Przejdź do treści

Pedicure medyczny – zastosowanie i przeciwwskazania

Pedicure stóp
Pedicure medyczny – zastosowanie i przeciwwskazania Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zmiany płytki paznokciowej  dla wielu osób stanowią defekt kosmetyczny. Poza aspektem estetycznym zmiany te mogą także świadczyć o problemach zdrowotnych. Na czym polega pedicure medyczny i kiedy się go stosuje?

Co to jest pedicure?

Pedicure to słowo pochodzące z języka francuskiego. Oznacza zabiegi wykonywane na stopach, paznokciach u stóp i skórze stóp. Ogólnie wyróżnia się dwa rodzaje pedicure: pedicure kosmetyczny i pedicure leczniczy (inaczej: pedicure medyczny).

Pedicure kosmetyczny

Pedicure kosmetyczny wykonywany jest przede wszystkim w celu pielęgnacji skóry stóp i estetyzacji paznokci stóp. Zadaniem takiego rodzaje pedicure jest najczęściej  upiększanie stóp. Pielęgnacyjny pedicure krok po kroku zaczyna się od kąpieli stóp w ciepłej wodzie. Następnie pedikiurzystka usuwa zrogowaciały naskórek z podeszwy stóp za pomocą tarki lub frezarki i odsuwa skórki. W dalszej kolejności skraca i piłuje paznokcie. Jeśli klientka sobie tego życzy, paznokcie zostają pomalowane lakierem. Pedicure kosmetyczny  obejmuje też nałożenie kosmetyku peelingującego na stopy, a na koniec zabiegu – kremu.

Usuwanie odcisku na stopie

Pedicure leczniczy

Pedicure leczniczy, medyczny czy pedicure podologiczny  to pedicure, którego celem jest przywrócenie stóp do zdrowia. Z tego powodu wizyta na pedicure podologicznym zaczyna się od założenia karty pacjenta i przeprowadzenia wywiadu medycznego.

Pedicure leczniczy zawiera elementy pedicure kosmetycznego, ale jest uzupełniony o usunięcie odcisków, modzeli i nagniotków. Są to różnego rodzaju zmiany w warstwie rogowej naskórka, które różnią się kształtem, kolorem i budową – nagniotki są niewielkie i bezbarwne, modzele żółtawe lub szarawe, a odciski mają biały punkt w środku.

Podczas wykonywania pedicure leczniczego podolog, czyli specjalista od schorzeń stóp, usuwa te zmiany przy pomocy specjalistycznych narzędzi: dłuta, odpowiednich frezów i skalpela. Jeśli podolog uzna, że potrzebna jest konsultacja z lekarzem (np. podejrzewa zmiany łuszczycowe, grzybicze lub zauważa brodawki wirusowe), wówczas kieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Czas trwania pedicure podologicznego to ok. 1.5 godziny.

Pedicure kosmetyczny można wykonać wyłącznie na zdrowych stopach. Przeciwwskazania do pedicure kosmetycznego:

  • nieleczona  cukrzyca,
  • brodawki,
  • świeże rany lub blizny,
  • zmiany zapalne i alergiczne,
  • zmiany grzybicze.
stopy na plaży

Kto powinien wykonywać pedicure leczniczy?

Pedicure leczniczego, w przeciwieństwie do zwykłego pedicure, nie można zrobić samemu. Do wykonania pedicure leczniczego nie wystarczą kwalifikacje kosmetyczki, pedicurzystki czy stylistki paznokci. Tego rodzaju zabiegi powinien wykonywać podolog. Wbrew mylącej nazwie podolog nie jest lekarzem, a kosmetologiem, który ukończył odpowiednie kursy i legitymuje się stosownymi certyfikatami.

Doświadczony podolog powinien też rozpoznać, czy dana zmiana jest wynikiem powtarzających się urazów, nieprawidłowo obcinanych paznokci lub noszenia nieodpowiedniego obuwia, czy jest skutkiem poważnego schorzenia i wymaga interwencji lekarskiej. Podolog często nawiązuje współpracę z lekarzami takich specjalizacji, jak dermatologia, diabetologia lub chirurgia.

Jakie zmiany wymagają wizyty u podologa?

Do najczęstszych zmian chorobowych paznokci należą patologiczne zabarwienia paznokci, zmiany zanikowe lub przyrostowe, zmiany ukształtowania powierzchni paznokcia (wybrzuszenia, wgłębienia, rowki), zaburzenia połączenia paznokci z podstawą. Te zmiany, podobnie jak obrzęk wokół paznokcia, pękające pięty, wrastające i wkręcające się paznokcie czy sączące ranki wokół paznokci, powinny być impulsem do skorzystania z pomocy podologa.

Warto pamiętać, że zmiany w obrębie paznokci to nie tylko kwestia estetyczna. Niekiedy mogą być objawem poważnych schorzeń ogólnoustrojowych, np. cukrzycy typu 2. Jeśli nawet zmiany w obrębie paznokci nie są symptomem choroby, to i tak dotkliwie utrudniają codzienne funkcjonowanie, na przykład poruszanie się pieszo.

gołe kobiece nogi i kubek kawy

Pedicure leczniczy powinien być wykonywany jedynie w profesjonalnym gabinecie. Niewłaściwie wykonane zabiegi, na przykład niewystarczająca sterylizacja narzędzi, niosą ryzyko zakażenia chorobami grzybiczymi, bakteriami oraz chorobami wirusowymi, w tym tak poważnymi, jak zapalenie wątroby typu B i C czy wirus opryszczki. Wybierając gabinet z doświadczonym, wykwalifikowanym personelem, niwelujesz ryzyko zarażenia się w groźnymi chorobami.

Źródła:

Kukułowicz A., Higieniczne aspekty usług kosmetycznych, Medycyna Środowiskowa – Enviromental Medicine, 2016.

Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Boer M., Kiedrowicz M., Choroby paznokci w praktyce kosmetologicznej, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2010.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?