Olej konopny – skarbnica cennych składników. Dzięki nim ma właściwości pielęgnacyjne, a nawet lecznicze
Olej konopny to prawdziwy hit kosmetyczny ostatnich lat. Stereotyp wiążący olej konopny z odurzeniem THC szczęśliwie odszedł do lamusa. Za to coraz więcej osób docenia dobrodziejstwa oleju konopnego, a także olejków CBD. Sprawdźmy, jakie właściwości ma olej konopny – na twarz, na włosy i nie tylko.
Olej konopny – właściwości
Olej konopny – co to takiego? Wielu osobom hasło „konopie” kojarzy się wyłącznie z THC, odurzaniem, z narkotykami. Niesłusznie. Olej konopny wytwarza się z konopi siewnych Cannabis sativa L., a nie z narkotycznych konopi indyjskich Cannabis indica Lam.
Włókna konopi siewnej wykorzystywane mogą być m.in. do produkcji tkanin, lin, papieru. W przeciwieństwie do indyjskiej „koleżanki”, uprawa konopi siewnych nie jest zakazana. To właśnie z nich pozyskuje się cenny olej konopny. To legalny produkt, który nie uzależnia i nie odurza.
Jak powstaje olej konopny? Wytłaczany jest na zimno. Najcenniejszy olej konopny powstaje w temperaturze do 40 stopni Celsjusza. Nie jest rafinowany. Ma żółto-zieloną barwę. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli międzynarodowy system ujednolicający nazewnictwo kosmetyków określa olej konopny jako „Cannabis sativa (Hemp) Seed Oil”.
W oleju konopnym znajduje się szereg cennych składników. Dzięki nim ma on doskonałe właściwości pielęgnacyjne, a nawet lecznicze. Co znajduje się w oleju konopnym?
- NNKT czyli nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy (z grupy kwasów omega-6) oraz kwas linolenowy (z grupy kwasów omega-3);
- idealny stosunek kwasów omega-6 do kwasów omega-3, czyli 3:1. Gwarantuje to właściwe metabolizowanie lipidów;
- kwas oleinowy,
- kwas palmitynowy,
- kwas γ-linolenowy (gamma-linolenowy),
- aminokwasy,
- witamina A,
- canabidol,
- witamina D,
- witamina E,
- fitosterole,
- fosfolipidy,
- karoteny,
- witamina K,
- proteiny,
- terpenol,
Olejek konopny jako naturalny produkt może ulegać szybkiej biodegradacji i tracić swoje właściwości. Jeśli kupisz większą ilość, dobrym pomysłem może być podzielenie na mniejsze porcje i przechowywanie nadmiaru w zamrażarce.
Olej konopny – opinie
Użytkownicy, którzy mimo „konopnych stereotypów” sięgają po olejki konopne, mają o nich jak najbardziej pozytywne zdanie:
„Doskonały środek dla puszczących się włosów”, „Dzięki olejkom konopnym moje włosy już nie są łamliwe”, „Idealny dla mojej dojrzałej cery, nie czuję po użyciu tłustości”, „Nawilża i redukuje objawy trądziku” – to tylko część opinii, które możemy znaleźć w internecie.
Olej konopny – cena
Olejek konopny, mimo tylu niewątpliwych zalet, nie jest drogim produktem. Nieduże buteleczki (100 ml) możemy kupić już za kilkanaście złotych. Koszt 250 ml olejku wynosi od kilkunastu do ok. 30 zł.
Na rynku, oprócz czystego olejku konopnego, dostępne są również gotowe kosmetyki z dodatkiem oleju z konopi, np. szampony i maski do włosów z olejkiem z konopi, kremy i serum do twarzy z olejem konopnym, balsamy i kremy do ciała, balsamy do ust, kremy do rąk itd.
Można nabyć również gotowe zestawy kosmetyków z konopi, dzięki którym możemy zadbać o siebie dosłownie od stóp aż po głowę. A to wszystko wdychając relaksujący aromat konopnej świeczki.
Olej konopny można nabyć zarówno w aptekach, jak i w drogeriach, a także w sklepach internetowych.
Pamiętajmy, że olej konopny to nie jest olejek CBD. Czym różni się olejek konopny od olejku CBD?
- Olej konopny to olej spożywczy tłoczony na zimno z nasion konopi siewnej i nie zawiera CBD.
- Natomiast olejki CBD pozyskuje się z głównie z kwiatów konopi. Te produkty mogą być droższe, a ich ceny zależą m.in. od marki i stężenia substancji aktywnych w produkcie.
Zapamiętajmy to rozróżnienie, aby kupić produkt, którego naprawdę potrzebujemy.
Olej konopny – zastosowanie
Olej konopny ma szeroki wachlarz zastosowań. Oto możliwe sposoby wykorzystania tego produktu:
- Olej konopny na twarz – olejek konopny doskonale sprawdza się jako środek do pielęgnacji delikatnej skóry twarzy. Zapewnia optymalne nawilżenie, ochronę i regenerację naskórka. Olejek konopny nałożony na twarz dba o płaszcz hydrolipidowy oraz wypełnia przestrzenie międzykomórkowe. Nakładanie olejku konopnego na twarz poprawia również koloryt cery.
- Obecne w olejku konopnym kwasy NNKT gwarantują poprawę kondycji skóry.
- Olejek konopny stosowany na skórę zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi: zimnem, wiatrem czy promieniowaniem słonecznym. Latem olejek konopny nakładany na skórę zabezpiecza przed skutkami ekspozycji na słońce.
- Olej konopny działa leczniczo na skórę z łuszczycą czy AZS. Olejek konopny nałożony na skórę łagodzi podrażnienia, objawy alergii czy egzemy. Dzięki łagodzącemu działaniu oleju konopnego kondycja skóry poprawia się nie tylko wizualnie, lecz również zmniejsza się dokuczliwe swędzenie.
- Olej konopny używany do twarzy i ciała niweluje podrażnienia, zmniejsza przebarwienia, odżywia skórę, redukując ryzyko powstawania zmarszczek. Skóra staje się bardziej elastyczna i lepiej nawilżona.
- Olej konopny wspiera w walce z trądzikiem. Dzięki olejkowi konopnemu zmniejsza się wydzielanie sebum, łagodnieją stany zapalne, a skóra staje się miękka i delikatna.
- Olejek konopny sprzyja również włosom. Stosowanie oleju konopnego na włosy i skórę głowy sprzyja wzrostowi włosów, które stają się lśniące, miłe w dotyku i łatwe w rozczesywaniu.
- Olej konopny stosowany doustnie zalecany jest w celu zmniejszenia ryzyka cukrzycy, zawału czy nadciśnienia. Wciąż trwają badania nad medycznymi i dietetycznymi atutami oleju konopnego. Wiadomo, że olejek konopny, chociaż nie wykazuje działania psychoaktywnego, może korzystnie wpływać na nastrój, redukować stres, poprawiać samopoczucie.
Jak stosować olej konopny?
Jeśli sięgamy po produkt z dodatkiem olejku z konopi, trzymajmy się załączonej instrukcji. Warto również sprawdzić, kto jest producentem danego kosmetyku. Obecna moda na produkty z konopi zwiększyła ich popularność i dostępność na rynku. Dlatego wybieraj sprawdzone i polecane środki pochodzące od certyfikowanych producentów i z pewnych źródeł.
Olej konopny – dawkowanie
Jak prawidłowo dawkować olej konopny?
– Oleje konopne i produkty z ich zawartością sprzedawane są w różnych wariantach. Dlatego należy wybrać odpowiednią dla siebie formę i dawkę, w zależności od tego, czy chcemy wspomóc konkretną terapię, czy używać olejku konopnego do celów profilaktycznych – podpowiada Maria Głuchowska.
Jak każdy naturalny preparat, olej konopny może działać w różny sposób u różnych osób.
Olej konopny dawkuje się w zależności od indywidualnych celów i potrzeb. Jeśli stosujemy go do jedzenia, uwzględniajmy ten produkt w dobowym bilansie tłuszczów. Pamiętajmy też, żeby podawać go wyłącznie na zimno.
W przypadku stosowania w celach pielęgnacyjnych, trzymajmy się zarówno instrukcji producentów, jak i potrzeb swojego organizmu.
– O ile chodzi o dawkę, to trudno znaleźć konkretną odpowiedź ze względu na zróżnicowane potrzeby. Aby lek czy suplement działał, należy go stosować zgodnie z przeznaczeniem, regularnie i w określonym czasie. Podobnie jest z olejami konopnymi, które mają wspomagać organizm i tylko długotrwałe i regularne stosowanie może przynieść zauważalny efekt -mówi terapeutka manualna Maria Głuchowska.
– Przedawkowanie oleju grozi biegunką oraz skurczami brzucha. Przed rozpoczęciem kuracji olejem konopnym z lekarzem powinny skonsultować się osoby zmagające się ze zmniejszoną krzepliwością krwi, z chorobą wieńcową oraz kobiety w ciąży – ostrzega specjalistka.
Olejek konopny dla dzieci
Czy olej konopny można stosować u dzieci? Ten środek, zarówno w czystej postaci, jak i jako składnik kosmetyków, może być stosowany nawet u dzieci i niemowląt. Olej konopny na skórze dziecka nie pozostawia tłustej warstwy. Zaletą oleju konopnego jest to, że dobrze się wchłania, skutecznie nawilża. Olejek konopny sprawdza się więc w roli emolientu. Można go rekomendować także dla dzieci z problemami skórnymi, np. AZS.
Zachowaj ostrożność – jak w przypadku każdego preparatu – przed pierwszym użyciem. W rzadkich przypadkach może dochodzić do reakcji na tle alergicznym.
Olej RSO – co to
Czym innym niż olej konopny jest olej RSO. Skrót RSO można rozszyfrować jako Rick Simpson Oil. To tzw. „łzy feniksa” czyli olej z marihuany. Uważa się, że może mieć zastosowanie w medycynie m.in. w leczeniu nowotworów, uśmierzaniu bólu, zmniejszenia częstotliwości ataków padaczki, również lekoopornej, a także w stanach lękowych czy bezsenności. Badania na ten temat wciąż trwają.
W Polsce wciąż w świetle prawa olej RSO to środek nielegalny.
Polecamy
się ten artykuł?