Przejdź do treści

Baza pod makijaż – jaką wybrać i jak stosować? 

Baza pod makijaż – jaką wybrać i jak stosować?  Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Baza pod makijaż, inaczej primer, to rodzaj kosmetyku, którego celem jest utrwalenie i przedłużenie trwałości makijażu. Co jeszcze daje baza pod makijaż? Czym różnią się poszczególne bazy pod makijaż? Jak wybrać tę najlepszą dla siebie?

Po co stosować bazę pod makijaż? 

Baza pod makijaż, czyli baza pod podkład, to kosmetyk o kremowo-żelowej konsystencji, którego głównym zadaniem jest sprawienie, by makijaż lepiej wyglądał na skórze i dłużej się trzymał. Kosmetyki takie jak podkład, bronzer, róż czy cień do powiek często ścierają się ze skóry, czy to ze względu na jej kondycję (szczególnie narażona na ścieranie kosmetyków jest cera tłusta i mieszana), czy też przez mechaniczne ścieranie makijażu w kontakcie z ubraniem, ręką, okularami czy telefonem. Baza pod makijaż przedłuża trwałość makijażu nawet do kilkunastu godzin, wyrównuje nierówności i maskuje niedoskonałości. 

Wśród baz do makijażu można znaleźć też te o dodatkowych właściwościach pielęgnacyjnych lub kosmetycznych, m.in. bazy rozświetlające, matujące, nawilżające, wyrównujące koloryt skóry, wygładzające, zmniejszające widoczność porów.  

Jak wybrać bazę pod makijaż? 

Bazę należy dobierać do rodzaju skóry. Dla kobiet z cerą dojrzałą i z pierwszymi oznakami starzenia się polecane są bazy wygładzające, które optycznie odmłodzą buzię i sprawią, że stanie się ona napięta. Jeśli zależy Ci nie tylko na trwałym makijażu, ale też pielęgnacji skóry, sięgaj po bazy, które mają w składzie peptydy, kolagen, kwas hialuronowy czy drobinki złota. Najbardziej uniwersalne są bazy nawilżające. 

Osobom o skórze skłonnej do powstawania niedoskonałości, przetłuszczającej się i o rozszerzonych porach polecane są bazy matujące, np. baza krzemionkowa, zastygająca (może zawierać talk, azotek boru), baza pudrowa. Najpowszechniejsze są bazy silikonowe, te jednak nie nadają się do stosowania na co dzień, ponieważ zatykają pory. 

Choć większość baz pod makijaż jest bezbarwna, warto czasem sięgnąć po kolorowe bazy korygujące. Bazy zielone dobrze maskują zaczerwienienia skóry, np. w przypadku cery naczyniowej. Cerze szarej i zmęczonej cerze pomoże baza różowa, zaś fioletowe zasinienia pod oczami najlepiej zniwelują bazy o barwie żółtej lub beżowej. 

Jak nakładać bazę pod makijaż? 

Osoby, które nie mają wprawy w robieniu makijażu, często zastanawiają się, jak używać bazy pod makijaż. Nakładanie tego kosmetyku należy zacząć od starannego oczyszczenia skóry. Najlepiej umyć ją preparatem, który stosujesz w codziennej pielęgnacji, a następnie przetrzeć wacikiem nasączonym tonikiem. 

Kolejny krok to aplikacja kremu nawilżającego. Krem złagodzi podrażnienia i zapobiegnie nieestetycznemu łuszczeniu się skóry pod podkładem. Następnie można nałożyć bazę pod makijaż. Do pokrycia całej twarzy wystarczy niewielka ilość kosmetyku (wielkości ziarnka grochu). Bazę do makijażu można rozprowadzić palcem, wykonując ruch od środka twarzy do zewnętrznych krawędzi. Podczas aplikacji bazy pod makijaż ważne są dwie rzeczy – użycie niewielkiej ilości kosmetyku, jak również nakładanie podkładu i reszty kosmetyków dopiero po całkowitym wchłonięciu bazy. 

Kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie - sprawdź, czy nie popełniasz najczęstszego błędu

Baza pod makijaż czy krem? 

Bazę pod makijaż mogą zastąpić niektóre kremy. Ich wybór jest bardzo duży, ale łączą je poniższe cechy: 

  • lekka konsystencja, 
  • właściwości nawilżające (m.in. dzięki zawartości kwasu hialuronowego), 
  • matowe wykończenie, 
  • szybkie wchłanianie. 

Krem pod makijaż można stosować na co dzień (bazę pod makijaż lepiej zostawić na większe wyjścia), niezależnie od pory roku (także latem) bez obaw o pogorszenie stanu skóry. 

Źródła:

  1. Wendzonka Katarzyna. 2022. Baza pod makijaż – jak używać? Co daje baza pod makijaż?, https://kraina-stylu.pl/baza-pod-makijaz-jak-uzywac (dostęp: 9.12.2022). 
  2. Zajączkowska, Wioleta. Kosmetologia wobec problemów cery naczyniowej. http://violmedica.pl/publikacje/kosmetologia_wobec_problemow_cery_naczyniowej.pdf, dostępny (9.12.2022).  

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: