemem energetycznym przez „mistrzów” wytrenowanych w pobudzaniu i odpowiednim kierowaniu energią. Celem zabiegów reiki jest m.in. usuwanie blokad energetycznych. Ma to niwelować dolegliwości i objawy chorobowe oraz pozytywnie wpływać na stan psychiczny.

Idea oczyszczania energetycznego stanowi również jedną z podstaw niektórych systemów jogi, np. kundalini.

Oczyszczanie energetyczne – co na to lekarze?

Możemy spotkać się z wieloma zwolennikami oczyszczania energetycznego, którzy stosują rytuały praktykowane w medycynie i tradycji wschodu. Wierzą oni, że pozwoliły one wypędzić z ich domu (oraz duszy) złą energię i poczuć się lepiej, a nawet znacząco poprawić stan zdrowia.

Za skutecznością oczyszczania energetycznego nie stoją jednak żadne dowody naukowe. Z tego powodu lekarze w krajach zachodnich (jako osoby opierające swoją praktykę przede wszystkim na badaniach pozwalających w sposób obiektywny i mierzalny stwierdzić, czy dana metoda działa) odrzucają te techniki, a ich wykorzystanie uznają za całkowicie nieuzasadnione. W środowisku naukowym popularna jest opinia, że skoro nie udowodniono, że oczyszczanie energetyczne działa, to jej proponowanie klientom, jest sposobem na zarobienie pieniędzy przez samozwańczych „guru”.

Fakt, że ludzie bywają usatysfakcjonowani efektami metod oczyszczania energetycznego najczęściej tłumaczony jest znanymi efektami psychologicznymi, analogicznymi do tych, które uzyskuje się w przypadku zastosowania placebo. Na ten moment brakuje nam jednak wystarczającej ilości wiarygodnych danych, a także alternatywnych modeli naukowych uznawanych przez medycynę zachodnią pozwalających przyjąć lub ostatecznie odrzucić ten sposób myślenia o możliwościach terapii.

Bibliografia:

  1. Baldwin A. L., Trent N. L., An Integrative Review of Scientific Evidence for Reconnective Healing, The Journal of Alternative and Complementary Medicine, 2017, 23(8): 590-598.
  2. McCaslin D. L., A review of efficacy claims in energy psychology, Psychotherapy: Theory, Research, Practice, Training, 2009, 46(2): 249-256.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?