Paznokcie hybrydowe – czy są bezpieczne? Jak je zrobić?
Paznokcie hybrydowe to trend ostatnich lat. Kobiety doceniły tę formę ozdabiania paznokci głównie ze względu na wygodę. Hybryda zapewnia piękny, błyszczący i naturalnie wyglądający manicure nawet do trzech tygodni, dlatego pod względem trwałości zdecydowanie wygrywa z wersją tradycyjną. Jeśli korzystasz z tej metody systematycznie, z pewnością zainteresuje cię kwestia bezpieczeństwa hybrydy. Podpowiemy również, jak zrobić hybrydę krok po kroku oraz jak zdjąć hybrydę z paznokci.
Paznokcie hybrydowe – na czym polega manicure hybrydowy?
Manicure hybrydowy, potocznie zwany hybrydą, to bardzo popularna forma malowania paznokci. Profesjonalnie wykonany manicure hybrydowy jest estetyczny, a dłonie prezentują się elegancko. Najmodniejsze wzory paznokci hybrydowych bez trudu znajdziesz w aktualnych magazynach poświęconych urodzie, z których możesz czerpać inspiracje. Mnogość wzorów, kolorów oraz trików sprawiają, że paznokcie hybrydowe to niesłabnący trend od kilku sezonów.
Hybryda łączy w sobie właściwości żelu utwardzanego w świetle UV oraz tradycyjnego lakieru do paznokci i jest znacznie zdrowszą alternatywą dla wersji żelowej lub akrylowej. Hybryda wykonywana jest na naturalnej płytce paznokcia, a prawidłowo położona trzyma się nawet trzy tygodnie.
Choć manicure hybrydowy trwa w nienagannym stanie przez kilka tygodni, to doświadczone manicurzystki zalecają noszenie hybrydy nie dłużej, niż dwa tygodnie. Sugerowane jest również, by co jakiś czas robić przerwę, podczas której należy zadbać o kondycję paznokci oraz skórek.
Jak zrobić paznokcie hybrydowe?
Paznokcie hybrydowe możesz zrobić w profesjonalnym gabinecie, jednak coraz więcej kobiet decyduje się na samodzielne wykonanie zdobienia.
Podstawowy zestaw do paznokci hybrydowych to koszt rzędu 200-300 złotych i zawiera:
- lampę do utwardzania,
- pilnik i blok polerski,
- odtłuszczacz, primer, bazę,
- wybrany kolor lakieru hybrydowego,
- hybrydę nawierzchniową,
- oliwkę do skórek.
Jak zrobić hybrydę krok po kroku?
- Pierwszym krokiem jest precyzyjne opiłowanie paznokci oraz odsunięcie lub ostrożne wycięcie skórek.
- Przy użyciu bloku polerskiego matowimy płytkę paznokcia, a następnie przecieramy ją wacikiem z odtłuszczaczem.
- Nakładamy na paznokcie cienką warstwę bazy i utwardzamy ją w lampie UV.
- Kolejny krok to nałożenie wybranego koloru lakieru oraz utwardzenie go w lampie.
- Ostatnia warstwa to lakier nawierzchniowy, zwany topem, który podobnie jak poprzednie warstwy należy utwardzić w lampie UV. Zadaniem lakieru nawierzchniowego jest utrwalenie hybrydy oraz nadanie jej kuszącego i estetycznego połysku.
- Ostatni krok manicure hybrydowego to ponowne przetarcie paznokci odtłuszczaczem oraz aplikacja oliwki, którą wystarczy delikatnie wmasować w paznokcie oraz skórki.
Jak zdjąć hybrydę?
Zmywanie manicure hybrydowego to jedna z trudniejszych czynności. Zdejmowanie hybrydy, zwłaszcza dla osoby początkującej, może się wydawać zabiegiem bardzo czasochłonnym, jednak warto robić to uważnie i dokładnie, by nie narazić płytki na uszkodzenia.
Ważne! Lakieru hybrydowego nie usuwamy tradycyjnym zmywaczem do paznokci. Do zdejmowania hybrydy trzeba zastosować aceton. Można również posłużyć się specjalnym narzędziem – frezarką.
Jak usunąć hybrydę? Aby zdjąć hybrydę należy delikatnie spiłować wierzchnią warstwę manicure. Następnie namoczone acetonem waciki przykładamy do paznokci i każdy owijamy folią aluminiową. Po 15-20 minutach zdejmujemy folię, a lakier usuwamy za pomocą patyczka. Prawidłowo wykonany zabieg sprawi, że lakier będzie z łatwością odchodził od płytki paznokcia.
Czy manicure hybrydowy jest bezpieczny dla paznokci?
Opinie profesjonalistek, które na co dzień zajmują się wykonywaniem manicure hybrydowego, są jednoznaczne – hybryda jest całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że została wykonana poprawnie, a płytka paznokcia przed wykonaniem hybrydy była w dobrym stanie. Skąd więc tyle mitów na temat szkodliwości hybrydy?
Jednym z głównych argumentów przeciwników hybrydy jest szkodliwość lampy UV, którą utwardzane są kolejne warstwy oraz szkodliwość acetonu do zdejmowania hybrydy.
Jeśli chodzi o lampy, dostępne są dwie wersje – lampa wyposażona w świetlówki oraz diody LED. Bez względu na to, którą lampę wybierzesz, obydwie emitują światło UVA znane ze swej szkodliwości i prawdopodobieństwa pojawienia się zmian nowotworowych. Jednak liczne badania przeprowadzone przez naukowców z Rapid Precision Testing Laboratories w USA dowodzą, iż dawka promieniowania jest tak krótkotrwała, że nie wpływa negatywnie na skórę i nie jest niebezpieczna.
Pozostaje więc kwestia szkodliwości acetonu, który jest silnym rozpuszczalnikiem, a często wdychany może zaszkodzić zdrowiu, powodować ból głowy, a także podrażniać śluzówki. Co więcej, aceton zauważalnie wysusza zarówno płytkę paznokcia, jak i skórki. Z tego właśnie powodu zaleca się przerwy pomiędzy kolejnymi zabiegami.
Jak zadbać o paznokcie po hybrydzie?
Po zdjęciu hybrydy należy przeprowadzić odżywczą kurację, która wzmocni paznokcie. Preparat naprawczy bez trudu kupimy w aptece lub drogerii. Do wcierania może również posłużyć oliwa z oliwek lub olejek rycynowy. Najważniejsze, by robić to systematycznie każdego dnia.
Lakiery hybrydowe stały się jedną z najbardziej popularnych form manicure. Odpowiednie przygotowanie paznokci przed nałożeniem stylizacji oraz odpowiednia pielęgnacja po zdjęciu hybrydy sprawiają, że cały zabieg będzie całkowicie bezpieczny.
Źródła:
- E. Woś-Wasilewska, M. Sokołowska-Wojdyło, M. Sobjanek, „Dermatologia dla stylistów paznokci”, wyd. Nails&Style House.
- E. Sobolewska, R. Godlewska, J. A. Michalski, Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
Co wywołuje łojotok? Jak radzić sobie z tym problemem?
się ten artykuł?