Przejdź do treści

Manicure ombre – efektowne i modne cieniowanie krok po kroku

Manicure ombre – efektowne i modne cieniowanie krok po kroku Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Manicure ombre od kilku sezonów nie traci na popularności. Delikatne półcienie i stopniowe przechodzenie jednego koloru w drugi to sposób na efektowny manicure, który doskonale sprawdzi się na co dzień, a także na wyjątkowe okazje. Co ważne, paznokcie ombre mogą być dwu- lub wielokolorowe, jasne lub ciemne, wykonane lakierem hybrydowym, żelowym lub zwykłym. Ogranicza cię tylko wyobraźnia.

Co to jest manicure ombre? 

Manicure ombre to jedna z technik malowania paznokci, nazywana także ombre nails lub gradient nails. Jej nazwa pochodzi od francuskiego słowa ombre, które oznacza cień. Paznokcie wykonane techniką ombre to zatem nic innego jak paznokcie cieniowane. Efekt ten uzyskuje się przez nakładanie kolejnych warstw lakieru o innym kolorze i rozcieranie granic pomiędzy nimi.  

Manicure ombre możesz wykonać w każdym profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Jak podkreślają jego entuzjastki, z łatwością zrobisz go także w domu. Potrzeba jedynie odrobiny wprawy i cierpliwości.

Czego potrzebujesz do zrobienia ombre na paznokciach? 

Oczywiście punktem wyjścia są dobrze przygotowane paznokcie. Potrzebne będą ci zatem akcesoria, dzięki którym nadasz płytce odpowiedni kształt, odsuniesz lub wytniesz nieestetyczne skórki, wygładzisz powierzchnię. Następnie możesz przystąpić do malowania paznokci lakierami. Do wykonania cieniowania potrzebna będzie ci gąbeczka do ombre. Przy czym nie jest to żadna specjalna gąbeczka – wystarczy, że będzie ona mała i poręczna. Z powodzeniem możesz użyć gąbki do makijażu i blendowania. Gąbką do ombre może być także fragment tej, której używasz do zmywania naczyń, a nawet do kąpieli.  

Cieniowanie możesz wykonać także cienkim pędzelkiem. Pędzle, które służą także do malowania zdobień na paznokciach, wykonane są na ogół z syntetycznego włosia o średniej długości. Zdaniem niektórych entuzjastek ombre używanie pędzelków wymaga większej wprawy niż stosowanie gąbeczki. Warto jednak spróbować także i tego narzędzia, aby wybrać najlepszy dla siebie sposób cieniowania.

Niemal perfekcyjny manicure ombre możesz wykonać też za pomocą aerografu. Tzw. airbrush do paznokci to mały pistolet z butelką barwnika, który równomiernie rozpyla farbę za pomocą ciśnienia. Działa on tak, jak spray.

Jak zrobić ombre na paznokciach? Instrukcja krok po kroku 

Wykonanie manicure’u techniką ombre nie jest trudne. Wystarczy, że będziesz postępowała krok po kroku zgodnie z instrukcją: 

  1. Na odpowiednio przygotowanego paznokcia nałóż bazę, nie zapominając o wcześniejszym jego odtłuszczeniu. 
  2. Kiedy baza wyschnie lub zostanie utwardzona – jeśli zdecydowałaś się na wykonanie ombre hybrydowego – pomaluj paznokcie lakierem. Jako pierwszy nałóż kolor, który będzie stanowił tło stylizacji. Nie nakładaj zbyt grubej warstwy i pamiętaj o jej dokładnym wysuszeniu lub utwardzeniu. 
  3. Rozpocznij cieniowanie. Jeśli zdecydowałaś się na użycie do ombre gąbeczki, nałóż na nią nieco lakieru w innym niż bazowy kolorze i delikatnie stempluj paznokieć. Chcąc osiągnąć bardziej intensywny kolor na końcach paznokci, powtarzaj stemplowanie kilkakrotnie. Dzięki takiemu zabiegowi osiągniesz wyraźny efekt przejścia jednego koloru w drugi. Do aplikacji lakieru możesz także użyć gąbeczki, którą będziesz uprzednio moczyć w lakierze wylanym na np. folię aluminiową. Taki sposób pozwoli ci na dokładną jego aplikację – nie nałożysz go bowiem zbyt dużo na gąbeczkę.  
  4. Kiedy już nałożysz wybraną liczbę warstw i równomiernie wycieniujesz kolory, pomaluj płytkę lakierem utwardzającym lub topem hybrydowym – jeśli zdecydowałaś się na ombre hybrydowe.
Paznokcie hybrydowe

Paznokcie ombre – hydrydowe, żelowe czy zwykłe? 

Manicure ombre możesz wykonać zarówno przy pomocy lakierów hybrydowych, żelowych, jak i zwykłych. Zależy to wyłącznie od twoich preferencji. Musisz jedynie pamiętać, że malując paznokcie ombre hybrydą, po nałożeniu każdej kolejnej warstwy musisz je utwardzić w lampie UV LED. Warto dodać, że do wykonania żelowych paznokci ombre niektóre stylistki paznokci polecają użycie pędzelka, a nie gąbeczki. Przy czym nie jest to konieczny warunek, stąd o wyborze narzędzia ostatecznie możesz zdecydować sama.

Paznokcie ombre – jasne, ciemne, a może french? 

Dużą zaletą techniki ombre jest to, że możesz do niej użyć każdego koloru. Wszystko zależy od twojej wyobraźni. Ciemne paznokcie ombre w kolorze szaro-czarnym, w połączeniu oberżyny i fioletu lub granatu i szafiru wyglądają bardzo efektownie. Dużą popularnością cieszy się także łączenie kolorów ciemnych i jasnych. Od wielu lat gorącym trendem pozostaje zaś – i to nie tylko jako propozycja dla panien młodych – babyboomer, czyli cieniowana wersja manicure’u francuskiego.  

Źródła:

  1. A. Ciszewska, Ombre manicure, Master Manicure – Naturalne stylizacje żelami. 
  2. K. Kołodziejska, I. Suligowska, Wykonywanie zabiegów zdobniczych paznokci, Radom 2006. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: