Przejdź do treści

Pędzle do podkładu – jakie są polecane i jak je czyścić?

Pędzle do podkładu
Pędzle do podkładu – jakie są polecane i jak je czyścić? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podkład to jeden z najczęściej używanych kosmetyków. Pozwala ujednolicić kolor skóry i zatuszować niedoskonałości, takie jak krostki czy zaczerwienienia. Jaki pędzel jest najlepszy do nakładania podkładu? Jak go używać? Jak nakładać podkład gąbką? Czym myć pędzle do makijażu?

Rodzaje pędzli do nakładania podkładu

To, jaki pędzel do podkładu wybrać zależy od tego, z jakim rodzajem podkładu chce się pracować. Innego rodzaju pędzla wymaga podkład płynny, a innego mineralny. Poniżej wybrane pędzle do podkładu wraz z ich zastosowaniem.

Pędzel kabuki

Jednym z najpopularniejszych pędzli do podkładu jest pędzel kabuki. Pędzel kabuki to pędzel o charakterystycznym kształcie, który przypomina pędzel do golenia. Jest krótki i ma szerokie, równo zaokrąglone włosie. Dzięki wyprofilowanemu włosiu pędzel kabuki równomiernie rozprowadza kosmetyk na twarzy, nie powodując plan i smug. Pędzel kabuki można też używać do konturowania lub nakładania różu.

Pędzel do fluidu

Pędzel kabuki można zastąpić pędzlem flat top. Flat top to pędzel o krótko przyciętym, szerokim włosiu, ale w odróżnianiu od pędzla kabuki – ściętym płasko (bez zaokrągleń). Taki pędzel sprawdzi się także jako pędzel do fluidu. Fluid to także rodzaj podkładu, ale o lejącej, wodnistej konsystencji. Nie istnieją odrębne, specjalne pędzle do podkładu i do fluidu.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się szczotka do podkładu. To pędzel o specyficznym kształcie niewielkiej szczoteczki. Producenci przekonują, że kształt tego narzędzia sprawia, że łatwiej niż klasyczny pędzel dopasowuje się do kształtu twarzy i tym samym umożliwia dokładniejszą aplikację.

Pędzel do podkładu mineralnego

Podkład mineralny zalicza się do suchych kosmetyków. Szczególnie polecany jest dla osób z niedoskonałościami skóry, które pragną nie tylko uzyskać efekt estetyczny, ale także zadbać o pielęgnację skóry. Ponieważ podkład mineralny ma taką samą konsystencję jak puder mineralny, do jego aplikacji należy stosować taki sam rodzaj pędzla. Powinien być to duży, puchaty pędzel z włosia naturalnego o krótkim, równomiernie zaokrąglonym włosiu.

Jak nakładać podkład pędzlem?

Podkład suchy nakłada się inaczej niż podkład mokry. W przypadku podkładu mineralnego trzeba nabrać kosmetyk na pędzel, a następnie postukać jego trzonkiem o twardą powierzchnię włosiem do góry. Dzięki temu podkład osiądzie na włosiu. Następnie kolistymi ruchami należy wmasować go w skórę. Podkłady w płynie nakłada się, delikatnie dociskając pędzel do skóry, jak przy użyciu stempla. Przed aplikacją podkładu pędzel należy zmoczyć, a następnie odcisnąć, żeby nie był zbyt mokry. Jedną z podstawowych zasad w wykonywanie makijażu jest ta, żeby nie aplikować kosmetyku bezpośrednio na pędzel czy inne narzędzie, ale na wierzchu dłoni i dopiero z niej nakładać kosmetyk na pędzel.

Czym jeszcze nakładać podkład?

Podkład można nakładać też gąbeczką. Podkład gąbeczką nakłada się tak, jak pędzlem. Najpierw należy zwilżyć gąbkę, a następnie nabrać na nią niewielką ilość kosmetyku. Podkład aplikuje się na twarz, „stemplując” skórę i delikatnie wciskać w nią preparat. Przed użyciem gąbkę trzeba moczyć, ponieważ aplikacja staje się wtedy wygodniejsza i delikatniejsza dla skóry. Ponadto akcesoria pochłaniają mniejszą ilość kosmetyku.

Jak nakładać podkład palcami?

Chociaż akcesoria do makijażu są czasem przydatne, podkład można też nakładać palcami, rozsmarowując go po skórze. Nakładanie podkładu palcami jest najszybsze i najwygodniejsze, jednak nie daje profesjonalnego efektu. Pędzel i gąbka pozwalają rozprowadzić kosmetyk dokładniej i optycznie wygładzić powierzchnię skóry styl, co nie uda się przy aplikacji palcami.

Jak myć pędzle, żeby mogły służyć Ci jak najdłużej?

Wiele osób korzystających z pędzli do makijażu zadaje sobie pytanie o najlepszy sposób ich czyszczenia. W przypadku pędzli do nakładania podkładu prawidłowa i regularna konserwacja pędzli ma szczególne znaczenie. Po pierwsze, pędzle zabrudzone tłustymi kosmetykami o kremowej konsystencji (a do takich należą podkłady) są najtrudniejsze w czyszczeniu. Po drugie, pędzel do podkładu użyty ponownie,  bez wcześniejszego oczyszczenia, stanowi wylęgarnię bakterii. Używanie ponownie takiego pędzla może wywołać zmiany zapalne skóry. Dużą wagę do dbania o pędzelek do makijażu powinny przywiązywać osoby, które mają problem z niedoskonałościami skóry. Używając pędzla do makijażu, przenoszą na niego bakterie ze zmian skórnych, a przy ponownym użyciu na zmienioną chorobowo skórę, tylko pogorszają jej stan.

Czym myć pędzle do makijażu?

Pędzle do makijażu najlepiej myć mydłem w płynie. Choć dużo osób stosuje szampon do mycia włosów, makijażyści zwracają uwagę, że szampon trudniej wypłukuje się z włosia. Chcąc myć pędzle o dużym zabrudzeniu, np. zabrudzone podkładem, najlepiej myć je równie tłustym detergentem. Wystarczy do mydła w płynie dodać dowolny olejek.

Jak myć pędzel do makijażu?

Myjąc pędzelek do makijażu, należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach. Po pierwsze, namacza się go i spłukuje pod bieżącą wodą, z włosiem skierowanym do dołu. Po drugie, środek myjący należy nakładać w kierunku włosia.

Źródło:

  1. E. Grzelakowska-Kostoglu, Red Lipstick Monster: tajniki makijażu, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2015.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?