Przejdź do treści

Opuchnięte stopy latem. Czy ciebie również to dotyczy? Podolog wyjaśnia, co może ci dolegać

stopy kobiety
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Znów czujesz się opuchnięta? Chcesz założyć nowe buty i nagle okazuje się, że rozmiar nie pasuje? A przecież w sklepie były dobre… Niestety, my kobiety, mamy tendencję do gromadzenia wody w ciele. Jak przekonuje podolożka, Adriana Banasik, nie jest to wina jedynie diety. Sprawdź, co może ci dolegać. 

Obrzęk jest wynikiem gromadzenia się płynów w ciele. Jest to naturalny mechanizm chłodzenia się ciała. Najczęściej obejmuje stopy, nogi, ręce i kostki. Kiedy jest zbyt gorąco, żyły rozszerzają się i pozwalają na nagromadzenie się wody w ciele. Lato i wysoka temperatura temu sprzyja, ponieważ nasze ciała chcą zachować chłód. Dlatego tak trudno czasem jest nam włożyć stopę w ulubione sandałki…

Poszerzanie się naczyń krwionośnych w ciepłą pogodę jest całkowicie naturalne. Ciało stara się zachować chłód, przez co żyły pompują krew z powrotem do serca. Dochodzi do problemów z grawitacją, która spycha płyn do kostek i stóp, powodując nagromadzenie się wody. W ten sposób dochodzi do obrzęku i dyskomfortu.

tłumaczy podolożka, Adriana Banasik

Dlaczego latem puchniemy?

Jak już wiemy, obrzęk jest nagromadzeniem się płynu w ciele. Objawy różnią się w zależności od rodzaju obrzęku i jego lokalizacji. Ogólnie rzecz biorąc, skóra powyżej spuchniętego obszaru będzie rozciągnięta i podatniejsza na opuchliznę.

- Długotrwałe stanie lub siedzenie, zwłaszcza w czasie upałów, może powodować gromadzenie się nadmiaru płynu w stopach, kostkach i nogach.
- Małe zastawki wewnątrz żył nóg mogą się osłabić, powodując częsty problem zwany niewydolnością żylną. Ten problem utrudnia żyłom pompowanie krwi z powrotem do serca i prowadzi do żylaków i gromadzenia się płynu. 
- Zwiększony obrzęk stóp w miejscach letnich może wynikać z rozszerzania się żył. Sprzyja temu wyższa temperatura i aktywność fizyczna.
- Długoterminowe choroby płuc, w tym rozedma płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli, zwiększają ciśnienie w naczyniach krwionośnych, które prowadzą z serca do płuc. To ciśnienie w sercu. Wyższe ciśnienie powoduje obrzęk nóg i stóp.
- Zastoinowa niewydolność serca, stan, w którym serce nie może już wydajnie pompować, powoduje gromadzenie się płynu w płucach i innych częściach ciała. 

wyjaśnia podolożka
Stopy kobiety na plaży

Obrzęk widoczny jest najczęściej w stopach i kostkach. Jak się okazuje, w pewnych etapach życia, kobieta jest bardziej podatna na opuchliznę. Jest to ciąża.

Ciąża może powodować obrzęk nóg, ponieważ macica wywiera nacisk na żyłę główną. Zatrzymanie płynów w czasie ciąży może być również spowodowane poważniejszym stanem zwanym stanem przedrzucawkowym. Dodatkowo, niski poziom białka we krwi spowodowany niedożywieniem, chorobami nerek i wątroby może powodować obrzęk. Białka pomagają utrzymać sól i wodę w naczyniach krwionośnych, więc płyn nie wycieka do tkanek. Jeśli białko krwi, zwane albuminą, staje się zbyt niskie, płyn zostaje zatrzymany i pojawia się obrzęk, zwłaszcza w stopach, kostkach i nogach.

dodała Adriana Banasik

Chcesz pozbyć się problemu opuchniętych stóp?

Leczenie opuchniętych stóp koncentruje się głównie na korygowaniu przyczyny gromadzenia się płynu. Zwykle pomaga zmiana diety – zastosowanie jak najmniejszej ilości soli. Należy również unikać picia zbyt dużej ilości napojów gazowanych i alkoholu. Jeśli natomiast masz obrzęk nóg spowodowany niewydolnością żylną, okresowo podnoś nogi – możesz oprzeć je o ścianę. Jednakże, aby trwale zniwelować ten problem, potrzebna jest konsultacja lekarska.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?