Przejdź do treści

Paznokcie hybrydowe – czy są bezpieczne? Jak je zrobić?

Tekst o bezpieczeństwie i procedurze paznokci hybrydowych. Na zdjęciu: Ręka trzymająca sweter - HelloZdrowie
Paznokcie hybrydowe – czy są bezpieczne? Jak je zrobić? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Paznokcie hybrydowe to trend ostatnich lat. Kobiety doceniły tę formę ozdabiania paznokci głównie ze względu na wygodę. Hybryda zapewnia piękny, błyszczący i naturalnie wyglądający manicure nawet do trzech tygodni, dlatego pod względem trwałości zdecydowanie wygrywa z wersją tradycyjną. Jeśli korzystasz z tej metody systematycznie, z pewnością zainteresuje cię kwestia bezpieczeństwa hybrydy. Podpowiemy również, jak zrobić hybrydę krok po kroku oraz jak zdjąć hybrydę z paznokci. 

Paznokcie hybrydowe – na czym polega manicure hybrydowy?

Manicure hybrydowy, potocznie zwany hybrydą, to bardzo popularna forma malowania paznokci. Profesjonalnie wykonany manicure hybrydowy jest estetyczny, a dłonie prezentują się elegancko. Najmodniejsze wzory paznokci hybrydowych bez trudu znajdziesz w aktualnych magazynach poświęconych urodzie, z których możesz czerpać inspiracje. Mnogość wzorów, kolorów oraz trików sprawiają, że paznokcie hybrydowe to niesłabnący trend od kilku sezonów.

Hybryda łączy w sobie właściwości żelu utwardzanego w świetle UV oraz tradycyjnego lakieru do paznokci i jest znacznie zdrowszą alternatywą dla wersji żelowej lub akrylowej. Hybryda wykonywana jest na naturalnej płytce paznokcia, a prawidłowo położona trzyma się nawet trzy tygodnie.

Choć manicure hybrydowy trwa w nienagannym stanie przez kilka tygodni, to doświadczone manicurzystki zalecają noszenie hybrydy nie dłużej, niż dwa tygodnie. Sugerowane jest również, by co jakiś czas robić przerwę, podczas której należy zadbać o kondycję paznokci oraz skórek.

Manicure / unsplash.com

Jak zrobić paznokcie hybrydowe?

Paznokcie hybrydowe możesz zrobić w profesjonalnym gabinecie, jednak coraz więcej kobiet decyduje się na samodzielne wykonanie zdobienia.

Podstawowy zestaw do paznokci hybrydowych to koszt rzędu 200-300 złotych i zawiera:

  • lampę do utwardzania,
  • pilnik i blok polerski,
  • odtłuszczacz, primer, bazę,
  • wybrany kolor lakieru hybrydowego,
  • hybrydę nawierzchniową,
  • oliwkę do skórek.

Jak zrobić hybrydę krok po kroku?

  1. Pierwszym krokiem jest precyzyjne opiłowanie paznokci oraz odsunięcie lub ostrożne wycięcie skórek.
  2. Przy użyciu bloku polerskiego matowimy płytkę paznokcia, a następnie przecieramy ją wacikiem z odtłuszczaczem.
  3. Nakładamy na paznokcie cienką warstwę bazy i utwardzamy ją w lampie UV.
  4. Kolejny krok to nałożenie wybranego koloru lakieru oraz utwardzenie go w lampie.
  5. Ostatnia warstwa to lakier nawierzchniowy, zwany topem, który podobnie jak poprzednie warstwy należy utwardzić w lampie UV. Zadaniem lakieru nawierzchniowego jest utrwalenie hybrydy oraz nadanie jej kuszącego i estetycznego połysku.
  6. Ostatni krok manicure hybrydowego to ponowne przetarcie paznokci odtłuszczaczem oraz aplikacja oliwki, którą wystarczy delikatnie wmasować w paznokcie oraz skórki.
Ręce posypane kwiatami

Jak zdjąć hybrydę?

Zmywanie manicure hybrydowego to jedna z trudniejszych czynności. Zdejmowanie hybrydy, zwłaszcza dla osoby początkującej, może się wydawać zabiegiem bardzo czasochłonnym, jednak warto robić to uważnie i dokładnie, by nie narazić płytki na uszkodzenia.

Ważne! Lakieru hybrydowego nie usuwamy tradycyjnym zmywaczem do paznokci. Do zdejmowania hybrydy trzeba zastosować aceton. Można również posłużyć się specjalnym narzędziem – frezarką.

Jak usunąć hybrydę? Aby zdjąć hybrydę należy delikatnie spiłować wierzchnią warstwę manicure. Następnie namoczone acetonem waciki przykładamy do paznokci i każdy owijamy folią aluminiową. Po 15-20 minutach zdejmujemy folię, a lakier usuwamy za pomocą patyczka. Prawidłowo wykonany zabieg sprawi, że lakier będzie z łatwością odchodził od płytki paznokcia.

Czy manicure hybrydowy może powodować raka?

Czy manicure hybrydowy jest bezpieczny dla paznokci?

Opinie profesjonalistek, które na co dzień zajmują się wykonywaniem manicure hybrydowego, są jednoznaczne – hybryda jest całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że została wykonana poprawnie, a płytka paznokcia przed wykonaniem hybrydy była w dobrym stanie. Skąd więc tyle mitów na temat szkodliwości hybrydy?

Jednym z głównych argumentów przeciwników hybrydy jest szkodliwość lampy UV, którą utwardzane są kolejne warstwy oraz szkodliwość acetonu do zdejmowania hybrydy.

Jeśli chodzi o lampy, dostępne są dwie wersje – lampa wyposażona w świetlówki oraz diody LED. Bez względu na to, którą lampę wybierzesz, obydwie emitują światło UVA znane ze swej szkodliwości i prawdopodobieństwa pojawienia się zmian nowotworowych. Jednak liczne badania przeprowadzone przez naukowców z Rapid Precision Testing Laboratories w USA dowodzą, iż dawka promieniowania jest tak krótkotrwała, że nie wpływa negatywnie na skórę i nie jest niebezpieczna.

Pozostaje więc kwestia szkodliwości acetonu, który jest silnym rozpuszczalnikiem, a często wdychany może zaszkodzić zdrowiu, powodować ból głowy, a także podrażniać śluzówki. Co więcej, aceton zauważalnie wysusza zarówno płytkę paznokcia, jak i skórki. Z tego właśnie powodu zaleca się przerwy pomiędzy kolejnymi zabiegami.

Jak zadbać o paznokcie po hybrydzie?

Po zdjęciu hybrydy należy przeprowadzić odżywczą kurację, która wzmocni paznokcie. Preparat naprawczy bez trudu kupimy w aptece lub drogerii. Do wcierania może również posłużyć oliwa z oliwek lub olejek rycynowy. Najważniejsze, by robić to systematycznie każdego dnia.

Lakiery hybrydowe stały się jedną z najbardziej popularnych form manicure. Odpowiednie przygotowanie paznokci przed nałożeniem stylizacji oraz odpowiednia pielęgnacja po zdjęciu hybrydy sprawiają, że cały zabieg będzie całkowicie bezpieczny.


Źródła:

  1. E. Woś-Wasilewska, M. Sokołowska-Wojdyło, M. Sobjanek, „Dermatologia dla stylistów paznokci”, wyd. Nails&Style House.
  2. E. Sobolewska, R. Godlewska, J. A. Michalski, Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie,  Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?